top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë kopëre me mango dhe lajthi të karamelizuara

Kjo sallatë kopër me fruta me mango është e këndshme dhe freskuese në të njëjtën kohë. Lajthitë e karamelizuara rrumbullakosin shijen në mënyrë perfekte.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 80 g lajthi

 • 1 lugë çaji vaj kokosi

 • 1 lugë çaji mjaltë

 • 1 lugë sheqer kokosi

 • 1 majë kripe kristali

 • 1 mango - vendosni 150 g nga ajo për salcë; preni pjesën tjetër në feta

 • 100 ml krem ​​bajame (apo tershere)

 • 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë

 • ½ lugë çaji speca djegës

 • 340 g kopër - prerë në feta ose feta të holla

 • 1 limon organik - nga të cilat 3 lugë lëng + ½ lugë çaji lëvore

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar (nenexhik të copëtuar alternativisht)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit; Përgjysmoni 80 g lajthi, i pjekni pa yndyrë dhe lërini mënjanë për një moment.


Hapi i 2 -të

Pastaj sillni 1 lugë çaji vaj kokosi, 1 lugë sheqer kokosi dhe 1 majë kripe të ziejnë në një tigan dhe karamelizoni për pak më pak se 1 minutë duke i trazuar. Pastaj shtoni lajthitë e pjekura dhe përziejini mirë. Pastaj përhapeni në letër pjekje dhe lëreni të ftohet.


Hapi i 3 -të

Për salcë, bëni pure 150 g mango së bashku me 100 ml krem ​​bajamesh apo tershere, 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë dhe ½ lugë çaji djegës në një blender.


Hapi i 4 -të

Vendosni feta kopër dhe mango në një tas dhe përzieni me 3 lugë lëng limoni dhe ½ lugë çaji lëvozhgë. Pastaj derdhni salcën mbi të dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Përhapni lajthitë e karamelizuara në sallatë dhe shijojeni të spërkatur me 2 lugë koriandër të copëtuar.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page