top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë kuskus - aromatike, e freskët dhe vegane

Kjo sallatë couscous aromatike vegane me fasule, perime dhe një salcë të freskët me shije frutash është pa vaj, e lehtë dhe akoma mbushëse.


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën kuskus

 • 200 ml ujë

 • 200 g kuskus integral

 • 140 g fasule kidney, nga gota (netto) - shpëlajini dhe kullojini

 • 130 g domate hiqeni kërcellin dhe grijeni imët

 • 100 g kastravec - prerë në shkopinj të imët

Për salcën

 • 6 lugë uthull balsamike

 • 5 lugë lëng limoni të shtrydhur (në varësi të lëngshmërisë dhe madhësisë së frutave ½ - 2 limonë)

 • 1 portokall - 100 ml prej të cilave lëng

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 2 lugë nenexhik të copëtuar

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 1 lugë caji mjaltë (në varësi të ëmbëlsisë së portokallit)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 minuta

 • Koha e pritjes: 20 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Pastaj sillni 200 ml ujë në vlim dhe spërkateni me kripë. Vendoseni kuskusin në një tas, derdhni ujë të valë mbi të dhe lëreni të zihet për 20 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, përzieni të gjithë përbërësit për salcë në një tas dhe spërkateni me kripë dhe piper. Nëse është e nevojshme, ëmbëlsojeni me mjaltë nëse portokalli është shumë i thartë.


Hapi i 4 -të

Pas 20 minutash, shtoni fasulet, domatet e prera në kubikë dhe shkopinj kastraveci në kuskusin në tas. Pastaj derdhni salcë mbi të, përzieni mirë, shijoni për shije dhe shërbejeni sallatën kuskus.

19 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page