top of page
  • Qendra e Shëndetit

Stresi ju trashë

Aktualisiert: 24. Nov. 2021

Shumë njerëz fitojnë peshë nën stres. Kjo nuk është e re, sepse kur jeni nën kohë dhe presion për të performuar, shpesh nuk hani mirë. Pas një dite stresuese, zakonisht nuk keni as kohë as nerva për të blerë ushqim të shëndetshëm në paqe, e lëre më ta transformoni atë në pjata të balancuara. Por vetëm kjo nuk është arsyeja për të qenë mbipeshë për shkak të stresit. Shkencëtarët e Universitetit Shtetëror të Ohajos (OSU) tani kanë zbuluar pse stresi mund të çojë në obezitet.


Më pak kalori digjen gjatë stresit

Universiteti Shtetëror i Ohajos (OSU) testoi gra të shëndetshme që hëngrën ushqime të formuluara posaçërisht, me yndyrë të lartë nën mbikëqyrje. Para dhe pas vaktit, studiuesit kontrolluan sa shpejt kaloritë u dogjën në trupin e grave dhe si ndryshuan nivelet e sheqerit dhe insulinës në gjak, nivelet e lipideve në gjak dhe nivelet e kortizolit.


Sipas studimit të botuar në revistën Biologjike Psychiatry, subjektet e testimit që kishin përjetuar një ose më shumë situata stresuese një ditë më parë djegën shumë më pak kalori sesa pjesëmarrësit që nuk kishin përjetuar asgjë stresuese 24 orë më parë - mesatarisht 104 kalori më pak në 7 orë Për studiuesit, një gjë është e sigurt: Pas stresit, trupi mund të zbërthejë më pak kalori. Por jo vetëm kaq.


Nivelet e larta të insulinës pengojnë djegien e yndyrës

Gjithashtu u tregua se gratë e stresuara kishin nivele më të larta të insulinës sesa ato pa stres.


Sidoqoftë, nivelet e rritura të insulinës pengojnë shndërrimin e yndyrës në energji. Kur nivelet e insulinës janë të larta, yndyra nuk digjet vetëm sa duhet. Si rezultat, shumë më tepër yndyrë ruhet në inde dhe ju fitoni peshë.


Snacks të shëndetshme në vend të ushqimit të shpejtë jo të shëndetshëm

Jan Kiecolt-Glaser, kreu i studimit dhe profesor i psikiatrisë dhe psikologjisë në Universitetin Shtetëror të Ohajos, thekson:


"Studimi ynë përfundon se stresi afatgjatë mund të çojë në shtim në peshë."


Kolegia e Kiecolt-Glaser, nutricionistja Martha Belury, gjithashtu profesoreshë në OSU, këshillon:


"Stresi nuk mund të shmanget gjithmonë në jetë. Por ka një gjë që mund të bëjmë, dhe kjo është të kemi gjithmonë ushqim të shëndetshëm në dispozicion në frigoriferët dhe dollapët tanë, kështu që kur jemi të stresuar mund të hamë diçka të shëndetshme shpejt dhe të mos na duhet të përdorim ushqim i shpejtë jo i shëndetshëm ".


Sigurisht, metabolizmi gjithashtu ndryshon në kohë stresi, por zakonisht konsumoni më pak kalori me ushqime të shëndetshme. Për më tepër, ato nuk aktivizojnë në mënyrë shtesë nivelin e insulinës, zakonisht çojnë në një ulje të vlerave të lipideve në gjak dhe, për shkak të bollëkut të substancave vitale, ndihmojnë trupin të përballojë më mirë stresin; ushqimet e shëndetshme madje mund të kompensojnë pjesërisht atë negative efektet e stresit, kështu që një do të mbajë nën kontroll shtimin në peshë të lidhur me stresin.


Receta për ushqime të shëndetshme

Këtu mund të gjeni ushqime të shpejta dhe të shëndetshme, disa prej të cilave mund të përgatiten gjatë fundjavës dhe pastaj t'ju presin në frigorifer:

 

Burimet e artikullit:

  • Stress macht dick - Zentrum der Gesundheit

  • Kiecolt-Glaser J, "Weighty Issue: Stress and High-Fat Meals Combine to Slow Metabolism in Women", Journal Biological Psychiatry, Juli 2014, (Stress und fettreiche Mahlzeiten führen zu einem langsamen Stoffwechsel bei Frauen)

19 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page