top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë kuskus - aromatike, e freskët dhe vegane

Kjo sallatë kouskous aromatike vegane me fasule, perime dhe një salcë të freskët me shije frutash është pa vaj, e lehtë por gjithsesi ngopëse.


Përbërësit për 4 porcione:


Për sallatën kuskus

 • 200 ml ujë

 • 200 g kuskus integral

 • 140 g fasule kidney, nga xhami (netto) - shpërlajini dhe kullojini

 • 130 g domate hiqni kërcellin dhe preni imët

 • 100 g kastravec - prerë në shkopinj të imët

Për sosin

 • 6 lugë uthull balsamike

 • 5 lugë lëng limoni të shtrydhur (në varësi të lëngshmërisë dhe madhësisë së frutave ½ - 2 limonë)

 • 100 ml lëng i fresket portokalli (një portokall)

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 2 lugë nenexhik të copëtuar

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 1 lugë caji mjalte

Përgatitja:


Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Pastaj sillni 200 ml ujë në vlim dhe erëzoni me kripë. Vendoseni kuskusin në një tas, derdhni ujë të valë mbi të dhe lëreni të thith për 20 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, përzieni të gjithë përbërësit për salcë në një tas dhe erëzoni me kripë dhe piper. Nëse është e nevojshme, ëmbëlsoni me mjalte nëse portokalli është shumë i thartë.


Hapi i 4 -të

Pas 20 minutash, shtoni fasulet, domate të prera dhe shkopinj kastraveci në kuskusin në tas. Pastaj derdhni salcën mbi të, përzieni mirë, erëzoni sipas shijes dhe shërbejeni sallatën kuskus.

2 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page