top of page
 • Qendra e Shëndetit

Tofu krokant mbi një sallatë krokante me salcë kikiriku

Kjo sallatë krokante, ekzotike e bërë nga kastraveci, ananasi, filizat e mungës, koriandrit dhe borzilokut është e shijshme. Është shumë aromatik dhe kombinimi me tofu të freskët dhe salcën e shijshme të kikirikut është thjesht perfekt!


Përbërësit për 2 porcione:


Për tofu

 • 200 g tofu të tymosur - shtrydhni ujin dhe prerë përgjatë gjerësisë në feta 5 mm

 • 1 lugë vaj kokosi

 • 1 lugë salcë soje

Për sallatën

 • 100 g filiz mungë - shpëlajini mbi një sitë dhe kullojeni

 • 200 g kastravec organik - përgjysmoni përgjatë gjatësisë, thelbin dhe priteni në shirita të imët

 • 200 g mini ananas - qërojeni dhe prerë në shirita të imët

 • 5 g koriandër të grirë hollë

 • 5 g borzilok të grirë hollë

Për salcen

 • 50 ml ujë

 • 2 lugë vaj susami

 • 3 lugë gjalpë kikiriku

 • 1 spec djegës i kuq i butë - hiqni thelbin

 • 1 lugë sheqer të luleve të kokosit

 • 1 lugë salcë soje

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 10 minutë

Hapi i parë

Para së gjithash, për salcë, vendosni të gjithë përbërësit, përveç vajit të susamit, në një tas dhe përzieni me forcë. Pastaj spërkateni ngadalë në vajin e susamit duke e trazuar për të krijuar një konsistencë kremoze dhe lëreni mënjanë.


Hapi i 2 -të

Për tofu, ngrohni vajin e kokosit në një tigan dhe skuqeni nga të dy anët derisa të bëhet krokante. Shtoni salcen e sojes, hiqeni nga tigani dhe lërini mënjanë për një moment. Shtoni mbi filizat e fasuleve të mungës dhe gatuajeni per 1 min.


Hapi i 3 -të

Për sallatën, rregulloni shiritat e kastravecit dhe ananasit në dy pjata dhe përhapni mbi të filizat e fasuleve të mungës. Hidhni salcën mbi sallatën, përzieni mirë dhe rendisni fetat e tofu sipër. Shërbejeni të spërkatur me koriandër dhe borzilok.

0 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Komentarze


bottom of page