top of page
  • Qendra e Shëndetit

Sheqernat shëruesEkzistojnë një numër sheqernash që në të vërtetë mund t'i japin fund infeksioneve pa shkatërruar as mikrobet që i shkaktojnë ato:


1. FOS


FOS është një zinxhir i koncentruar i fruktooligosakarideve i përbërë nga karbohidratet që gjenden natyrshëm në fruta, perime dhe drithëra. FOS ka qenë një shtesë popullore në Japoni prej vitesh dhe po respektohet gjithnjë e më shumë në Hemisferën Perëndimore për efektet e saj "prebiotike". Prebiotikët shërbejnë si lëndë ushqyese të zorrëve për bakteret e dobishme probiotike që natyrisht popullojnë zorrën, të tilla si bifidobakteret dhe laktobacilet. FOS kështu promovon aftësinë e këtyre baktereve për të mbështetur tretjen e duhur.

Ndër ata që mund të përfitojnë veçanërisht nga efektet shëndetësore të FOS në bakteret e zorrëve janë njerëzit që kanë përdorur antibiotikë (antibiotikët mund të prishin seriozisht ekuilibrin e baktereve të zorrëve), njerëzit që kanë ngrënë një dietë të varfër për disa muaj apo vite, vizitorë në vende të huaja ku " diarreja e udhëtarëve "është një rrezik, dhe ata që përballen me stres të vazhdueshëm.

Hulumtimet japoneze kanë treguar se FOS shtesë tretet vetëm në një masë të vogël në traktin e sipërm gastro-intestinal. FOS kalon praktikisht i pandryshuar në zorrën e trashë, ku fermentohet dhe përdoret si lëndë djegëse nga bakteret e dobishme. Të dy organizmat e dobishëm dhe potencialisht të dëmshëm banojnë në traktet tona të poshtme gastro-intestinale, por për fat të mirë, shumë baktere patogjene dhe putrefaktive nuk mund të prishin lidhjet që mbajnë FOS së bashku. Sipas hulumtimit, FOS mund të ndihmojë në nxitjen deri në një rritje dhjetëfish të popullsisë së bifidobaktereve dhe laktobacileve. Si rezultat, mjedisi i zorrëve bëhet gjithnjë e më i pabanueshëm për bakteret potencialisht të dëmshme si Escherichia coli, clostridia, Veillonella dhe Klebsiella. Ndërsa bakteret e dëmshme vdesin, bakteret e dobishme të zorrës së trashë lejohen të rriten dhe të shumohen, duke krijuar një ekuilibër të dobishëm të zorrëve për të ushtruar efektet e tyre promovuese të shëndetit.

Përveç ndihmës në tretje, FOS mund të përfitojë edhe diabetikët duke parandaluar luhatjet e sheqerit në gjak. Duke ndihmuar në eliminimin ose parandalimin e formimit të komponimeve toksike në zorrë, gjak dhe limfë, FOS mund të ndihmojë mëlçinë në përpjekjet e saj për të mbajtur trupin pa toksina. FOS tashmë është treguar se mbështet funksionet kardiovaskulare duke ulur presionin e gjakut dhe duke zvogëluar yndyrnat në gjak dhe nivelet e kolesterolit total. Aftësia e nxitur nga FOS për të rritur rezistencën ndaj infeksionit mund të jetë veçanërisht e dobishme për njerëzit në rrezik të shtuar të infeksioneve bakteriale. FOS gjithashtu mbështet prodhimin e vitaminave dhe mineraleve të ndryshme. Studimet e kafshëve sugjerojnë se FOS mund të ndihmojë në parandalimin e anemisë dhe humbjen e densitetit të kockave duke promovuar thithjen e hekurit dhe kalciumit në zorrët.

FOS është një pluhur i butë, i bardhë, i ngjashëm me sheqerin, i cili mund të merret në formë tabletash/kapsulash (shih Informacioni mbi produktin). Dozat shumë të larta mund të shkaktojnë gaz të zorrëve tek disa njerëz.


2. Xylitol frenon prishjen e dhëmbëve


Xylitol është një alternativë sheqeri që duket dhe shijon si sheqer i vërtetë, por përmban më pak se 40% të kalorive. Xylitol është një karbohidrat natyral që gjendet në bimë dhe perime fibroze, përfshirë thuprën dhe drurë të tjerë të fortë, manaferrat, lëvoret e bajames dhe kallinjtë e misrit. Trupi i njeriut prodhon sasi të vogla (5-15 gram në ditë) gjatë metabolizmit normal. Shtë miratuar për përdorim si zëvendësues i sheqerit në mbi 35 vende.


Xylitol është treguar në studime për të zvogëluar pllakën dhe zgavrat deri në 80% duke neutralizuar acidet e pllakës dhe duke penguar rritjen e mutantit Streptococcus, bakteret që prodhojnë pllaka më përgjegjëse për shkaktimin e kaviteteve (kariesit dentar). Xylitol stimulon remineralizimin e smaltit të dhëmbëve. Dihet gjithashtu se forcon sistemin imunitar, dhe tek fëmijët, Xylitol pengon në mënyrë specifike rritjen e baktereve të Streptococcus pneumonia, duke zvogëluar infeksionet e veshit dhe sinusit në provat klinike me 40%.


Përveç kësaj, Xylitol është treguar se përmirëson erën e frymëmarrjes, ngadalëson humbjen e smaltit të dhëmbëve, zvogëlon infeksionet në gojë dhe nazofaringë dhe lehtëson gojën e thatë. Shtë i sigurt për diabetikët dhe hipoglikemikët. Xylitol nuk inkurajon rritjen e majave, përfshirë candida albicans. Për dallim nga sheqeri i zakonshëm, ksilitoli rrit absorbimin e vitaminave B dhe kalciumit.


Xylitol gëzon një pranim të gjerë në Japoni, Finlandë dhe vendet skandinave. Në Bashkimin Sovjetik është përdorur për dekada si një ëmbëlsues për diabetikët, dhe në Gjermani në tretësira për ushqimin intravenoz. Studime të shumta klinike dhe në terren të kryera gjatë 30 viteve të fundit kanë demonstruar sigurinë dhe efikasitetin e ksilitolit si një alternativë e shëndetshme ndaj sheqerit dhe ëmbëlsuesve artificialë. Xylitol rekomandohet dhe përdoret nga dentistët, periodontistët dhe pothuajse të gjithë profesionistët e tjerë mjekësorë dhe dentarë në të gjithë botën.


Xylitol i shtohet çamçakëzit, pikat e gomës dhe ëmbëlsirave të forta, menteve, pastave të dhëmbëve dhe shpëlarësve të gojës. Studimet e fundit në Shkollat ​​Dentare të Universiteteve Michigan dhe Indiana kanë testuar efektin e përzierjeve të ksilitol/sorbitol në çamçakëz dhe mente në pllakë. Ata treguan një rënie të konsiderueshme në akumulimin e pllakës. Në Shtetet e Bashkuara, ksilitoli miratohet si një shtesë ushqimore e drejtpërdrejtë për përdorim në ushqime për përdorime të veçanta dietike. Mund të blihet në formë të madhe nga dyqanet e ushqimeve të shëndetshme dhe shumë dyqane online (shiko informacionin e produktit).


3. D-manoza për infeksionet e fshikëzës/veshkave


D-manoza konsiderohet të jetë një sheqer i thjeshtë, si glukoza. Gjendet natyrshëm në lëngun e boronicës dhe ananasit. Kur D-Manoza gëlltitet në trup, shumica e saj absorbohet me shpejtësi përmes stomakut dhe traktit të sipërm gastro-intestinal para se të arrijë në zorrë. Rezultati është se pothuajse i gjithë sheqeri zbrazet në urinë përmes veshkave, dhe vetëm një sasi shumë e vogël e D-Manozës në të vërtetë metabolizohet nga trupi. Edhe pse mund të mos jetë e qartë në fillim, por fakti që trupi e trajton D-Manozën në thelb si një produkt i mbeturinave rezulton të ketë implikime shumë pozitive për njerëzit që vuajnë nga çrregullime urinare, siç është infeksioni i fshikëzës.


Escherichia Coli (ose E. Coli) është bakteri normal që gjendet në çdo trakt të zorrëve si pjesë e popullatës së mikrobeve natyrore aty. Kur bakteret E. Coli gjejnë rrugën e tyre në traktin urinar, ato mund të infektojnë fshikëzën urinare. Kjo është mjaft e zakonshme. Në fakt, 80-90% e të gjitha infeksioneve të fshikëzës (cistiti) mund t'i atribuohen E. Coli që hyn në traktin urinar, një problem 50 herë më i përhapur tek gratë sesa tek burrat. Me kusht që ekziston një dobësi predispozuese e sistemit imunitar, bakteret E. Coli të pranishme në vaginë janë në gjendje të migrojnë në uretër dhe më pas në fshikëz, kjo është arsyeja pse shumë gra përfundojnë me infeksion të fshikëzës sa herë që kryejnë marrëdhënie. Nëse sistemi imunitar nuk i shkatërron ato, bakteret E. Coli kanë aftësinë të ngjiten si zam në muret e brendshme të traktit urinar dhe fshikëzës.

Një infeksion i fshikëzës ose traktit urinar mund të tregohet nga mosmbajtjeje, ndjesi djegieje gjatë urinimit, ndjenjë urgjence për të urinuar pa aftësinë për të zbrazur plotësisht, urinë të kuqërremtë ose të turbullt, urinë me erë të keqe, dhimbje në bark të poshtëm dhe urinim të shpeshtë.

Nëse nuk trajtohet, një infeksion i fshikëzës mund të çojë në një infeksion të veshkave kur bakteret vazhdojnë të migrojnë deri në ureter në veshka. Në një rast të tillë, do të ketë simptoma shtesë të tilla si ndjesi djegieje gjatë urinimit, urinim të shpeshtë, urgjencë të shtuar për të urinuar, dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës, të dridhura, nauze, të vjella dhe diarre.

D-Manoza ka një strukturë kimike unike që e bën atë t'i përmbahet baktereve E. Coli edhe më këmbëngulëse sesa E. coli t'i përmbahet qelizave njerëzore. Urinimi normal, pra, me një nivel të mjaftueshëm të D- Manozës të pranishme në urinë, bëhet një trajtim i thjeshtë dhe efektiv për kushtet e mësipërme. Sado e mrekullueshme të tingëllojë, qelizat E. Coli të veshura nga D-Mannose në urinë bëhen të palosura dhe skuqen menjëherë nga trupi.


Përdorimi i parë i antibiotikëve në trajtimin e infeksionit të fshikëzës ose veshkave pothuajse gjithmonë çon në infeksione të përsëritura. Edhe pse këto ilaçe vdekjeprurëse vrasin me sukses mikroorganizmat e padëshiruar, ata gjithashtu shkatërrojnë florën e dobishme përgjegjëse për mbajtjen larg të çdo bakterie infektive. Në thelb, sistemi imunitar varet nga këto mikrobe "miqësore" për të mbrojtur trupin kundër dekompozimit ndërsa jeni ende gjallë. Përdorimi i antibiotikëve ka bërë që shumë gra të përfundojnë me infeksione të majave, gjë që tregon se ky mekanizëm mbrojtës tashmë është thyer.


D-Mannose nuk ka veti anti-fungale. Nuk vret bakteret, miqësore apo jomiqësore. D-Mannose thjesht ndihmon për të hequr E. coli të gabuar nga brenda traktit urinar nga procesi natyror i urinimit. Përveç që nuk ka efekte anësore dhe nuk ka pothuajse asnjë barrë për sistemin tretës, ai gjithashtu ka shije të mirë.


Cistiti Intersticial (IC) është një çrregullim kronik i fshikëzës që imiton simptomat e një infeksioni të zakonshëm të traktit urinar (UTI). Doza normale terapeutike është 1/2 lugë. çdo ditë për pacientët kronikë të IC dhe UTI, ose javore për masa parandaluese (shiko informacionin e produktit).

Përveç përdorimit të D-Mannose, të sëmurët me UTI kërkojnë pastrim të plotë të zorrëve të mëdha, kanaleve biliare të mëlçisë dhe veshkave, dhe një rregullim të dietës dhe stilit të jetesës siç mbështetet në këtë libër. Marrja e jodidit SSKI gjithashtu mund të jetë e dobishme.

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

113 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page