top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me kungulleshë dhe hudhër

Supa mrekullisht kremoze dhe shumë aromatike ka shije të mrekullueshme! Përveç kësaj, është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur - prandaj sigurohuni që ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 3 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 130 g presh - prerë në unaza dhe lani

 • 170 g patate - qërojini dhe pritini në copa 1 cm

 • 1 thelpinj hudhër - prisni përafërsisht

 • 900 ml melmesa perimesh

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 100 g kërpudha - të prera në feta

 • 400 g kungulleshë - prerë 100 g në kube 5 mm dhe lërini mënjanë; copëtoni trashë pjesën tjetër

 • 1 ½ lugë çaji trumzë të copëtuar

 • 1 lugë gjelle rigon të copëtuar

 • 100 ml krem ​​soje

 • 1 lugë krem soje (apo tershere)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për supën me kungulleshë.


Hapi i 2 -të

Ngrohni një tenxhere me 1 lugë vaj ulliri dhe avulloni unazat e preshit për rreth 3 minuta. Pastaj shtoni copat e patates dhe hudhrën e copëtuar dhe shtoni 900 ml melmese perimesh. E rregullojmë me 1 majë arrëmyshk, kripë dhe piper dhe e lëmë të ziejë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 10 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan me 2 lugë vaj ulliri dhe skuqni fetat e kërpudhave me kubat e kungujve për rreth 5 minuta; shijoni me kripë dhe piper. Pastaj shtoni trumzën e copëtuar dhe hiqeni tiganin nga zjarri.


Hapi i 4 -të

Pasi supa të jetë zier për 10 minuta, shtoni kungulleshën e copëtuar dhe rigonin e copëtuar dhe ziejini për 5 minuta. Pastaj bluajeni supën imët në një blender, pastaj vendoseni përsëri në tenxhere. Në fund trazoni 100 ml krem ​​soje dhe 1 lugë gjelle tamari; shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Rregulloni supën me kungulleshë dhe shërbejeni sipër me kërpudhat e skuqura dhe kubat e kungulleshës.

18 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page