top of page
 • Qendra e Shëndetit

Spageti me kërpudha në një salcë me lulelakër

Një recetë për të gjithë familjen: Spageti të shkëlqyera në një salcë lulelakër me aromë të butë me kërpudha - mrekullisht kremoze dhe të rrumbullakëta në shije!


Përbërësit për 3 porcione:


Për spagetin dhe kërpudhat

 • 300 g spageti integrale ose makarona pa gluten

 • 250 g kërpudha - pastroni dhe prerë në feta

 • 1 lugë gjelle gjalpë

 • 2 lugë gjelle salcë soje

 • 2 lugë borzilok të copëtuar


Për salcën e lulelakrës

 • 400 g lulelakër - ndani në lule

 • 150 ml krem ​​bajamesh - e bëre vetë

 • 1 lugë gjelle salcë soje

 • 1 lugë çaji senf mustardë

 • 1 lugë çaji rrikë, nga kavanoza

 • ½ lugë çaji pluhur arrëmyshk

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

Hapi i parë

Së pari, vendosni një tenxhere me ujë të kripur në valë dhe lëreni lulelakrën të gatuajë për 6 minuta. Pastaj derdhni lulelakrën mbi një sitë, duke mbledhur të gjithë ujin e gatimit. Përdorni ujin e gatimit për salcën dhe për zierjen e spagetive.


Hapi i 2 -të

Miksoni lulelakrën e gatuar së bashku me 200 ml ujë të gatimit dhe kremin e bajames në një blender derisa të bëhet kremoze. Pastaj vendoseni përsëri në tenxhere dhe ngroheni përsëri. Shtoni salcen e sojes, mustardën dhe rrikën dhe i erëzojmë me arrëmyshk, kripë dhe piper.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan me 1 lugë gjalpë dhe skuqni kërpudhat për rreth 5 minuta. Shto salcen e sojes , erëzoni me kripë dhe piper dhe lënë mënjanë.


Hapi i 4 -të

Nderkohe, për spagetit, mbushni ujin e valë të lulelakrës së mbetur me ujë të freskët, kriposni përsëri nëse është e nevojshme dhe gatuajeni derisa të jetë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni.


Hapi i 5 -të

Më pas shtoni spagetat e kulluara në salcë dhe hidhini shije përsëri.


Hapi i 6 -të

Rregulloni makaronat, spërkatini me borzilok dhe shërbejini të zbukuruara me kërpudha.

28 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page