top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me lakër të kuqe me fiq

Për këtë sallatë me perime të papërpunuara ne kombinuam lakrën e kuqe me fiq dhe dhe arra dhe shtuam një salcë pikante, kremoze - shumë e shijshme!


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me lakër të kuqe

 • 400 g lakër të kuqe - hiqni kërcellin dhe priteni në shirita shumë të hollë

 • 50 g fiq, të tharë - të prera në shirita të imët

 • 2 lugë gjelle arra - pres

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

Për salcën

 • 6 lugë ujë

 • 4 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 3 lugë vaj ulliri

 • 2 lugë caji mjaltë

 • 2 lugë gjalpë bajame, të bardhë (opcionale)

 • 2 lugë çaji rrikë, nga kavanoza

 • 2 lugë mustardë (senf)

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 2 minuta

Hapi i parë

Përziejini të gjithë përbërësit për salcë në një tas sallatë.


Hapi i 2 -të

Shtoni lakrën e kuqe dhe fiqtë dhe masazhoni butësisht salcën me duart tuaja. Pastaj lëreni të thith për rreth 15 minuta; më pas e rregullojmë me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Shërbejeni sallatën me lakër të kuqe të spërkatur me arra dhe majdanoz.

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page