top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salcë Mojo verde

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Kjo mojo verde është një salcë tipike kanariane që nuk është aq pikante sa versioni i kuq. Është pak më e butë dhe ka shije më të freskët falë lëngut të limonit.


Përbërësit për 500 g pastë:

 • 3 thelpinj hudhër

 • 50 ml ujë

 • 1 ½ limetë - shtrydhni lëngun

 • 160 g speca jeshilë - hiqni bërthamen dhe të preri në copa të mëdha

 • ½ fetë bukë e thekur - heq lëkurën

 • 1 majë pluhur spec i djegës

 • 150 ml vaj ulliri

 • 1 avokado (250 g) - hiqni bërthamen dhe hiqeni tulin

 • 60 g majdanoz

 • 7 kërcell koriandër

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë

Hapi i parë

Përgatitni përbërësit; ndërkohë ngrohni furrën në 200 ° C; Përgatitni një tepsi të vogël pjekje të veshur me letër pjekjeje.


Hapi i 2 -të

Piqni hudhrat (me lëkurën) në furrë për 15 minuta; pastaj nxirreni nga furra dhe hiqeni guaskën.


Hapi i 3 -të

Vendoseni lëngun e limetës me 50 ml ujë, hudhrën e pjekur, copat e specit, ½ fetat e bukes dhe një majë te pluhurit te specit te djegës në një enë të gjatë dhe miksoni shkurtimisht me një blender dore. Pastaj shtoni 150 ml vaj ulliri, e avokadon, 60 g majdanoz dhe koriandër (me kërcell) dhe bëni pure në një masë kremoze; erëzoni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Derdhni mojo verde në një tas dhe shërbejeni.


Këshillë: Ju mund ta shijoni p.sh. me bukë të thekur, patate të pjekura, tofu ose tempeh, tortillas etj.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page