top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tavë Polenta

Kjo tavë me aromë polenta ka shije thjesht të shijshme - pak e ëmbël falë domatinave, pikante dhe mbushëse! Gështenjat shtojnë ngjyrat përfundimtare!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 500 ml ujë

 • 100 g gështenja, të ngrira - shkrihen dhe priten në feta

 • 1 spec djegës i kuq - hiqni berthamen dhe preni në unaza të imëta

 • 3 lugë salcë soje

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • ½ lugë çaji pluhur qimnon

 • 1 majë pluhur kanelle

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 120 g griz organike misri

 • 1 lugë lëng limoni, të shtrydhur

 • 2 lugë borzilok të prerë

 • 1 lugë rigon të copëtuar + disa gjethe

 • 1 pjatë gratin per pjekje (18 x 18 cm)

 • 3 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 170 g kungulleshe - ktheni në formë spageti me një prestar spirale

 • 140 g domatina

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minutë

Hapi i parë

Për gratinën polenta, paraprakisht ngrohni furrën në furrën me ventilator 190 ° C.


Hapi i 2 -të

Mbushni një tenxhere me 500 ml ujë, shtoni gështenja dhe spec djegës, erezoni me 3 lugë salce soje, 1 lugë caji sheqer, , ½ lugë qimnon, një majë kanelle dhe kripë dhe piper. Pastaj vendoseni të ziejë një herë, përzieni 120 g griz misri me një perzierse dhe gatuajeni për 3 - 4 minuta duke e trazuar. Pastaj derdhni 1 lugë gjelle lëng limoni, 2 lugë borzilok të copëtuar dhe 1 lugë rigon të copëtuar.


Hapi i 3 -të

Lyejeni pjatën me gratin me 1 lugë vaj ulliri, vendosni polentën në pjatë dhe zbuteni atë.


Hapi i 4 -të

Për pjesën e sipërme, përzieni 1 lugë vaj ulliri, kripë dhe piper në një tas. Shtoni spagetin me kungullesh dhe përzieni. Tani formoni 4 jastëkë nga spageti me kungull i njomë dhe vendosini në polenta. Vendosni domatinat në tas, përzieni me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe më pas gjithashtu vendosini në polenta.


Hapi i 5 -të

Në fund piqni gratinin në furrë për 15 minuta.


Hapi i 6 -të

Nxirrni polentën gratin nga furra, lëreni të ftohet për pak kohë dhe shërbejeni të zbukuruar me gjethet e rigonit.

5 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page