top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me presh - bazik

Kjo supë me presh të butë pikante me patate dhe selino ka shije të shijshme! Është gjithashtu shumë e shëndetshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur!


Përbërësit për 4 porcione:

 • 2 ½ lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 330 g presh - prerë 30 g pjesë të gjelbër në shirita të imët, lani dhe lini mënjanë; Pritini 300 g presh të bardhë në unaza dhe lajini

 • 150 g selino - qërojeni dhe prerë në copa 1 cm

 • 130 g patate - qëroni dhe pritini në copa 1 cm

 • 1 thelpinj hudhre - qërojeni dhe copëtoni

 • 1 litër melmese perimesh

 • 1 gjethe dafine

 • 2 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 2 lugë salcë soje

 • 3 lugë gjalpë bajame

 • 1 lugë çaji mustardë (senf)

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minutë

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Për supën e preshit, ngrohni 2 lugë vaj ulliri në një tigan dhe skuqni unazat e preshit me copat e selinos për përafërsisht 4 minuta. Shtoni copat e patates dhe hudhrën e copëtuar dhe shtoni 1 litër melmese perimesh. Lërini të ziejnë një herë, shtoni 1 gjethe dafine, 2 majë arrëmyshk si dhe kripë dhe piper dhe ziejini perimet për 15-20 minuta.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, ngrohni 1 lugë vaj ulliri në një tigan të vogël, shtoni shiritat e preshit dhe fergoni për 5 minuta dhe lërini mënjanë.


Hapi i 4 -të

Sapo supa të jetë gati, hiqni fletën e dafinës, bluajeni hollë supën në një blender dhe vendoseni përsëri në tenxhere.


Hapi i 5 -të

Pastaj hidhni 2 lugë salce soje, 3 lugë gjalpë bajame, 1 lugë mustardë ; Shijoni kripë dhe piper.


Hapi i 6 -të

Rregulloni supën e preshit dhe shërbejeni të zbukuruar me shiritat e preshit të fërguar.

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page