top of page
  • Qendra e Shëndetit

TESTOSTERONI - Mënyrat më efektive për optimizim natyror


Si mund të rrisim nivelet e testosteronit në mënyrë natyrale? Këtu ju shpjegojmë se sa e lehtë është të rritni nivelet e hormoneve.


Lista fillon me mënyrat më efektive dhe përfundon me mënyrat më pak të provuara për të rritur nivelet e hormonit mashkullor më të njohur:


1. GJUMI


Mënyra më e lehtë për të rritur nivelet e testosteronit është të bëni një gjumë të mirë gjatë natës. Pjesa kryesore e testosteronit prodhohet gjatë gjumit, gjë që është konfirmuar edhe nga Shoqata Gjermane për Endokrinologjinë. Është e padiskutueshme që nivelet e testosteronit rriten me rritjen e kohëzgjatjes së gjumit. Në një sondazh me burra të moshuar edhe deri në 9.9 orë në shtrat. Pas kësaj ai u fundos përsëri.


Në vetë-eksperimentin tim, rezultatet e të cilit i paraqita në Konferencën e fundit Biohacking në Los Angeles, ndër të tjera, identifikova gjumin si elementin më të rëndësishëm për rritjen e nivelit të testosteronit. Deri tani vlera ime më e lartë u mat një mëngjes pas më shumë se 9 orësh gjumë në Toskanë.


Për mënyrat për të optimizuar gjumin tuaj, shikoni artikujt tane rreth gjumit për të fjetur mirë dhe për t'u zgjuar me energji.2. NGRITJA E PESHAVE

Një tjetër metodë efektive për rritjen e niveleve të testosteronit është argëtimi i mëparshëm i Arnold Schwarzenegger-it. Ngritja e hekurit çon dukshëm në rritjen e prodhimit të hormonit seksual, siç mund të lexohet edhe në një studim nga NCBI. Njësitë me intensitet të lartë me shumë peshë janë më të dobishme këtu sesa stërvitjet e gjata me shumë përsëritje dhe peshë të vogël. Më mirë e shkurtër, e rëndë dhe intensive sesa e gjatë, e lehtë dhe e lehtë. Ushtrimet që punojnë grupe të shumta muskujsh në të njëjtën kohë, të tilla si squats, deadlifts, shtytje stol dhe ngritjet olimpike, janë më efektive.


3. SPRINTING

Ka disa studime, gjithashtu nga NCBI, që kanë demonstruar efektin në rritje të sprintit në prodhimin e testosteronit. Në një studim, pjesëmarrësit përfunduan disa sprinte shumë të shkurtra, por me intensitet të lartë 6 sekondash dhe ishin në gjendje të rrisnin ndjeshëm nivelet e tyre të testosteronit. Niveli mbeti i ngritur edhe pas rigjenerimit të plotë.


Për rezultate më të mira, mund të bëni 5 deri në 10 sprinte të shkurtra nga 6 deri në maksimum 15 sekonda. Pas çdo sprinti, duhet të rikuperoni plotësisht (rreth 3 deri në 4 herë më shumë se koha e sprintit) përpara se të bëni sprintin tjetër.


4. VITAMINA D

Vitamina D ka një efekt në mbi 1000 gjene dhe, përveç metabolizmit të yndyrës, përbërjes së kockave dhe muskujve dhe sistemit imunitar, ndikon edhe në nivelet e testosteronit.


Edhe me nivele normale të vitaminës D, rritja e saj ka çuar në rritjen e prodhimit të testosteronit. Prandaj, është i vetmi suplement i provuar për të rritur nivelet e testosteronit.


Cdo gje rreth vitamines D mund te lexoni ketu:5. POZIMI

Sipas studimit mbresëlënës të Amy Cuddy, mendoj se kam mundur të rris nivelet e testosteronit në dhomë me rreth 20%. Sipas profesorit të Harvardit, nivelet e ndryshme të hormoneve mund të rriten ose ulen brenda një çerek ore me të ashtuquajturat pozime në fuqi.


Këshilla ime: Përpara datës tjetër të rëndësishme, ju rekomandoj të dilni para pasqyrës dhe të luani Gorilla (ose Wonder Woman) për të rritur ndjeshëm nivelet e testosteronit.


6. KREATINË

Zëvendësimi i kreatinës ka efekte të rëndësishme në nivelet e testosteronit, veçanërisht kur kombinohet me ngritjen e peshave. Në këtë studim, vetëm 5 ditë me 5 gramë kreatinë monohidrate në ditë çuan në një nivel të rritur të testosteronit. Është e rëndësishme që herë pas here të ndërpritet kreatina në mënyrë që shtimi të mos dëmtojë prodhimin e trupit. Bonus: Kreatina tani konsiderohet gjithashtu një nootropik efektiv që jo vetëm promovon performancën fizike, por edhe mendore.


7. ZINK

Zinku konsiderohet zyrtarisht një përforcues i fuqishëm i testosteronit, por kjo është vetëm gjysma e historisë. Sepse zinku ka një efekt të provuar në nivelet e testosteronit vetëm në rast të mungesës. Sapo niveli juaj i zinkut të jetë në një nivel "normal", edhe testosteroni juaj do të normalizohet dhe nuk do të rritet prej andej, edhe me administrimin e mëtejshëm të zinkut. Meqenëse mungesa e zinkut është mjaft e zakonshme. Në takimin e ardhshëm me mjekun, është mirë që të matet vlera e zinkut dhe më pas të vendoset nëse suplementimi ka kuptim. Veganët dhe vegjetarianët në veçanti shpesh kanë nivele të ulëta të zinkut dhe rrjedhimisht nivele të ulëta të testosteronit.


Ushqimet e pasura me zink përfshijnë mëlçinë, viçin, farat e kungullit dhe ushqimet e detit.


8. MAGNEZI

Ngjashëm me zinkun, magnezi mund të nxisë prodhimin e testosteronit vetëm kur ka mungesë të mineralit. E njëjta gjë vlen edhe këtu, testojeni vlerën dhe më pas vendosni. Personalisht, herë pas here marr magnez para gjumit pasi më ndihmon të relaksohem. Në përgjithësi, megjithatë, filozofia ime është të konsumoj sa më shumë që të jetë e mundur përmes të ushqyerit dhe vetëm të plotësoj vazhdimisht në rastet e mungesës ose kur është vërtetuar një përfitim i qartë.9. BOR

Bori është një metaloid dhe kolegu im biohaker Ben Greenfield (shih videon) më vuri në dukje efektin e rritjes së testosteronit. Edhe nëse situata e studimit këtu është ende e errët, ajo konsiderohet premtuese. Boroni përmendet këtu vetëm sepse Beni e përmendi atë në podcast. Nëse dikush ka më shumë informacion rreth borit dhe efekteve të tij, ju lutem më shkruani ose lini një koment.


10. Dushet e Ftohta

Ndërsa nuk ka ende shumë prova shkencore për këtë, marrja e një dush të ftohtë aktivizon të njëjtin rajon të trurit që prodhon gonadotropinë, një nxitës i prodhimit të testosteronit. Është e rëndësishme jo vetëm të qëndroni nën ujë të vakët për disa sekonda, por të bëni një dush të ftohtë me akull për të paktën 30 sekonda.


Përveç prodhimit të testosteronit, uji i ftohtë gjithashtu promovon shëndetin kardiovaskular, përshpejton djegien e yndyrës dhe përmirëson lëvizshmërinë dhe jetëgjatësinë e spermës.


Mund të zbuloni se çfarë efektesh të tjera të mrekullueshme kanë dushi i ftohtë në artikullin tonë:11. BIMË AFRODIZUESE

Ka një mori bimësh dhe përbërësish që premtojnë rritje të jashtëzakonshme të testosteronit dhe dëshirës seksuale kur paketohen në suplemente. Këtu ju këshilloj të keni kujdes. Shumë nga këta përbërës aktivë dhe barishte, të tilla si tongkat ali dhe poleni i bletëve, nuk janë studiuar mirë. Gjithashtu, një rritje e dëshirës nuk do të thotë gjithmonë një rritje e niveleve të testosteronit. Por nëse një barishte si tongkat ali ose poleni në të vërtetë rrit epshin, p.sh. duke rritur rrjedhjen e gjakut dhe duke ju bërë më të interesuar për seksin, atëherë rritja e gatishmërisë për seksin dhe rritja e vetëbesimit mund të rezultojë gjithashtu në rritjen e prodhimit të testosteronit. Këtu duhet ta provoni (por në rrezikun tuaj).

 

Burimi i artikullit:


123 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page