top of page
 • Qendra e Shëndetit

Supë për agjërim terapeutik - alkaline

Për shumë agjërues, një supë agjëruese është pika kryesore e rutinës së tyre të përditshme të agjërimit. Kjo supë agjërimi e bërë nga perime, hudhra, barishte të freskëta dhe erëza është shumë aromatike dhe ka shije të shkëlqyer.


Përbërësit për 9 porcione:

 • 3 litra ujë

 • 150 g patate - qëroni dhe preni kube

 • 150 gr karota - qëroni dhe preni kube

 • 100 g pastinake- qëroni dhe preni kube

 • 100 g finok- hiqni kërcellin dhe preni kube

 • 100 g selino - qëroni dhe preni kube

 • 100 g qepë - qëroni dhe grijeni në kube

 • 2 - 3 thelpinj hudhër - qëroni dhe shtypni

 • 2 degë trumzë

 • 2 degë rozmarinë

 • 1 degëz e vogël lopë

 • 3 gjethe sherebele

 • 2 gjethe dafine

 • ½ tufë koriandër

 • ½ lugë çaji fara qimnon

 • ½ lugë çaji karafil i plotë

 • ½ lugë çaji kokrra dëllinjë


Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 30 minuta

 • Koha e pritjes: - minuta


hapi 1

Fillimisht përgatisni përbërësit për supën agjëruese.


hapi i 2-të

Më pas hidhni 3 litra ujë së bashku me të gjithë përbërësit në një tenxhere të madhe dhe ngadalë vendosini të ziejnë. Lëreni supën të ziejë për rreth 30 minuta dhe kullojeni në një sitë. Ju mund p.sh. ta pergatisni supen per familjaret qe nuk agjerojne. Agjëruesi vetë e konsumon vetëm lëngun.


hapi i 3-të

Megjithatë, nëse e përgatisni supën gjatë ditëve pas agjerimit, sigurisht që mund ta shijoni me perime. Megjithatë, përpara se ta bëni këtë, hiqni degëzat e barit, sherebelën dhe gjethet e dafinës, si dhe karafilin dhe manaferrat e dëllinjës.


hapi i 4-të

Këtu mund të gjeni informacione për agjërimin terapeutik; efektet e tij shëruese shëndetësore si dhe udhëzimet se si mund të kryhet agjërimi terapeutik.


Këshillë: Mund ta përgatisni lëngun paraprakisht dhe ta mbushni në shishe me lëng qelqi. Lëngu i perimeve qëndron i freskët në frigorifer deri në 1 javë, i mbyllur mirë. Lëngu duhet pirë gjithmonë i ngrohtë me gllënjka të vogla ose me lugë.

77 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page