top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tavë mesdhetare me makarona, patëllxhan dhe kërpudha

Kjo tavë me makarona , e pjekur me djathë mozzarella, është shumë aromatike dhe e këndshme kremoze. Erëzat mesdhetare, të kombinuara me patëllxhan dhe kërpudha, e bëjnë këtë pjatë një kënaqësi të përsosur.


Përbërësit për 2 porcione:


Për tavën e makaronave

 • 150 g makarona integrale

 • 200 g patëllxhan - prerë në kube 1 cm

 • 200 g kungulleshe - prerë në kube 1 cm

 • 200 g kërpudha - pastroni dhe prerë në feta

 • 100 g domate hiqni kërcellin dhe pritini në copa të mëdha

 • 100 g domate të thata në vaj - kullojini dhe pritini në shirita

 • 4 lugë gjelle paste domate

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë gjelle sheqer kokosi

 • 1 lugë caji melmese supe

 • 2 lugë trumzë të copëtuar

 • 2 lugë majdanoz të grirë hollë

 • djath mozzarella

Përgatitja:


Hapi i parë

Për tavën e makaronave, sillni një tenxhere me ujë të ziejë, spërkoni me kripë dhe gatuajini makaronat në të për rreth 5 minuta; ato ende duhet të jenë të forta, sepse bëhen pak më të buta gjatë pjekjes.


Hapi i 2 -të

Kullojini makaronat mbi një sitë dhe gjate kullimit mblidhni rreth 300 ml ujë të vluar.


Hapi i 3 -të

Ngroheni vajin e kokosit në një tigan dhe skuqni perimet në të për 3 - 5 minuta.


Hapi i 4 -të

Ndërkohë, ngrohni furrën në 180 ° C.


Hapi i 5 -të

Vendosni copat e domates, pastën e domates dhe sheqerin e kokosit së bashku me ujin e makaronave të mbajtura në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore. Shijoni me kripë dhe piper. Më pas shtoni trumzën dhe shiritat e domates.


Hapi i 6 -të

Vendosni makaronat me patëllxhan, kungulleshen dhe kërpudhat në një enë për pjekje, derdhni salcën e domates mbi to dhe përziejini gjithçka së bashku mirë.


Hapi i 7 -të

Preni djathin mozzarella dhe përhapeni mbi tavë. Pastaj vendoseni në furrë dhe piqni për 15-20 minuta.


Hapi i 8 -të

Shërbejeni tavën e makaronave të spërkatur me majdanoz.

43 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

コメント


bottom of page