top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me patate të ëmbëla

Kjo supë aromatike me patate të ëmbëla ka shije të mrekullueshme! Është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t’u përgatitur, prandaj sigurohuni që ta provoni.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 800 g patate të ëmbla - pa lëvore; Pritini 100 g të tij në kube të vogla dhe lërini mënjanë; Pritini pjesën tjetër ne kube me te medha

 • 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë

 • 1 lugë çaji pluhur kerri

 • 1 lugë uthull aceto balsamike

 • 1 litër melmese perimesh

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

 • 150 g domate - hiqni kercellin dhe preni ne kube

 • 1 lugë salcë soje

 • 150 ml qumësht kokosi

 • 2 lugë caji sheqer kokosi

 • 2 lugë majdanoz të copëtuar

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit për supën me patate të ëmbël.


Hapi i 2 -të

Ngroheni një tenxhere me 2 lugë vaj dhe skuqni 700 g patate të ëmbla së bashku me 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë për 3 minuta. Pastaj pluhuroseni me 1 lugë çaji kerri, skuqeni shkurt dhe shtoni 1 lugë uthull balsamike dhe 1 litër lëng perimesh. I spërkasim me kripë dhe piper, shtojmë domatet e prera në kubikë dhe i lëmë të ziejnë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 15 minuta derisa patatet e ëmbla të jenë të buta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni 1 lugë vaj kokosi në një tigan dhe skuqni kubet e patates së ëmbël për rreth 3 minuta. Lyeni me 1 lugë gjelle salce soje, lëreni të avullojë shkurtimisht dhe hiqeni nga tigani.


Hapi i 4 -të

Pastaj bluajeni supën imët në një blender, ktheni në tenxhere dhe lërini të ziejnë. Përzieni 150 ml qumësht kokosi dhe 2 lugë sheqer kokosi; shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni supën me patate të ëmbël, shtroni sipër patatet e ëmbla të skuqura dhe spërkatni me majdanoz të grirë.

39 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page