top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me makarona mesdhetare - e bërë shpejt

Kjo sallatë absolutisht e shijshme e makaronave mesdhetare përbëhet nga shumë perime dhe barëra të bukura. Është e shëndetshme, e përgatitur në vetëm 15 minuta dhe është gjithashtu ideale për ta marrë me vete.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 230 g makarona integrale

 • 100 g spec i kuq - i prerë në shirita

 • 100 g spec i verdhë - të prerë në shirita

 • 1/2 patëllxhan (përafërsisht 130 g) - e prerë në copa 3 mm

 • 130 g kungulleshe - prerë në kube 1 cm

 • 100 g kërpudha - coptoni

 • 100 g domatina- të prera në gjysmë

 • 4 lugë vaj ulliri

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 1 limon organik - nga të cilët 2 lugë lëng + 1 lugë çaji lëvore

 • 3 degëza trumzë

 • 2 lugë borzilok të grirë hollë

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

 • Koha e pritjes: 5 minuta

Hapi i parë

Së pari, gatuajini makaronat në ujë të kripur derisa të jenë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë, kullojeni dhe lëreni të ftohet për pak kohë.


Hapi i 2 -të

Ngroheni vajin e kokosit në një tigan dhe skuqni perimet - përveç domatinave- së bashku me degëzat e trumzës për 8-10 minuta. Më pas e rregullojmë me kripë dhe piper, e heqim nga tigani dhe e lëmë të ftohet për pak kohë.


Hapi i 3 -të

Vendosni makaronat, perimet dhe domatinat në një tas sallatë dhe përzieni mirë. I spërkasim me vaj ulliri dhe lëng limoni, shtojmë lëvoren, i përziejmë përsëri mirë dhe i spërkasim me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni sallatën e makaronave mesdhetare të spërkatur me borzilok.

8 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page