top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me patate - orientale

Kjo sallatë me patate orientale ka shije fantastike! Është shumë aromatike dhe pikante - lëreni veten të habiteni.


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me patate

 • 500 g patate

 • 100 g marule të reja (sallate fushe)

 • 40 g domate të thata në vaj - të prera në shirita të imët

 • 100 g domatina - ndani katërzash

 • Piqni 2 lugë fara susami, të bardha - pa yndyrë

 • 2 lugë qepë të prera imët

Për salcën

 • 1 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 80 g qepë të kuqe- të prera imëta

 • 1 thelb hudhër - prer imët

 • 1 lugë paste domate

 • 1/3 lugë çaji paprika pluhur, e ëmbël

 • 3/4 öuge caji Ras el Hanout (përzierje orientale erëzash)

 • 60 ml ujë

 • 3 lugë vaj ulliri

 • 2 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 lugë tahini (paste susami)

 • 1 lugë çaji sheqer kokosi

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Vendosni patatet e qëruara në një tenxhere me ujë të bollshëm, spërkoni me kripë, lërini të ziejnë dhe gatuajini derisa të zbuten për 20-25 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë, shuani në ujë të ftohtë, qërojeni dhe prerë në feta 5 mm.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, përgatitni përbërësit.


Hapi i 3 -të

Pastaj ngrohni një tigan me 1 lugë gjelle vaj ulliri për salcë dhe skuqni lehtë qepët për afërsisht 3 minuta. Shtoni hudhrën, përzieni 1 lugë çaji domate dhe pluhuroseni me 1/3 lugë piper të kuq dhe ¾ lugë çaji ras el Hanout. Përziejini gjithçka mirë, shtoni 60 ml ujë dhe ziejini për 2 minuta.


Hapi i 4 -të

Hidhni 3 lugë vaj ulliri, 2 lugë lëng limoni, 1 lugë tahini, 1 lugë çaji sheqer kokosi në një tas të madh dhe trazojini. Pastaj shtoni fetat e patates dhe shiritat e domates, derdhni salcën mbi to dhe përziejini me kujdes. I rregullojmë për shije me kripë dhe piper dhe i lëmë të ziejnë për 30 minuta. Shijoni përsëri për shije para se ta shërbeni.


Hapi i 5 -të

Përhapeni sallaten e fushes në dy tasa / pjata sallatash; Shërbejeni sallatën me patate sipër, zbukurojeni me të katërtat e domates dhe shijojeni të spërkatur me farat e susamit të pjekur dhe 2 lugë qepë.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page