top of page
  • Qendra e Shëndetit

Selino - Më mirë se viagra


Selino është njohur prej kohësh si një nga ushqimet më të mira për të mbajtur presionin e gjakut normal. Ai zgjeron enët e gjakut si ilaçet më të fuqishme, por pa efekte anësore të dëmshme. Kush do të kishte menduar, megjithatë, se ky ushqim i zakonshëm mund të rezultojë shumë më efektiv se Viagra ose ndonjë ilaç tjetër për rritjen e libidos? Sipas një studimi shterues të ushqimeve të supozuara afrodiziake, selino është substanca "më seksi" në tokë. Ky kandidat që tingëllon si i papërshtatshëm kombinon sasi ideale të vitaminës E, magnez, niacinë, kalium dhe zink-të gjitha të nevojshme për seksin optimal.


Edhe më mirë: Selino përmban argininë, një aminoacid natyral që zgjeron enët e gjakut shumë si Viagra. Megjithatë, ndryshe nga Viagra, arginina gjithashtu rrit rrjedhjen e gjakut në klitoris dhe i bën organet gjenitale femërore më të përgjegjshme.

Për më tepër, aroma aktuale e selino përmban dy steroid të quajtur androsterone dhe androstenol. Hulumtimi tregoi se aroma delikate e këtyre dy kimikateve udhëton nëpër hundë dhe tërheq seksin e kundërt.


Selino ka përfitime të tjera, gjithashtu. Ai përmban një përbërës acetilenik, i cili është treguar se ndalon rritjen e qelizave të kancerit. Selino është një burim i shkëlqyer i natriumit organik, i cili i jep një shije pak të kripur. Së bashku me kaliumin, natriumi i klorit ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të elektroliteve të trupit. Natriumi është gjithashtu i nevojshëm për prodhimin e acidit klorhidrik në stomak dhe është i përfshirë në shumë sekrecione të gjëndrave. Selino është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C, një vitaminë që ndihmon në mbështetjen e sistemit imunitar.

Selino është një diuretik natyral, dhe kështu i dobishëm në çrregullimet e qarkullimit të gjakut, të tilla si presioni i lartë i gjakut dhe mbingarkesa limfatike. Mjekët kinezë kanë përdorur prej kohësh selino për të ulur në mënyrë të besueshme presionin e gjakut. Tani shkencëtarët kanë zbuluar saktësisht pse funksionon aq mirë. Selino përmban vaj unik që relakson muskujt që rregullojnë presionin e gjakut, përmirësojnë rrjedhën dhe ulin presionin. Vetëm 4 kërcell në ditë (ose pak lëng selino) e bëjnë këtë.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

35 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page