top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me makarona me asparagus

Ne e shërbejmë këtë sallatë të shijshme të makaronave me asparagus, domate dhe rukollë me një salcë freskuese, pak pikante - një pjatë harmonike që përgatitet lehtë!


Përbërësit për 4 porcione:


Për sallatën e makaronave me asparagus

 • 200 g makarona integrale

 • 500 g asparagus jeshil - qërojeni fundin dhe priteni diagonalisht në copa 4 cm

 • 150 g domate hurmë - të prera në gjysmë

 • 40 g rukollë - lani dhe kullojeni

 • 2 lugë borzilok të grirë hollë

Për salcën

 • 60 ml ujë

 • 3 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 2 lugë vaj ulliri,

 • 2 lugë salcë soje

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • 1 lugë mustardë (senf)

 • ½ lugë çaji piper pluhur,

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 25 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

Hapi i parë

Për sallatën me makarona, sillni një tenxhere me shumë ujë të ziejë (do t'ju duhet edhe për makaronat), shtoni kripë dhe gatuajini shpargujt në të për 3 minuta. Pastaj hiqeni nga uji me një lugë të prerë, vendoseni në një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 2 -të

Vendosini makaronat në ujin e vluar dhe gatuajini derisa të jenë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, për salcë, vendosni të gjithë përbërësit në një enë të gjatë dhe bëni pure me forcë dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Pastaj shtoni makaronat e kulluara, shpargujt dhe domatet në salcë dhe përzieni me kujdes. Shtoni rukollën dhe borzilok dhe erezoni përsëri.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni sallatën e makaronave me asparagus direkt dhe shijojeni.


Këshillë: Kjo sallatë makarona është gjithashtu e përshtatshme "To go"; megjithatë, rukolla duhet të paloset pak para konsumimit.

6 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page