top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë brokoli me filiza brokoli- bazike

Brokoli krokant, filizat e brokolit dhe farat e kungullit në një salcë pikante balsamike - një sallatë e shijshme që mund të përgatitet në një kohë të shkurtër!


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me brokoli

 • 430 g brokoli - të prera në lule të vogla me kërcell

 • 350 g kastravec - prerë në feta të holla

 • 4 lugë filiz brokoli

 • 3 lugë fara kungulli - të pjekura pa yndyrë

Për salcën

 • 6 lugë uthull balsamike

 • 4 lugë ujë

 • 1 lugë mjaltë

 • 1 lugë tamari salcë soje

 • 1 lugë tahini (paste susami)

 • 1 lugë mustardë (senf)

 • 1 lugë fara susami, e bardhë - bluajeni imët

 • 2 lugë vaj ulliri

 • Kripë kristal dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 5 minuta

Hapi i parë

Përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Sillni një tenxhere me ujë të kripur në valë dhe zijeni brokolin për 2 minuta, kullojeni. Pastaj kriposeni dhe lëreni të thith për 20 minuta.


Hapi i 3 -të

Vendosini fetat e kastravecit në një tas, spërkatini me kripë dhe lërini të thithin për 20 minuta. Pastaj shtrydhni ujin e mbetur me duart tuaja.


Hapi i 4 -të

Për salcë, përzieni të gjithë përbërësit - përveç vajit - në një tas sallatë. Pastaj përzieni 2 lugë vaj ulliri; shijoni me kripë dhe piper. Shtoni brokolin dhe kastravecin në salcë, përzieni mirë dhe shërbejeni.

28 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page