top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë kokosi me banane

Kjo supë pikante, mrekullisht kremoze e kokosit me banane dhe patate ka shije fantastike dhe është shumë e lehtë për t’u përgatitur.


Përbërësit për 2 porcione:


Për supën e kokosit me banane

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 150 g qepë pranvere - prerë pjesën e bardhë dhe të gjelbër veç e veç në unaza të imëta

 • 200 g patate - të prera në kube të imëta

 • 2 banane (270 g neto) - të prera në feta

 • 9 g rrënjë xhenxhefil - grijeni

 • 2 thelpinj hudhër - grijeni

 • 1/3 spec djegës - pa thelb dhe prer imët

 • 1 lugë çaji pluhur kerri

 • 800 ml melmese perimesh

 • 250 ml qumësht kokosi

 • 4 lugë salcë soje

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Për croutons dhe garniturë

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 130 g bukë integrale - të prerë në kube

 • 1 majë kripe kristali

 • 8 chips bananesh (opcionale)

 • 3 lugë gjelle koriandër të grirë hollë

 • Piqni 2 lugë fara susami, të zeza - pa yndyrë

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minutë

Hapi i parë

Për supën e kokosit me banane, së pari ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan dhe skuqni pjesën e bardhë të qepëve të njomë për rreth 3 minuta. Pastaj shtoni patatet, feta bananeje, xhenxhefil, kube hudhre, specat e djegës të copëtuar dhe 1 lugë çaji kerri dhe skuqini shkurt (!). Shtoni 800 ml lëng perimesh dhe ziejini për 15 minuta.


Hapi i 2 -të

Ndërkohë, ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan për croutons dhe skuqni kubat e bukës me një majë kripe në mënyrë që ato të bëhen krokante. Pastaj shtoni pjesen e gjelbert te qepës së njomë dhe skuqini shkurt.


Hapi i 3 -të

Pasi supa të ketë zier për 15 minuta, vendoseni në një blender, shtoni 250 ml qumësht kokosi dhe 4 lugë salce soje dhe bëni pure. Pastaj vendoseni përsëri në tenxhere, ngrohni përsëri dhe spërkateni me kripë dhe piper.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni supën e kokosit me banane në krye me patate të skuqura banane, croutons, 3 lugë koriandër të prerë dhe 2 lugë fara susami të pjekur.

4 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page