top of page
 • Qendra e Shëndetit

Salce me mango e kopër

Mango dhe kopra shkojnë mirë së bashku në këtë salcë sallate të shëndetshme! Rezultati është një salce e mrekullueshme me shije frutash dhe aromatike që ngjall diçka shumë të veçantë nga çdo sallatë.Kjo salcë e thjeshtë sallate ka shije të mrekullueshme! Konsistenca e saj kremoze shkon veçanërisht mirë me sallatën e fushës dhe sallatat e tjera me gjethe jeshile - provojeni vetë.


Përbërësit për 1 tas 300 ml:

 • 250 g mango të pjekur (netto) - e qeruar dhe e prere ne kube

 • 60 ml ujë

 • 3 lugë vaj ulliri,

 • 2 lugë vaj liri

 • 1/2 limon organik - prej të cilit lëngu + pak levore

 • 1 majë piper i kuq

 • 1 lugë gjelle kopër të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 5 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 2 minutë

Hapi i parë

Për salcë, vendosni të gjithë përbërësit - përveç vajit, koprës, piperit të kuq, kripës dhe piperit - në një blender të gjatë dhe bëni një pure të imët me një blender dore.


Hapi i 2 -të

Pastaj spërkatni ngadalë në vaj, duke e miksuar vazhdimisht, derisa të formohet një emulsion i bukur.


Hapi i 3 -të

Në fund paloseni koprën dhe spërkateni salcën me piper te kuq, kripë dhe piper.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page