top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salcë Mojo me domate të skuqura

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Kjo salcë mojo pikante vjen nga kuzhina kanariane.Domatet që përmbahen janë të skuqura dhe hudhrat janë të pjekura.Kjo i jep salcës shijen e saj të shkëlqyeshme.


Përbërësit për 450 g:

 • 5 thelpinj hudhër

 • 100 ml vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 240 g domate - ndani katërzash

 • 2 speca djegës të kuq - hiqni berthamen dhe të preni në copa

 • 3 feta buke integrale (pa lëvore)

 • 3 lugë uthull molle

 • 3 lugë ujë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 1 lugë gjelle koriandër të copëtuar

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për salcën mojo. Ndërkohë, ngrohni furrën e ventilatorit 200 ° C; Përgatitni një tepsi të vogël të veshur me letër pjekje.


Hapi i 2 -të

Piqni hudhrat (me lëkurën) në furrë për 15 minuta; nxirrni nga furra dhe hiqeni guaskën.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tigan dhe skuqini të katërtat e domates për rreth 3 minuta. Më pas i nxirrni nga tigani dhe i vendosni në një enë të gjatë.


Hapi i 4 -të

Shtoni thelpinjtë e pjekur të hudhrës, copat e specit djegës, 3 feta e bukes, 3 lugë uthull molle dhe 3 lugë ujë dhe bëni pure me një blender dore; ndërkohë hidhni pjesën tjetër të vajit të ullirit.


Hapi i 5 -të

Spërkoni salcën mojo me kripë dhe piper, paloseni në koriandër të copëtuar dhe shërbejeni.


Këshillë: shijoni, për shembull, me bukën e thekur, patate të pjekura, patate te ziera, tofu ose tempeh.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page