top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salcë Makhani - Indiane

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Kjo salcë tepër aromatike Makhani shërben si bazë për shumë pjata në Indi. Fillimisht u përdor për pulën. Por gjithashtu ka shije të mrekullueshme me perime ose topa të skuqur (për shembull të bëra nga thjerrëzat ose drithërat).


Përbërësit për 4 porcione:

 • 1 lugë vaj kokosi

 • 1 gjethe dafine

 • 120 g qepë të kuqe - te grire

 • 5 thelpinj hudhër - te grirt

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë

 • 1 lugë paste domate

 • 2 - 3 lugë sheqer të luleve të kokosit

 • 1 lugë caji pluhur kerri

 • ½ lugë çaji pluhur koriandër

 • ½ lugë çaji pluhur kurkuma

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 1 majë piper i kuq

 • 1/3 lugë çaji pluhur kardamom

 • 2 majë pluhur karafili

 • 2 majë pluhur kanelle

 • 300 ml ujë

 • 300 g salce domate

 • 30 g arra Cashew

 • 100 ml qumësht kokosi

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minutë

Hapi i parë

Për salcën Makhani, së pari ngrohni 1 lugë vaj kokosi në një tigan në temperaturë mesatare dhe skuqni butësisht 1 gjethe dafine së bashku me qepë, hudhër dhe 1 lugë xhenxhefil për 3 minuta duke i trazuar. Pastaj shtoni 1 lugë paste domate dhe skuqeni për pak.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, përzieni erëzat - nga sheqeri i luleve të kokosit në pluhur kanelle - në një tas të vogël, derdhni përmbajtjen e tiganit dhe skuqini për pak kohë. Pastaj shuajeni me 300 ml ujë; Shtoni 300 g domate të pastra dhe 30 g arra Cashew dhe ziejini për rreth 30 minuta, duke i trazuar herë pas here.


Hapi i 3 -të

Hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe lëreni të ftohet pak. Hiqeni fletën e dafinës dhe pastroni imët salcën në një blender. Pastaj kthehuni në tigan, përzieni 100 ml qumsht kokosi dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni salcën makhani të spërkatur me koriandër.


Hapi i 5 -të

Këshillë: Shijoni salcën Makhani p.sh. me tofu të skuqur, perime dhe oriz basmati.


Shënim: Salca do të qëndroj 3 ditë nëse ruhet në frigorifer; e ngrirë deri në 2 muaj.

11 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page