top of page
  • Qendra e Shëndetit

Të shëndetshëm dhe vital në peshën tuaj ideale


Ka njerëz që e tërheqin veten me mbipeshë gjatë jetës së tyre për dekada. Papritur atyre u ndodh një transformim. Dobesohen dhe do të qëndrojne të dobët. Por ata nuk bëhen vetëm të hollë. Transformimi ndodh në të gjitha nivelet e qenies suaj. Këta njerëz shkëlqejnë nga brenda. Papritur janë të sigurt në vetvete, të suksesshëm, sportiv dhe seksi. A e dini sekretin e tyre? Ne do t'ju tregojmë.


Dietat bëjnë shumë - por jo të dobësojnë

Dietat përdoren për të hequr qafe ato kilogramë të bezdisshëm. Dietat rrallë synojnë t'i bëjnë ata që duan të humbin peshë më të shëndetshëm. Dietat supozohet të çojnë në humbje peshe - dhe të shpejtë.


Përveç kësaj, ju mbani vetëm një dietë për një periudhë të caktuar kohore, dmth mjaftueshëm derisa të arrini peshën që keni ëndërruar dhe më pas t'i ktheheni sa më shpejt mënyrës së jetesës dhe të ushqyerit që ju bënë të ndiheni të ngopur dhe të shëndoshë. vendin e parë.


Së bashku me efektin e njohur yo-yo, kjo çon në faktin se kilogramët që keni humbur kohët e fundit kthehen në shtëpi me nxitim - zakonisht jo vetëm, por me kilogramë shtesë.


Rezultati është një person që jo vetëm po bëhet më i rrumbullakosur, por edhe po sëmuret dhe po bëhet gjithnjë e më i pakënaqur. Shpesh njerëzit me mbipeshë në fund e gjejnë shpëtimin e tyre vetëm në të qenët të shoqëruar psikologjikisht në procesin "Unë-më-dua-edhe-kur-jam-i shëndoshë". Por edhe kjo zgjidhje nuk është as tërheqëse dhe as nuk mbron nga disa rreziqe shëndetësore që lidhen me obezitetin në planin afatgjatë.


Harrojini dietat!

Pra, harroni dietat. Në vend të kësaj, kthejeni jetën tuaj përmbys - me entuziazëm! Njihuni: Dieta dhe mënyra e jetesës suaj të mëparshme ju bënë - nga jashtë dhe nga brenda - personi që jeni në këtë moment. Nëse i qëndroni besnik kësaj mënyre jetese, as pamja juaj nuk do të ndryshojë.


Një rrotullim prej 180 gradë është i mjaftueshëm

Njerëzit që ndryshojnë jo vetëm pamjen e tyre përgjithmonë, por edhe karizmën e tyre, njerëz që përmirësojnë performancën dhe gjendjen e tyre shëndetësore dhe gjithashtu festojnë papritur suksesin fantastik profesional, njerëzit që dikur dukeshin të mbërthyer në karrigen e televizorit dhe tani marrin pjesë në gara sportive, kanë një sekret.


Sekreti

Sekreti është: Këta njerëz ndryshuan veten, zakonet dhe pikëpamjet e tyre me rreth 180 gradë. Nuk do të humbisni më mendimet tuaja në dieta të çuditshme.


  • Në vend të kësaj, ata e kuptuan se një dietë që industria ushqimore po na shërben nuk është e mirë për ta, por për industrinë. Ata e kuptuan se dieta konvencionale, të cilën të gjithë e klasifikojnë si "normale" dhe për rrjedhojë edhe si të sakta ose të paktën si të padëmshme, është gjithçka tjetër veçse normale dhe e padëmshme.

  • Ata e kuptuan se ajo që meritonin ishte shumë më e mirë.

  • Ata e kuptuan se ishin thjesht shumë të mirë për ushqim industrial të lirë dhe me vitalitet të ulët nga discounter.


Zgjerimi i vetëdijes

Pra sekreti i këtyre njerëzve nuk ka të bëjë me një dietë të caktuar, një pilulë të veçantë apo ndonjë truk tjetër të jashtëzakonshëm. Nuk ka të bëjë asgjë më shumë se një zgjerim i vetëdijes. Pasoja e kësaj është një këndvështrim krejtësisht i ri, ndër të tjera. për sa i përket të ushqyerit.


Më pas personi ndryshon plotësisht automatikisht. Meqenëse zgjerimi i vetëdijes nuk mund të kthehet më, rikthimet në mënyrën e mëparshme të jetës, duke përfshirë mbipeshën, janë të përjashtuara.


Njohuri të reja

Natyrisht, vetëdija nuk ndryshon brenda natës. Kjo kërkon të dhëna në formën e informacionit. Këto mund t'i gjeni ndër të tjera. nga ana jonë, por edhe në literaturën përkatëse nëpër librari. Ndërsa lexoni, njihni lidhjet dhe fitoni njohuri të reja, ndryshoni dietën tuaj hap pas hapi në një dietë optimale dhe të shëndetshme.


Si e trajtoni atë?

Me e lehte e thene sesa e bere. Sepse: Si duket në praktikë një dietë kaq optimale dhe e shëndetshme? Si të mësoni se cilat ushqime janë të mira dhe cilat jo? Si e dini se cilat ushqime hahen kur? Si e kuptoni se si - nga pikëpamja ushqyese - mund të dizajnohet një ditë e shëndetshme?


Një dietë optimale dhe e shëndetshme bazohet në tre rregullat e mëposhtme:


  1. Përqendrohuni te ushqimet e freskëta dhe të papërpunuara si p.sh B. Perime, sallata, fruta, arra, lakër, barishte, fara dhe vajra me cilësi të lartë.

  2. Pini çdo ditë 2,5 deri në 3 litra ujë burimi të pastër, pa gaz.

  3. Shmangni POWS.


POWS - Çfarë është ajo?

POWS është një shkurtim nga vendet anglishtfolëse. Të ashtuquajturat POWS përfshijnë grupet e mëposhtme ushqimore:


1. Ushqime të përpunuara industrialisht (P = processed foods)

Shmangni çdo gjë që është përpunuar dhe për këtë arsye nuk është në formën e saj natyrale.


Për shembull salsiçe, produkte të gatshme të të gjitha llojeve, bukë dhe produkte furre, ushqime të shpejta, ushqime të shpejta, pije joalkoolike, ëmbëlsira etj. p.sh B. spërkatje me perime, bukë integrale organike, salca me erëza organike, etj.


2. Ushqimet me vaj (O = oily foods)

Shmangni ushqimet e skuqura dhe çdo gjë që përmban sasi të tepërt vaji, si patate të skuqura, kikirikë, pasta si donut, patate të skuqura, majonezë të gatshme për përdorim etj.


3. Të ashtuquajturat karbohidrate boshe të izoluara dhe të koncentruara (W = "Whites")

Shmangni produktet që janë “të bardha” si p.sh B. miell i bardhë, bukë e bardhë, oriz i bardhë (= oriz i lëmuar), sheqer shtëpie dhe produkte të bëra nga këto "të bardha".


Këto ushqime janë të bardha sepse përbërësit që do të përmbajnë substanca dhe minerale vitale janë hequr prej tyre për arsye të jetëgjatësisë. Ajo që mbetet është karbohidratet shumë të koncentruara me një indeks të lartë glicemik, të cilat janë jashtëzakonisht të ulëta në substanca vitale, që do të thotë se ato nuk janë aq të mira për asgjë sa të çojnë nivelin e sheqerit në gjak në çmenduri.


Kështu që zgjidhni bukë me drithëra integrale nga një furrë e besueshme organike, e cila do t'ju informojë me kënaqësi për përbërësit e përdorur dhe mënyrën e përgatitjes së tyre. Shkoni për makarona me drithëra të plota dhe oriz, ose më mirë akoma, meli dhe quinoa.


Në vend të sheqerit, kaloni në alternativat e përmendura në 4. Gjithashtu sigurohuni që karbohidratet të jenë vetëm një pjatë e vogël anësore në vaktet që përndryshe dominohen nga perimet.


4. Sheqeri (S = Sugar)

Shmangni jo vetëm sheqerin shtëpiak (siç përmendet në W = Whites), por të gjitha llojet e sheqerit (përfshirë sheqerin kaf, sheqerin kallami, fruktozën, sheqerin e qumështit, etj.) dhe të gjitha llojet e ëmbëltuesve (përveç stevias). Asnjë panik! Kjo nuk do të thotë që tani e tutje nuk do të mund të shijoni asgjë të ëmbël. Nëse ju mungon një ëmbëlsues, merrni stevia (veçanërisht për pije), shurup agave (me shumicë) dhe hurma (ose fruta të tjera të thata).


Eksperimenti

Provoni këtë lloj diete për katër javë. Do të humbni peshë – edhe pa u ushtruar – (ngadalë, por përgjithmonë). Sigurisht, është edhe më mirë nëse vazhdoni të lëvizni. Dizajnoni ditën tuaj si dietën tuaj: Me vetëdije!


Nga rruga, ajo që nxit jashtëzakonisht procesin e ndryshimit të vetëdijes është injorimi i televizorit. Jeta juaj është shumë e vlefshme për ta humbur atë në këtë kalim kohe - në përgjithësi të pakuptimtë.


Ndryshimi i mbikëqyrur i dietës

Me kaq shumë rregulla dhe këshilla, nuk dini nga të filloni? Nuk ka problem. Një hyrje në një dietë të shëndetshme alkaline ofron një detox. Ai ju ofron udhëzime të detajuara me shumë receta dhe gjithashtu ofron mundësinë e pyetjeve me email ose telefon.


Pjesa e fjalës "pastrim" tregon efektivitetin e kurës në javët e para. Megjithatë, dieta e tepërt alkaline e praktikuar gjatë kësaj kure është një dietë që - në rastin optimal - duhet të jetohet përgjithmonë.


Përveç efektit të tij pastrues dhe deacidifikues, kura pastruese siguron zhvillimin e indeve të shëndetshme, furnizim të ekuilibruar me lëndë ushqyese dhe substanca jetike, tretje harmonike dhe një sistem të fortë imunitar. Kjo dietë ju ofron parakushtet ideale për t'u shndërruar në personin që keni dashur gjithmonë të jeni. Është shansi juaj! Merre atë.


Humbni peshë në mënyrë të shëndetshme dhe krijoni planet tuaja ushqimore

Pas kurës së pastrimit, ju mund të krijoni një plan ushqimor të shëndetshëm dhe jetik të pasur me substanca sipas preferencave tuaja të kuzhinës. Dy planet ushqimore të paraqitura më poshtë janë tepër alkaline dhe sigurojnë që ju të mund të vazhdoni të humbni peshë në një mënyrë të shëndetshme ose të ruani peshën tuaj ideale:


Informacion mbi krijimin e një plani ushqimor vegan, por me pak karbohidrate mund të gjendet këtu: Plani i të ushqyerit - me karbohidrate të ulëta dhe vegan


Informacion mbi krijimin e një plani ushqimor vegan dhe, natyrisht, të plotë mund të gjeni këtu: Plani ushqimor - i plotë dhe vegan


Dhe nëse keni nevojë për këshilla se si të përfshini më shumë fruta dhe perime në planin tuaj të mëparshëm ushqimor, me siguri do t'i gjeni këtu: Më shumë fruta dhe perime në planin ushqimor ose këtu: Këshilla për të humbur peshë

 

Burimet e artikullit:

80 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page