top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë me qumësht kokosi - Thai (Tom Kha Gai)

Përbërësit bazë të kësaj supe aromatike të qumështit të kokosit janë patatet, fasule dhe fidanet e bambusë. Dhe vetëm erëzat i kthejnë këta përbërës në një delikatesë tajlandeze.


Përbërësit për 2 porcione:

 • 100 g fasule te gjelberta

 • 100 g patate - qëroni dhe prerë në kube të vogla

 • 60 g fidane bambu - prerë në shirita të hollë

 • 500 ml qumësht kokosi

 • 500 ujë

 • 1 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë salcë soje

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 1 spec djegës i kuq i butë - lajeni, hiqeni bërthamën dhe priteni në unaza

 • 1 copë xhenxhefil - grijeni

 • 2 lugë caji sheqer kokosi

 • 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar

 • Kripë kristali dhe piper nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

Hapi i parë

Për supën tajlandeze të qumështit të kokosit, ngrohni 1 lugë vaj kokosi në një tenxhere me supë dhe skuqni xhinxhifillin për përafërsisht 3 minuta. Shtoni patatet, skuqini edhe 3 minuta të tjera dhe më pas shtoni ujin.


Hapi i 2 -të

Shtoni fidanet e bambusë dhe lërini të ziejnë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për 10 minuta.


Hapi i 3 -të

Shtoni qumështin e kokosit, fasulet e gjelberta, specin e djegës dhe salcen e sojes dhe gatuajini fasulet.


Hapi i 4 -të

Shijoni supën tajlandeze të qumështit të kokosit me sheqer kokosi, lëng limoni dhe kripë e piper dhe shërbejeni të spërkatur me koriandër.

21 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page