top of page
  • Qendra e Shëndetit

Salcë sallate e kikirikut - ekzotike

Aktualisiert: 1. Nov. 2021

Kjo salcë ka shije pikante dhe mrekullisht të freskët në të njëjtën kohë. Është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur - një salcë e shijshme për një larmi të madhe sallatash.


Përbërësit për 2 porcione:

  • 50 g gjalpë kikiriku

  • 6 lugë salcë soje

  • 6 lugë lëng limoni, të shtrydhur

  • 2 lugë ujë

  • 1 piper i kuq djegës - pa thelb

  • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

  • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

  • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta

Hapi i parë

Për salcën, vendosni të gjithë përbërësit në një blender dhe i bëni pure të imëta. Pastaj spërkateni me kripë dhe piper.


Këshillë

Kjo salcë shkon në mënyrë perfekte me sallatat aziatike të frutave dhe perimeve.

12 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page