top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me karrota - bazike

Me këtë recetë ju lehtë dhe shpejt mund të përgatitni një supë me karrota alkaline shumë të shijshme. Është pikante, shumë aromatike, e këndshëm dhe jashtëzakonisht e shijshme! Erëzat e përdorura harmonizohen në mënyrë të përkryer me njëra -tjetrën.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 340 g karrota - qëroni dhe pritini në copa 1 cm

 • 60 g qepë të kuqe - qërojini dhe pritini

 • 1 portokall organik - shtrydhni gjysmën e tij + ¾ lugë çaji lëvozhg

 • 2 lugë fjollëza bajamesh - të pjekura pa yndyrë

 • 1 hurme - pa fare

 • 800 ml melmese perimesh

 • 2 lugë gjelle vaj kokosi

 • 1 lugë salcë soje

 • 1 lugë çaji pluhur kerri

 • 1/3 lugë çaji pluhur qimnon

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Për supën me karrota, ngrohni vajin në një tigan dhe fërgoni karrotat së bashku me qepët për 4 minuta. Pastaj pluhuroseni me kerri dhe qimnon, përzieni dhe shtoni 800ml melmes e perimesh.


Hapi i 2 -të

Lërini të ziejnë një herë, pastaj zvogëloni nxehtësinë, spërkatni me kripë dhe piper dhe ziejini karotat për rreth 15 minuta. Pastaj shtoni hurmën dhe bluajeni të gjithë në një blender.


Hapi i 3 -të

Vendoseni supën përsëri në tenxhere, përzieni salcen e sojes, lëngun dhe lëvozhgën e portokallit, spërkateni me kripë dhe piper dhe nxeheni përsëri.


Hapi i 4 -të

Shërbejeni supën me karrota të spërkatur me bajame të skuqura dhe majdanoz.

88 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page