top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me perime indiane - bazike

Kjo supë me perime indiane me thjerrëzat e kuqe ka shije tepër aromatike dhe ka një aromë të këndshme. Përveç kësaj, është gati të shërbejë në vetëm 35 minuta, prandaj sigurohuni që ta provoni.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 80 g thjerrëza të kuqe - shpëlajini plotësisht derisa të ndalojnë shkumëzimin

 • 850 ml ujë

 • 200 g patate - qërojini dhe pritini në kube 8 mm

 • 100 g karrota - qërojini dhe grijini

 • 2 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë xhenxhefil të grirë

 • 2 lugë çaji pluhur kerri

 • 1 lugë çaji pluhur qimnon

 • 100 ml qumësht kokosi

 • 1 lugë tamari (salcë soje)

 • 1 lugë lëng limoni,

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë miell qiqrash

 • 300 g lulelakër - ndani në lule të vogla dhe shpëlajeni

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Për supën me perime, vërini thjerrëzat të ziejnë me 850 ml ujë, më pas zvogëloni zjarrin dhe ziejini për 10 minuta. Shtoni patatet dhe karotat dhe lërini të ziejnë për 10 minuta të tjera.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni një tigan me 1 lugë gjelle vaj kokosi dhe skuqni 1 lugë xhenxhefil të grirë me 1 lugë gjelle kerri dhe ½ lugë qimnon për rreth 25 sekonda. Më pas shtoni 100 ml qumësht kokosi, lëreni të ziejë dhe hiqeni nga shporeti.


Hapi i 4 -të

Sapo thjerrëzat dhe perimet të jenë gatuar, shtoni përmbajtjen e tiganit në tenxheren e thjerrëzave, përzieni 1 lugë gjelle salce soje dhe 1 lugë lëng limoni dhe spërkateni me kripë dhe piper. Hiqni rreth 2 garuzhda nga supa, vendosini në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore. Pastaj derdhni përsëri në tenxhere.


Hapi i 5 -të

Pastaj përzieni 2 lugë miell qiqrash së bashku me 1 lugë gjelle kerri, 1/2 lugë qimnon dhe kripë e piper në një tas. Pastaj lyeni lulelakrën pak të njomë në të.


Hapi i 6 -të

Fshini shkurt tiganin që keni përdorur më parë dhe ngroheni përsëri me 1 lugë vaj kokosi. Skuqni lulelakrën në të për rreth 5 minuta derisa të marrë ngjyrë kafe të artë, pastaj hiqeni nga tigani dhe derdhni në një tas të vogël.


Hapi i 7 -të

Ndani supën me perime në dy tasa, rendisni sipër lulelakrën dhe shërbejeni të spërkatur me 2 lugë koriandër.

9 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page