top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me asparagus me patate dhe domate

Supa jonë e asparagut me domate është një kombinim i pazakontë, por shija është e lezetshme: e lehtë, e butë, pikante dhe e freskët - thjesht e shijshme!


Përbërësit për 4 porcione:

 • 500 g asparagus të gjelbër - qërojeni dhe prerë pjesën e drunjtë

 • 400 g patate - qërojini dhe pritini në kube 1 cm

 • 300 g domate - kryqëzoni në pjesën e poshtme

 • 1 litër melmese perimesh

 • 2 lugë gjelle gjalpë

 • 2 lugë salcë soje

 • 1 lugë paste domate

 • 2 lugë borzilok të grirë hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Për supën e shpargujve, së pari pritni kokat e shpargujve, pastaj pritini përgjysmë përgjatë gjatësisë dhe lërini mënjanë; preni pjesën tjetër në feta 5 mm.


Hapi i 2 -të

Ngrohni 1 lugë gjalpë në një tigan dhe skuqni paste domate në të. Pastaj shtoni patatet, ziejini për 2 minuta dhe shtoni 1 litër lëng perimesh ose ujë gatimi të asparagut. Kripë, piper dhe lërini të ziejnë.


Hapi i 3 -të

Pastaj shtoni domatet dhe skuqini për 1 minutë. Hiqeni me një garuzhd, vendoseni në një sitë dhe shpëlajeni nën ujë të ftohtë. Qëroni lëkurën dhe pritini domatet në kube të vogla.


Hapi i 4 -të

Lërini patatet të ziejnë për 10 minuta të tjera, pastaj ziejini copat e shpargut për 5 minuta.


Hapi i 5 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan me 1 lugë gjalpë për pjesën e sipërme, skuqni fetat e shpargut për rreth 3 minuta dhe spërkoni me kripë dhe piper.


Hapi i 6 -të

Në fund përziejmë domatet e prera në kubikë dhe salcen e sojes në supë, palosni borzilokun dhe e rregulloni për shije.


Hapi i 7 -të

Rregulloni supën e asparagut dhe shërbejeni të zbukuruar me fetat e asparagusit të skuqura.

15 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page