top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë klasike me kastravec - e shpejtë dhe e lehtë

Kjo sallatë klasike me kastravec është mrekullisht freskuese dhe e përgatitur në një kohë të shkurtër: preni kastravecat, lërini të thith për 10 minuta, ndërkohë përzieni së bashku salcën - gati!


Përbërësit për 2 porcione:


 • 500 g kastravec - përgjysmoni përgjatë gjatësisë, hiqni thelbin dhe priteni në feta të imëta

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 2 lugë pije bajame ose tershere

 • 1 lugë uthull balsamike, bianco

 • 1 lugë çaji mustardë (senf)

 • 1 lugë çaji sheqer kokosi

 • 4 lugë vaj ulliri ose avokado, të shtypur në mënyr mekanike

 • 1 lugë kopër të grirë hollë

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta

 • Koha e pritjes: 10 minuta

Hapi i parë

Vendosini fetat e kastravecit në një sitë, përzieni me pak kripë dhe lërini të kullojnë për 10 minuta. Shtrydhni butësisht ujin e mbetur me duart tuaja.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, për salcë, përzieni 2 lugë çaji pije me bazë bimore së bashku me 1 lugë çaji uthull balsamike, 1 lugë mustardë dhe 1 lugë sheqer të luleve të kokosit. Pastaj shtoni 4 lugë vaj ulliri duke e trazuar vazhdimisht. Shtoni 1 lugë kopër në salcë, palosni feta kastraveci dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Shërbejeni sallatën me kastravec menjëherë.

3 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page