top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tavë me patate dhe brokoli me salcë kremi

Tava e patates pikante me brokoli dhe një salcë kremoze me të - thjesht ka shije qiellore!


Përbërësit për 2 porcione:


Për tavën

 • 450 g patate - qërojini dhe coptojeni

 • 450 g brokoli - ndani në lule; qërojmë kërcellin dhe e presim në feta

 • 500 ml ujë

 • 30 g majdanoz të copëtuar

Për salcën e kremës

 • 350 ml ujë

 • 150 ml krem ​​tershere

 • 3 lugë gjalp

 • 30 g miell të shkruar, të bardhe

 • 1 lugë gjelle melmese supe

 • ¾ lugë çaji piper pluhur, i kuq

 • Piper rozë nga mulli (sipas dëshirës)

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:


Hapi i parë

Për perimet e patates dhe brokolit, së pari ngrohni një tenxhere me 2 lugë gjalpe, shtoni miellin në një gotë dhe përzieni fuqishëm me një kamxhik. Pastaj shtoni ujin duke e trazuar, lërini të ziejnë dhe ziejini për 10 minuta, duke i përzier vazhdimisht.


Hapi i 2 -të

Sillni 500 ml ujë në një tenxhere dhe ziejini me kripë. Pastaj shtoni brokolin dhe gatuajeni për 3 minuta. Pastaj hiqeni nga uji me një lugë , vendoseni në një sitë dhe kullojeni. Sillni ujin përsëri në valë.


Hapi i 3 -të

Vendosni patatet në ujë të valë, gatuajini për 4 minuta dhe derdhni mbi një sitë. Pastaj shpëlajeni plotësisht me ujë të ftohtë në mënyrë që niseshteja e mbetur të shpëlahet.


Hapi i 4 -të

Ngrohni furrën në 190 ° C dhe përgatitni një ene porcellani 19 x 19 cm.


Hapi i 5 -të

Tani përzieni kremin e tersheres në salcë dhe spërkoni me melmesen e supes, piper te kuq dhe kripë dhe piper.


Hapi i 6 -të

Përhapni patatet dhe brokolin në enen per pjekje, derdhni salcën mbi to dhe piqni në furrë për rreth 10 minuta.


Hapi i 7 -të

Shërbejeni tavën me patate dhe brokoli të spërkatur me majdanoz dhe piper rozë dhe shijojeni.

10 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page