top of page
  • Qendra e Shëndetit

Si të shmangni gazrat pas ngrënies


Shumë njerëz përjetojnë gazra menjëherë pas ngrënies. Ne shpjegojmë se çfarë mund të bëni për të shmangur gazrat pas ngrënies.


Shmangni gazrat pas ngrënjes

Gazrat mund të shfaqen menjëherë pas ngrënies dhe të zgjasin për disa orë. Ato shoqërohen shpesh me ndjenjën e ngopjes, belçimit dhe barkut të fryrë. Zakonisht janë një shenjë se rregullat e rëndësishme në jetë dhe të ushqyerit po shpërfillen. Nëse i merrni parasysh këto që tani, fryrjet pas ngrënies shpesh mund të shmangen ose eliminohen me masa të thjeshta.


Si të parandaloni fryrjen pas ngrënies

Me këshillat e mëposhtme do të jeni në gjendje të qetësoni sistemin tuaj të tretjes në mënyrë që të mos shfaqen fryrje pasi keni ngrënë në radhë të parë. Shumica e këshillave janë falas, por mund të kërkojnë pak kohë ose disa rregullime, por padyshim ia vlen, pasi mund të shpëtoni nga gazrat dhe problemet e tjera të tretjes pa mjekim:


1. Më pak fryrje kur hani ngadalë

Shpesh mjafton të hani shumë ngadalë dhe të përtypni tërësisht. Vetëm kur një kafshatë përtypet në një tul, ju e gëlltisni atë. Në këtë mënyrë ju e bëni ushqimin tuaj shumë të lehtë për t'u tretur dhe ka më pak probleme me dispepsi.


Kura F. X. Mayr, e njohur edhe si kura e qumështit dhe bukës, tregon se sa e rëndësishme dhe sa efektive është kjo pikë. Emrin e ka marrë sipas shpikësit të tij, mjekut të banjës Franz Xaver Mayr (1875 - 1965), i cili jo vetëm që mundi të shëronte problemet e tretjes me kurën e tij, por edhe shumë probleme të tjera shëndetësore - edhe pse ushqimi i përdorur nuk është tamam më i shëndetshmi ( rrotulla me miell të bardhë me qumësht).


Mayr e kuptoi që herët se një zorrë e sëmurë mund të çojë në të gjitha llojet e sëmundjeve. Prandaj ai u përqendrua në pastrimin e zorrëve të pacientëve të tij. Gjatë kurës së Mayr, ekziston vetëm një rrotull bajat me miell të bardhë me një gotë qumësht dy herë në ditë. Simite hahet jashtëzakonisht ngadalë. Çdo kafshatë përtypet 50 herë dhe vetëm më pas gëlltitet me një lugë çaji qumësht. Në mbrëmje ka vetëm çaj. Suksesi i kurës tregon së pari se sa shëruese është të hash pak, së dyti sa e rëndësishme është të përtypësh tërësisht dhe së treti sa e parëndësishme është ajo që hani në këto rrethana.


Pra, nëse vuani nga gazrat pas ngrënies dhe jeni një ngrënës i shpejtë, ndryshoni këtë! Ia vlen jashtëzakonisht shumë!


2. Mos pini me ushqim

Nëse pini rregullisht me vakte, por në të njëjtën kohë shpesh vuani nga fryrja pas vakteve, përpiquni të mos pini me vakte. Edhe pse vazhdimisht pretendohet se mund të pihet diçka me ushqim pa problem, sepse nuk dëmton tretjen, përvoja ka treguar se kjo nuk vlen për të gjithë.


Nuk duhet të pini asgjë, veçanërisht nëse jeni duke ngrënë një vakt të pasur me ujë (supa, sallata, perime). Është më mirë të pini një gotë të madhe ujë gjysmë ore para ngrënies. Në këtë mënyrë trupi juaj ka mjaftueshëm lëngje për të prodhuar lëngje tretëse. Pasi të keni ngrënë, prisni një orë para se të pini diçka përsëri - në gllënjka të vogla.


3. Jo ushqime te kripura ose shumë të thata

Nëse papritmas keni shumë etje gjatë ngrënies, sigurisht që mund të pini edhe një pije me vakte. Megjithatë, kjo zakonisht ndodh vetëm nëse ushqimi është shumë i kripur, shumë pikant ose shumë i thatë. Shmangni vaktet me këto karakteristika. Megjithatë, nëse hani një vakt jashtëzakonisht të thatë (bukë, biskota, pasta), hajeni atë shumë ngadalë (shih 1.).


4. Jo pije të gazuara

Në çdo rast, nëse jeni të prirur për fryrje, duhet të shmangni pijet e gazuara. Me këto ju gëlltitni shumë ajër, i cili në rastin më të mirë nxirret nga belkimi, por mund të sjellë edhe fryrje. Gjithashtu duhet të shmangni pijet me sheqer, alkoolin (birrë, verë, etj.) apo lëngjet. Është mirë të pini vetëm ujë pa gaz ose një çaj bimor (mundësisht një çaj gastrointestinal). Sidomos nëse jeni mësuar të pini me vakte, duhet të zgjidhni vetëm dy pijet e fundit ose një ujë me xhenxhefil ose çaj xhenxhefili:


5. Uji me xhenxhefil largon fryrjen

Xhenxhefili është një ilaç shumë efektiv në shtëpi për dispepsi. Ai lehtëson fryrjen dhe redukton grumbullimin e gazit në zorrë. Mënyra më e shpejtë për ta përgatitur është si më poshtë: Vendosni një copë xhenxhefil në një blender me ujë të nxehtë. Pas dy minutash përzierjeje, mund të pini ujin e ngrohtë të xhenxhefilit. Nëse nuk ju pëlqejnë fibrat e xhenxhefilit, sigurisht që mund ta derdhni ujin e xhenxhefilit përmes një sitë të imët.


6. Zëvendësuesit e sheqerit çojnë në fryrje të rënda

Zëvendësuesit e sheqerit si sorbitoli, ksilitoli ose maltitoli çojnë në fryrje të rënda te shumë njerëz. Sigurohuni që vaktet tuaja të mos përmbajnë asnjë nga këto substanca nëse jeni të prirur për fryrje.


7. Jo çamçakëz

Zëvendësuesit e sheqerit mund të gjenden edhe në çamçakëz. Kushdo që është i ndjeshëm ndaj këtyre substancave, por përtyp çamçakëz të ëmbëlsuar siç duhet pas çdo vakti, mund të përjetojë fryrje. Kur përtypni çamçakëz, ajri shpesh gëlltitet gjithashtu, kështu që vetëm kjo mund të kontribuojë në fryrje.


8. Substancat e hidhura para ushqimit ndihmojnë kundër fryrjes

Sidomos nëse vëreni fryrje pas vakteve të yndyrshme, substancat e hidhura mund të ndihmojnë për të shmangur këtë fryrje. Konsumoni substancat e hidhura disa minuta (5 - 15 minuta) para vaktit. Kjo stimulon rrjedhjen e biliare dhe formimin e lëngjeve tretëse, gjë që çon në përmirësimin e tretjes dhe parandalon fryrjen. Sigurisht, duhet të shmangni fare vaktet e pashëndetshme, jashtëzakonisht të pasura me yndyrë, p.sh. B. mish shumë i yndyrshëm, ëmbëlsira kremoze, ëmbëlsira ose të ngjashme.


Substancat e hidhura janë të disponueshme në formën e pikave të hidhura bimore pa alkool (p.sh. Herbaria) ose pluhur bazë të hidhur (p.sh. nga Sonnentor). Pluhuri i barit të elbit dhe pluhuri i gjetheve të luleradhiqes janë gjithashtu burime shumë të mira të substancave të hidhura.


9. Kushtojini vëmendje intolerancave

Nëse, megjithë përpjekjet tuaja më të mira, përjetoni fryrje të rënda pas ngrënies, testohuni për intolerancë ushqimore dhe alergji ushqimore ose përpiquni të shmangni ushqimet e dyshimta për disa ditë. Nëse keni intolerancë ndaj laktozës (intolerancë ndaj sheqerit të qumështit), do të ndiheni shpejt më mirë nëse shmangni produktet e qumështit.


Në rastin e intolerancës ndaj fruktozës, fryrja do të ulet nëse ushqimet e pasura me fruktozë hiqen nga menyja. Intoleranca të tjera përfshijnë intolerancën ndaj sorbitolit, intolerancën ndaj histaminës dhe intolerancën ndaj glutenit. Nëse kjo e fundit, provoni një dietë pa gluten për disa ditë ose javë.


10. Lakrat dhe bishtajore

Shumë njerëz tashmë e dinë se ata zhvillojnë fryrje veçanërisht të forta pas disa ushqimeve, p.sh. B. pas perimeve ose bishtajoreve të lakrës. Nga njëra anë, kjo mund të tregojë se në përgjithësi hani shumë shpejt, sepse veçanërisht ushqimet e vështira për t'u tretur duhet të përtypen me kujdes dhe më pas do të toleroheshin mirë. Nga ana tjetër, mund t'i hani këto ushqime shumë rrallë, duke mos lejuar që sistemi juaj tretës të mësohet me to.


11. Fryrje e shkaktuar nga përgatitja e gabuar

Në rastin e bishtajoreve, përgatitja e gabuar mund të jetë edhe arsyeja e intolerancës ndaj këtij grupi ushqimor. Bishtajoret duhet të ngjyhen gjithmonë gjatë natës. Të nesërmen kullojeni ujin e njomur dhe ziejini në ujë të freskët si zakonisht. Në këtë mënyrë hiqet një pjesë e madhe e përbërësve që nxisin fryrjen.


12. Të mos flasësh gjatë ngrënies

Kjo këshillë u kujton disave fëmijërinë e tyre. Atëherë thuhej shpesh: Nuk flet me gojën plot. Përveç aspektit estetik, kjo masë edukative mund të ketë edhe sfond shëndetësor. Sepse nëse flisni shumë gjatë ngrënies, ju gëlltisni edhe shumë ajër, gjë që më pas mund të çojë në fryrje te ata që priren ta bëjnë këtë. Pra, hani në paqe dhe shijoni me vetëdije çdo kafshatë të vaktit tuaj të shijshëm.


13. Trajtoni urthin (thartira)

Nëse edhe ju vuani nga urthi, bëni gjithçka që mundeni për ta mbajtur atë. Sepse ata që kanë urth shpesh janë gjithashtu të prirur për fryrje. Nëse urthi trajtohet me sukses, zakonisht edhe fryrja zhduket.


Në praktikë, masat përkatëse shpesh mbivendosen. Sepse nëse hani ngadalë dhe përtypni tërësisht, nëse nuk pini asgjë me vaktin tuaj, nëse shmangni alkoolin dhe pijet e gazuara dhe me vetëdije i bashkoni vaktet tuaja, jo vetëm që do të keni më pak fryrje, por gjithashtu do të vuani më rrallë nga urthi. .


14. Merreni veçmas fibrat

Nëse dëshironi të rrisni marrjen e fibrave dietike ose jeni në proces të pastrimit të zorrëve dhe p.sh. Lëvozhgat e B. psyllium, farat e lirit, miell kokosi ose të ngjashme, pastaj sigurohuni që të merrni fibrat dietike 1 orë para ngrënies ose 2 orë pas një vakti të lehtë - me shumë ujë. Pra, mos i merrni fibrat me ushqim. Kjo mund të shkaktojë fryrje.


15. Levizni pas ngrënies

Siç thotë shprehja, pasi të keni ngrënë duhet të pushoni ose të bëni 1000 hapa. E para nuk do të thotë që duhet të shtriheni për një orë, por përkundrazi që pasi keni ngrënë (nëse është e mundur) të mos zhyteni menjëherë në streset e jetës së përditshme. Pra, edhe nëse dëshironi të bëni 1000 hapa pasi keni ngrënë, atëherë bëjeni këtë me maturi, merrni frymë me qetësi dhe vetëdije dhe relaksohuni në mënyrë të synuar. Ushtrimi është një nga themelet e shëndetit tuaj.


Fryrja pas ngrënies mund të shmanget

Nëse provoni vetë këshillat e mësipërme, do të vini re shpejt se fryrjet pas ngrënies janë gjithnjë e më pak të shpeshta dhe gjithashtu do të ndiheni shumë më mirë dhe më në formë në përgjithësi.


Nëse fryrja juaj shoqërohet me dhimbje barku, vjellje, kapsllëk kronik ose diarre, apo edhe humbje peshe të pashpjegueshme, vizitoni mjekun tuaj për një kontroll.

 

Burimet e artikullit:

28 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page