top of page
  • Qendra e Shëndetit

Sheqeri i rafinuar është helm për trupin

Aktualisiert: 10. Feb. 2022Në shoqëritë perëndimore, konsumimi i sheqerit të rafinuar është bërë një varësi e përditshme. Sheqeri në kafe dhe çaj, kremrat e ëmbla si p.sh. për lyerjen e bukës, ëmbëlsira, biskota dhe ëmbëlsira të tjera si messhujt dhe pije të ëmbla kundër etjes.


Një kilogram shtohet çdo tre javë


40 kilogram sheqer në vit korrespondojnë me një konsum sheqeri prej rreth 37 kubikë sheqeri në ditë. 37 kubikë sheqeri do t'ju japin pothuajse 600 kalori shtesë.


Nëse në të vërtetë nuk i digjni përsëri këto 600 kalori, për shembull në sport ose duke bërë punë fizike, atëherë këto kalori shtesë do të shtojnë deri në 1 kilogram peshë pas vetëm tre javësh.


Dhe nuk po flasim për konsum të tepërt, por mesatar të sheqerit.


Sheqeri ka shumë emra


Përmbajtja e sheqerit në një produkt shpesh “fshehet” qëllimisht nga konsumatori. Sheqeri nuk deklarohet domosdoshmërisht si i tillë në listën e përbërësve në etiketë.


Mund të thotë saharoze (vetëm një term tjetër për sheqerin) ose shurup glukoze (një zëvendësues i lirë i sheqerit në tryezë që nuk është më pak i rrezikshëm).


Produktet shpesh përmbajnë gjithashtu sheqer të pastër rrushi (glukozë), sheqer frutash (fruktozë), sheqer qumështi (laktozë) ose sheqer malt (maltozë). Të gjitha këto lloje sheqeri janë sheqerna të rafinuar industriale - pavarësisht nëse ato bëhen nga qumështi apo frutat.


Efektet shëndetësore të këtyre llojeve të sheqerit janë po aq serioze sa ato të sheqerit shtëpiak konvencional.


Sidoqoftë, meqenëse sheqeri është bërë kaq i zakonshëm dhe natyral për shumicën prej nesh, shumë veta pyesin veten: a është me të vërtetë sheqeri kaq i keq? Cili është saktësisht efekti i tij në trupin e njeriut? A është sheqeri me të vërtetë një "helm", siç pretendohet ndonjëherë?


Çfarë është helmi?


Nëse shikoni në fjalor, termi "helm" përshkruhet si më poshtë: "Një substancë që plagos ose vret një organizëm" dhe "ka një efekt shkatërrues në shëndet".


A mund të shkatërrojë sheqeri shëndetin? A mund të dëmtojë apo edhe të vrasë një organizëm? Mbi të gjitha, miliona njerëz në të gjithë botën hanë sasi të mëdha sheqeri çdo ditë në formën e ëmbëlsirave, akullores, ëmbëlsirave dhe pijeve të ëmbla - dhe NUK bien të vdekur më pas.


Atëherë, si funksionon vërtet sheqeri?


Sheqeri është treguar se dëmton performancën e sistemit imunitar. Edhe sasia mesatare e sheqerit e konsumuar në ditë është e mjaftueshme për të dobësuar ndjeshëm sistemin imunitar. Kur sistemi imunitar dobësohet, bakteret, viruset, kërpudhat dhe parazitët kanë një punë të lehtë.


Kjo automatikisht i bën njerëzit të ndjeshëm ndaj shumë sëmundjeve.


Dallimi midis sheqerit dhe një panxhar sheqeri


Kur hani një panxhar sheqeri, jo vetëm që po konsumoni sheqer, pasi panxhari gjithashtu përmban fibra, vitamina dhe një numër të madh mineralesh. Natyra ka kombinuar gjithçka në ushqimin tonë që i nevojitet trupit tonë për të na mbajtur të shëndetshëm.


Nëse tani konsumohet vetëm sheqeri i nxjerrë nga industria, atëherë organizmit tonë i mungojnë fibrat, vitaminat dhe mineralet që gjenden normalisht në panxhar sheqeri.


Sheqeri industrial nuk përmban më këto substanca jetësore. E vetmja gjë që sheqeri ka për të ofruar janë karbohidratet me bollëk. Ata jo vetëm që ju dhjamojnë, por edhe ju sëmuren. Jo menjëherë, natyrisht, sepse përndryshe askush nuk do të donte të hante sheqer më.


Procesi është tinëzar dhe jo i dukshëm, kështu që vështirë se dikush vjen me idenë për të kërkuar fajtorin për gjendjen e tyre të mjerueshme të shëndetit në sheqer.


Sheqeri krijon mungesa të vitaminave dhe mineraleve


Meqenëse sheqerit nuk i shtohen vitamina, minerale ose fibra, trupi duhet të marrë substancat shoqëruese të kërkuara për përpunimin e sheqerit nga deponit e veta.


Dhe çfarë ndodh kur sasi të mëdha sheqeri të pastër mbërrijnë në trup çdo ditë, por substancat vitale që shkojnë me të mungojnë? Pastaj trupi duhet të futet në dollapët e tij të magazinimit çdo ditë.


Si rezultat, një mungesë kronike e mineraleve është e pashmangshme.


Kjo mungesë krijon prishjen e dhëmbëve, mbipesha, një sistem të dobët imunitar, fëmijët hiperaktivë dhe të gjitha fenomenet që lidhen me plakjen e parakohshme (rrudhat, rënia e flokëve, sytë që gjithmonë kanë nevojë për syze më të forta, etj.).


Pasojat afatgjata të konsumit të sheqerit


Pas shumë viteve të konsumit të rregullt të sheqerit, sëmundje të tilla si osteoporoza dhe diabeti mund të zhvillohen, të dyja këto janë efekte afatgjata të rritjes së konsumit të sheqerit.


Përveç kësaj, sheqeri rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës ose sëmundjeve autoimune të tilla si artriti, astma dhe skleroza e shumëfishtë në një të ardhme të parashikueshme.


Sheqeri gjithashtu dëmton mëlçinë, irriton stomakun dhe shkatërron florën e shëndetshme të zorrëve. Në zorrë, sheqeri ushqen kërpudhat lokale raras dhe në këtë mënyrë çon në çrregullime hormonale të të gjitha llojeve.


Kështu që sheqeri shumë mirë mund të jetë i dëmshëm për shëndetin.


Rreziku që paraqet sheqeri është i njohur prej kohësh


Qysh në vitin 1957, Dr. William Coda Martin e përshkroi sheqerin si një helm që nuk ka vitalitet, vitamina dhe minerale në një artikull për Michigan Organic News:


"Ajo që mbetet është karbohidrate të pastra, të rafinuara. Shndërrimi jo i plotë i karbohidrateve çon në formimin e produkteve metabolike toksike (të tilla si acidi piruvik)".

Sot kjo deklaratë nuk është më pak e rëndësishme. Toksinat plotësisht të nënvlerësuara që rezultojnë nga metabolizmi i sheqerit dëmtojnë shumë funksione të trupit dhe japin sinjalin fillestar për zhvillimin e sëmundjeve degjenerative.


Sëmundjet degjenerative janë të gjitha sëmundjet dhe simptomat që janë shfaqur gjatë civilizimit, të tilla si: B. artrozë, reumatizëm, osteoporozë, arteriosklerozë, diabet tip 2, sëmundje autoimune (p.sh. të tiroides ose sistemit tretës), por edhe kancer dhe shumë më tepër.


Sheqeri nuk shpon vetëm dhëmbët


Shumica e njerëzve e dinë që sheqeri është i keq për dhëmbët, sulmon dhe i "zbraz" ato. Dhëmbët janë materiali më i vështirë në trupin tonë. Nëse sheqeri mund ta shpojë këtë material, çfarë mendoni se mund t’i bëjë pjesës tjetër të trupit?


Në librin e tij "Sugar Blues", William Dufty vëren:


"Studiuesit e dhëmbëve kanë treguar se dhëmbët i nënshtrohen të njëjtave procese metabolike si pjesa tjetër e trupit."

Me fjalë të tjera, acidi që shkatërron smaltin e dhëmbëve është i njëjti acid që dëmton zorrët tuaja. Zorrët janë veçanërisht të rrezikuara këtu. Shkaku i një sindromi të zorrës së rrjedhur (mukoza e zorrëve e depërtueshme ose me gropa) zhvillohet, për shembull, në shumicën e rasteve përmes konsumit të tepërt të sheqerit ...


Sheqeri ka një problem tjetër


Një disavantazh i sheqerit që nuk duhet të nënvlerësohet është potenciali i tij i lartë për varësi. Po, sheqeri padyshim që krijon varësi dhe për këtë arsye nuk është aq e lehtë të zvogëloni në mënyrë drastike konsumin e sheqerit. Sidoqoftë, nëse doni të dilni nga varësia nga sheqeri, ne kemi disa këshilla të mira të gatshme për ju. Kjo është gjithashtu vendi ku mund të gjeni shpjegimin pse sheqeri po krijon varësi.


Pra, çfarë të bëjmë


Merr një vendim! Bodyshtë trupi juaj dhe jeta juaj. Nëse vendosni të bëni një jetë pa sheqer, gjithmonë lexoni listën e përbërësve në etiketat e ushqimit tuaj në mënyrë që të gjurmoni sheqerin e fshehur në djathin krem, supën e gatshme, suxhukun dhe drithërat e mëngjesit.


Sheqeri kafe gjithashtu duhet të shmanget


Rastësisht, i ashtuquajturi sheqer kafe, panxhar ose kallam sheqeri nuk është më mirë për shëndetin tuaj sesa sheqeri i bardhë. Sheqeri kafe shpesh është thjesht sheqer i bardhë me ngjyrues të shtuar dhe kimikate të tjera.


Qëndroni vigjilent - ia vlen! Shumë shpejt do të filloni të ndjeni efektet pozitive të një jete pa sheqer.


Kërkoni alternativa


Gjatë fazës së ndryshimit tuaj, mund të përdorni ëmbëlsues alternative, si p.sh. Përdorni p.sh sheqerin në lule të kokosit, xylitol, melasë, jacon ose stevia. Nëse keni dëshirë për ëmbëlsira, thjesht kapni fruta të freskëta ose pini një smoothie me fruta.


Qumështi i bajames, i përgatitur me ose pa fruta, është një alternativë shumë e shëndetshme dhe jashtëzakonisht e shijshme.

 

Burimi i artikullit:

"Zucker ist Gift für den Körper" - Zentrum der Gesundheit

48 Ansichten0 Kommentare

コメント


bottom of page