top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë asparagus me mango - vegan

Ne e shërbejmë këtë sallatë asparagus vegan me mango, paprika dhe rukollë me një salcë aziatike pikante - një pjatë e shkëlqyeshme, aromatike që ofron freskim!


Përbërësit për 2 porcione:


Për salcën

 • 50 ml qumësht kokosi

 • 5 lugë tamari salcë soje

 • 3 lugë uthull orizi

 • 2 lugë mjaltë

 • 1 lugë çaji speca djegës

 • 1 lugë vaj susami, i thekur

Për shpargujt

 • Vaj kokosi

 • 500 g asparagus të gjelbër - prisni skajet dhe pritini diagonalisht në feta shumë të imëta

 • 1 mango me tul të fortë - zhvisheni; Fillimisht priteni në feta, pastaj në shirita të gjatë 3 cm

 • 230 g speca të kuq - pa bërthamë dhe të prerë në shirita 3 cm të gjatë dhe shumë të hollë

 • Rukolla 50 g

 • 4 lugë kikirikë, të pakripur - copëtoni dhe piqni pa yndyrë

 • 20 g borzilok i grirë hollë

 • 3 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë kristal dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për sallatën e asparagusit. Pastaj kombinoni të gjithë përbërësit për salcë në një tas.


Hapi i 2 -të

Ngrohni një tigan me vaj kokosi dhe skuqni shpargun për rreth 6 minuta. Hidheni në një enë dhe lëreni të ftohet pak. Pastaj shtoni mango, paprika dhe rukollen , përhapeni salcën mbi të dhe përzieni mirë. Pastaj palosni 3 lugë kikirikë të pjekur, 15 g borzilok dhe 2 lugë koriandër. Përziejini përsëri mirë dhe rregullojeni me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Rregulloni sallatën e shpargujve dhe shërbejeni të spërkatur me 1 lugë kikirikë, borzilokun e mbetur dhe 1 lugë gjelle koriandër.

6 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page