top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sallatë me spinaq, avokado dhe grejpfrut

Me këtë recetë ju merrni një sallatë vërtet të shijshme me spinaq me avokado. Grejpfruti jep një notë veçanërisht me shije frute - super e shijshme!


Përbërësit për 2 porcione:


Për sallatën me spinaq me avokado dhe grejpfrut

 • 100 g sallatë të re spinaqi

 • 1 grejpfrut - qërojeni me thikë dhe pritini filetot; Vendoseni lëngun në një tas veç e veç

 • 1 avokado - hiqeni nga lëvozhga para përdorimit, përgjysmoni dhe prerë në feta

 • 2 lugë lajthi - copëtoni dhe piqni pa yndyrë

 • disa gjethe selino (sipas dëshirës)

Për salcën

 • lëngu i grejpfrutit (shiko më lart)

 • 1 lugë gjalpë bajame, e bardhë (alternativ)

 • 1 lugë lëng limoni

 • 1 lugë vaj ulliri,

 • 1 lugë shurup molle

 • ½ lugë mustardë (senf)

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 2 minuta

Hapi i parë

Përgatitni të gjithë përbërësit për sallatën me spinaq.


Hapi i 2 -të

Pastaj përzieni lëngun e grejpfrutit me gjalpin e bajames, lëngun e limonit, shurupin e mollës dhe mustardën, spërkatni me vaj ulliri dhe vazhdoni të trazoni. Shijoni për shije me kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Rregulloni sallatën me spinaq, grejpfrut, avokadon dhe gjethet e selinos në dy pjata, spërkatni me salcë dhe shërbejeni të spërkatur me lajthi.

6 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page