top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me mel me domate dhe kastravec - orientale

Kjo sallatë orientale me mel ka shije të mrekullueshme të freskët, të ekuilibruar dhe ka një ëmbëlsi të lehtë nga rrushi i thatë - një kombinim i bukur!


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me mel

 • 130 g mel - shpëlajeni tërësisht mbi një sitë

 • 180 g domate hurmë - përgjysmë ose çerek

 • 100 g kastravec - e katërta dhe e prerë në feta

 • 1 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • 1 lugë nenexhik të copëtuar

Për salcën

 • 2 lugë rrush të thatë - prerë në gjysmë

 • 1 limon organik - nga të cilat 3 lugë lëng + 1 lugë çaji lëvore

 • 4 lugë gjelle salcë soje

 • 1 lugë gjelle mjaltë

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 10 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

Hapi i parë

Së pari gatuaj melin sipas udhëzimeve në paketë; më pas shpëlajeni me ujë të nxehtë dhe kullojeni tërësisht.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, përgatitni perimet dhe barishtet.


Hapi i 3 -të

Për salcën, përzieni të gjithë përbërësit në një tas sallatë dhe rregulloni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Paloseni në melin e kulluar dhe përziejeni mirë me salcën. Më pas shtoni domatet dhe kastravecin, përzieni përsëri dhe e rregulloni për shije.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni sallatën me mel të spërkatur me koriandër dhe nenexhik.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page