top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë barishtore me fara shege

Kjo sallatë me barishte me fara shege ka shije të shkëlqyeshme.Nenexhiku i jep një notë të freskët dhe fëstëkët dhe farat e shegës sigurojnë kafshimin e freskët.


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me barishte

 • 2 feta bukë integrale

 • 1 shegë - 50 g prej të cilave janë fara

 • 20 g nenexhik - këpusni dhe prerë afërsisht

 • 20 g borzilok - këpusni dhe prerë afërsisht

 • 20 g kopër - këpusni dhe prerë afërsisht

 • 20 g majdanoz - këpusni dhe prerë afërsisht

 • 1 lugë fëstëkë - të pjekur pa yndyrë

Për salcën

 • 4 lugë vaj ulliri

 • 2 lugë ujë

 • 2 lugë uthull molle

 • 2 lugë shurup hurme

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

Hapi i parë

Ngrohni furrën në 180 ° C; Përgatitni një tepsi pjekje të veshur me letër pjekje.


Hapi i 2 -të

Lyeni fetat e bukës me 2 lugë vaj ulliri, vendosini në tepsi dhe piqini në furrë për 10 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë për salcën përzieni ujin, uthullën e mollës, shurupin e hurmës dhe vajin në një tas sallatë dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Pastaj palosni barishtet dhe eresoni për shije përsëri.


Hapi i 5 -të

Spërkateni sallatën me barishte me fara shege dhe fëstëkë dhe shijojeni me bukën e thekur.

7 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page