top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ushqimi i papërpunuar - Format më të rëndësishme të ushqimit të papërpunuarUshqimi i papërpunuar është shumë më tepër sesa një dietë e thjeshtë. Është një mënyrë jetese krejtësisht unike dhe - nëse zbatohet si duhet - jashtëzakonisht e shëndetshme gjithashtu. Për më tepër, ushqimi i papërpunuar nuk është aspak monoton, sepse tani gjithçka është në dispozicion në cilësinë e ushqimit të papërpunuar - nga buka tek ëmbëlsirat dhe tartat tek makaronat dhe çokollata.


Ushqimi i papërpunuar: historia

Mjeku zviceran Maximilian Bircher-Benner (1867-1939) konsiderohet të jetë themeluesi i ushqimit të papërpunuar në vendet gjermanishtfolëse. Bircher-Benner njohu dhe vlerësoi fuqinë shëruese të frutave dhe perimeve të papërpunuara përmes eksperimenteve gjatë një sëmundjeje të verdhëzës. Ai vëzhgoi barinjtë zviceranë në male dhe dietën e tyre të thjeshtë, ndërsa në të njëjtën kohë ishte në shëndetin më të mirë. Bircher-Benner mbronte teorinë se ushqimi i perimeve do të ruante energjinë diellore dhe do ta lëshonte përsëri në trupin e njeriut. Ai e quajti ushqimin e bimës "akumulues të dritës së diellit".


Përkufizimi i ushqimit të papërpunuar

Në thelb, ekziston një moto e vetme për ushqimin e papërpunuar:


Çdo gjë mund të hahet për sa kohë që nuk është ngrohur mbi 40 deri në 42 gradë. Kjo temperaturë përfaqëson të ashtuquajturin kufirin e etheve.Sepse proteina që nxehet mbi 42 gradë denatyrohen. Atëherë jo vetëm njerëzit vdesin, por kryesisht bimët, frutat dhe perimet gjithashtu.

Ushquesit me ushqime të papërpunuar, megjithatë, duan të konsumojnë ushqim "të gjallë", ushqim në zotërim të plotë të forcave të tij vitale. Sepse vetëm atëherë kjo forcë jete mund të kalojë në ata që hanë këtë ushqimin - kështu thuhet. Në kontrast me ushqimin e papërpunuar, ushqimi i gatuar është i vdekur, i vjedhur nga vitaliteti. Pra, ajo nuk mund të dhurojë vitalitet dhe kështu asnjë shëndet. Molla legjendare shpesh citohet si një shembull bindës, nga i cili - nëse do të mbillej- një pemë mollë do të mbinte. Salca e mollës, nga ana tjetër, ndoshta nuk do të zhvillohet kurrë në një pemë.


Cilat ushqime i përkasin dietës së papërpunuar?

Ushqimi i papërpunuar mund të përfshijë të gjitha ushqimet që mund të konsumohen të papërpunuara ose të nxehen në një maksimum prej 42 gradë. Këto përfshijnë fruta, perime, sallata, arra, fara vaji, kokrra, pseudo-kokrra dhe bimë të egra. Disa bishtajore hahen në formë filizi, p.sh. B. lakër mung ose lakër qiqrash. Jo -veganët gjithashtu integrojnë produktet shtazore në dietën e tyre të ushqimit të papërpunuar - megjithëse mishi, peshku dhe ushqimet e detit nuk janë më "të gjalla", pavarësisht nëse mbani kufirin e etheve apo jo.


A jeni tashmë në humor për ushqim të papërpunuar? Atëherë jeni shumë të mirëpritur në seksionin tonë të recetave. Kuzhinierët tanë kanë zhvilluar një sërë recetash të shijshme të ushqimit të papërpunuar.


Meqenëse ka kaq shumë pikëpamje të ndryshme se si duhet të praktikohet ushqimi i ushqimit të papërpunuar, së pari një përmbledhje të disa formave të zakonshme të ushqimit të papërpunuar:


Format e ushqyerjes së ushqimit të papërpunuar

Pothuajse të gjitha dietat mund të zbatohen të papërpunuara.


 • Dieta e ushqimit të papërpunuar mund të jetë vegan. Pastaj ushqimi i papërpunuar bashkohet nga ushqime thjesht me bazë bimore.

 • Dieta e ushqimit të papërpunuar gjithashtu mund të jetë vegjetarian dhe të përmbajë produkte të qumështit të papërpunuar (gjalpë të papërpunuar, qumësht të papërpunuar, djathë të qumështit të papërpunuar, etj.) Si dhe vezë të papërpunuara.

 • Dieta e ushqimit të papërpunuar gjithashtu mund të përmbajë mish dhe peshk të papërpunuar, dhe në disa raste insekte.


Ushqimi i papërpunuar i epokës së gurit ose ushqimi i papërpunuar i kuzhinës

Edhe tre format e ushqimit të ushqimit të papërpunuar të përmendura më sipër secila mund të ndahen më tej. Sepse të gjithë mund të jenë të shijshëm / Epoka e Gurit ose të praktikohen në aspektin e kuzhinës. Fillimisht e shijshme / Epoka e Gurit do të thotë që ushqimi i papërpunuar hahet sa më shumë i papërpunuar, ndërsa kuzhinës nënkupton sa vijon:


Ushqimi i papërpunuar i kuzhinës

Spageti, lasagne, pjata orizi, supë me petulla, patë me salcë, sanduiçe, baguette qepë, simite pranverore, ëmbëlsira dhe tarta - e gjithë kjo është ushqim i papërpunuar - ushqim i papërpunuar i kuzhinës!


"Kuzhinë" do të thotë "e lidhur me kuzhinën / artin e kuzhinës". Prandaj, kjo formë e ushqimit të papërpunuar është ideale për njerëzit që kënaqen me gatimin. Sigurisht që tani nuk ka më gatim. Por ushqimet përgatiten me kujdes dhe ju punoni me vegla të shumta kuzhine - veçanërisht blender, dehidratues dhe shtrydhëse frutash - dhe i përdorni ato për të krijuar shumë pjata interesante.


Ajo që nuk do t'ju duhet më në të ardhmen janë, furrë, mikrovalë, tenxhere me avull, tenxhere me presion, prodhues bukë, tigan, tenxhere per vezë, tigan, etj.


Në kuzhinën e ushqimit të papërpunuar, spageti bëhet me prerës spirale nga kungull i njomë ose perime të tjera. Fletët e lazanjës mund të priten në madhësi nga kohlrabi, orizi është bërë nga lulelakra, buka dhe simitet (nga fidanët) thahen në dehidratues dhe petat në supën e ushqimit të papërpunuar shijojnë shijen e bërë nga një përzierje e avokados dhe arrave të pishës.


Sigurisht, të gjitha këto receta kanë shije të ndryshme nga ato të zakonshme. Por kush thotë se një picë duhet të shijojë ashtu si dikur? Dhe pse duhet që petat të përbëhen gjithmonë nga mishi ose drithi? Pse makaronat duhet të ngjiten? Po, shpesh ndodh që - sapo të mësoheni me perimet e papërpunuara - nuk mund ta sillni veten për të ngrënë bukë, makarona apo edhe pica normale.


Ushqimi i papërpunuar ka shije kaq të freskët dhe të papërlyer. Ju mund të ndjeni forcën e tyre, vitalitetin e tyre. Ju nuk doni të ktheheni. Dhe nëse e bëni këtë, shpesh keni dhimbje koke ose një lloj ndjenje të shurdhër më pas, sikur të kishit mjegull, sikur qartësia dhe pastërtia e perimeve të papërpunuara të largoheshin nga tenxhere. Sigurisht, një përvojë e tillë është thjesht subjektive - por provojeni vetë! Ndoshta edhe ju ndiheni njësoj!


Dieta e ushqimit të papërpunuar të kuzhinës është bërë e njohur vetëm vitet e fundit. Para kësaj, mbështetësit e ushqimit të papërpunuar praktikuan format tradicionale të ushqimit të papërpunuar, siç është ushqimi origjinal sipas Franz Konz:


Ushqimi i papërpunuar i epokës së gurit: Dieta ushqimore e lashtë

Dieta ushqimore e lashtë është dieta e ushqimit të papërpunuar sipas Franz Konz, i cili ishte në të vërtetë shumë i suksesshëm në shkrimin e udhëzuesve për taksat, por më pas u sëmur nga kanceri i stomakut në vitet 1960. Gjysma e stomakut të tij u hoq në një operacion të mëvonshëm. Ai nuk i besoi mjekësisë konvencionale për të arritur një kurë të plotë dhe më pas krijoi ilaçin e tij origjinal.


Kjo përbëhet jo vetëm nga ushqimi i papërpunuar, i njohur si ushqimi origjinal, por edhe nga shumë ushtrime në ajër të pastër, nga forcimi dhe rrezet e diellit. Medicina e lashtë- sipas Konz - thuhet se e ka mbajtur atë të shëndetshëm në pleqëri pavarësisht stomakut të tij të keq, para se të vdiste në 2013 në moshën gati 87 vjeç.


Dieta origjinale është një mënyrë e mrekullueshme e të ushqyerit dhe jetesës për njerëzit që ndjehen vërtet afër natyrës dhe duan të hanë dhe të jetojnë siç kanë bërë paraardhësit tanë në kohët e largëta parahistorike.


Përbërësi kryesor i ushqimit origjinal janë pra bimët e egra që mblidhen nga vet. Bimët e egra përmbajnë shumë herë më shumë minerale, elementë gjurmë, vitamina dhe substanca bimore dytësore se çdo sallatë e kultivuar. Bimët e egra kanë një shije shumë të fortë. Ata kanë shije kaq të mrekullueshme pikante saqë kripa nuk është më e nevojshme për sallatat e bimëve të egra.


Një pjesë tjetër e madhe e dietës origjinale merret nga frutat, frutat rajonale nëse është e mundur. Sidoqoftë, frutat tropikale gjithashtu mund të jenë pjesë e dietës origjinale, pasi supozohet se paraardhësit tanë të parë kanë jetuar në rajone tropikale, kështu që frutat vendas atje ishin pjesë e dietës sonë origjinale. Për më tepër, këto fruta - përveç bananeve, mangove dhe papajave - nuk janë aq të mbingarkuara sa mollët, dardhat, qershitë, luleshtrydhet, etj.


Për shembull, durianët, frutat e pemës së bukës, xhaketa, rambutani, tamarindi, lisi, mangosteen, pirja e kokosit dhe kokosit të jashtëzakonshëm, të cilët kanë shije si gjizë, premtojnë kënaqësi jashtëzakonisht të hollë. Përveç kësaj, disa fruta ekzotikë janë shumë më ushqyes se frutat tanë vendas, siç është fruti yndyror afrikan Safu me 22 përqind yndyrë dhe 4 përqind proteina.


Dhe para se të ankoheni për ndotjen e mjedisit (pershkak transportit) ose gjurmën e CO2 të frutave tropikale, konsumi i frutave të importuar gjithashtu mund të ketë avantazhe, pasi shumë familje në vendet shpesh prodhuese të varfra mund të jetojnë nga kultivimi dhe shitja e frutave në këtë mënyrë. Sepse, ndryshe nga bananet e prodhuara në masë, frutat tropikale, të cilat janë më të rralla në vendin tonë, nuk rriten në plantacione, por në kooperativat e pronarëve të vegjël. Në tregun vendas, nga ana tjetër, prodhuesit marrin vetëm disa cent për frutat e tyre, në mënyrë që ata të mos jetojnë nga shitjet e frutave të tyre vetëm me blerësit rajonalë.


Sigurisht, arrat dhe farat e vajit përfshihen gjithashtu në dietën tradicionale të lashtë. Në thelb, do të lejoheshin edhe insektet, të cilët do ta dëshironin këtë, të paktën ata që hahen pa dashje me bimët e egra të sapo zgjedhur. Franz Konz gjithashtu këshilloi milingonat që të integrohen në menu.


Ushqimi i papërpunuar instinktiv: Dieta Instincto

Një tjetër variant i dietës së ushqimit të papërpunuar është dieta e instiktit. Shpikësi i tij Guy-Claude Burger (* 1964) supozon se njerëzit kanë një instinkt që u thotë atyre se çfarë kanë nevojë dhe çfarë të hanë për momentin. Por sipas Burger, instinkti funksionon vetëm nëse keni ushqim të papërpunuar në dispozicion.


Ju mund të nuhasni lulelakër, papaja, chard zvicerane, bajame dhe një copë mish të papërpunuar, për shembull. Nëse njëra prej këtyre ushqimeve mban erë veçanërisht të mirë, atëherë kjo është një shenjë se trupi ka nevojë pikërisht për këto lëndë ushqyese dhe substanca vitale nga ky ushqim.


Pastaj hani ushqimin e përzgjedhur si ushqim të papërpunuar dhe gjithashtu plotësisht të papërpunuar, domethënë gjithashtu të paprerë, pa erëza dhe pa salcë, salca ose "falsifikime" të tjera. E ashtuquajtura bllokim tregon kur trupi ka ngopur me këtë ushqim. Pastaj mund të hani një ushqim tjetër. Kështu që ju mund të ndjeni - sipas Burger - saktësisht se cila sasi e të cilit ushqim kërkohet aktualisht.


Ushqimi i papërpunuar i bërë nga frutat: Ushqimi me diell

Helmut Wandmaker (1916 - 2007) është gjithashtu një nga pionierët më të mëdhenj të ushqimit të papërpunuar. Thuhet se është frymëzuar nga dy amerikanët Harvey dhe Marilyn Diamond, të cilët festuan sukses të madh me konceptin e tyre "Fit for Life" në vitet 1980.


Wandmaker e quajti formën e tij të ushqimit të papërpunuar "ushqim nga dielli" sepse kryesisht përbëhet nga fruta të pjekura nga dielli. Sipas mendimit të tij, njeriu është ngrënës i frutave. Prandaj ai rekomandon të hani fruta të ndryshme gjatë gjithë ditës dhe vetëm rreth 20 për qind perime të papërpunuara dhe 5 për qind arra në total. Ai nuk mendonte shumë për bimët e egra dhe për këtë arsye luftoi argumente me Franz Konz përsëri dhe përsëri gjatë jetës së tij.


Ushqimi i papërpunuar në SHBA: Dieta e ushqimit me diell

Në SHBA, "Dieta e ushqimit me diell" u krijua nga David Wolfe (* 1970) në vitet 1990. Wolfe zbuloi kur ishte 18 vjeç se ishte intolerant ndaj laktozës. Nga kjo pikë e tutje ai ishte i zënë me ushqimin e shëndetshëm, shpejt u bë një ushqimor i papërpunuar dhe themeloi kompaninë e tij të ushqimit të papërpunuar në moshën 25 vjeç. Në fillim ai shiste produkte ushqimore të papërpunuara nga bagazhi i tij, sot kompania e tij është një nga më të mëdhatë në tregun e ushqimit të papërpunuar.


Dieta e diellit Wolfes është vegan. Ai përbëhet nga fruta që gjithmonë duhet të kombinohen me perime me gjethe jeshile. Yndyrnat e shëndetshme përfaqësojnë shtyllën e tretë të formës së tij të ushqimit të papërpunuar. Wolfe jo vetëm që fokusohet në shëndetin, por edhe në aspektin shpirtëror dhe mbrojtjen e mjedisit. Sepse një dietë e bazuar në produktet shtazore herët a vonë do të çojë në shembjen e tokës sonë.


Paleo ose ushqim i papërpunuar i epokës së gurit

Drejtimet e tjera të ushqimit të papërpunuar, nga ana tjetër, kombinojnë ushqimin e ushqimit të papërpunuar me dietën që njerëzit hanin në të kaluarën e largët. Në atë kohë, kur ai ende nuk ishte vendosur, por shkoi të mblidhte dhe ndoshta të gjuante nëpër vend. Këtu dieta e ushqimit të papërpunuar lidhet me dietën e Epokës së Gurit ose Paleos. Nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin e papërpunuar. Konsumohen vetëm disa ushqime, domethënë vetëm ato që ishin atje në kohët e lashta dhe për këtë arsye as drithëra, as bishtajore, asnjë yndyrë dhe vajra të izoluara - dhe sigurisht jo produkte të qumështit.


Me këtë formë të ushqimit të papërpunuar, enët e përpunuara të ushqimit të papërpunuar janë gjithashtu jashtë diskutimit, sepse familja Feuerstein hëngri vetëm atë që gjeti në të egra. Nuk kishte mikser apo shtrydhëse frutash e perimesh, as nuk kishte njohuri për pjatat e fermentuara. Pra, këtu nuk ka lakër turshi, lëngje ose smoothie. Në vend të kësaj, mish, peshk dhe vezë me bollëk - natyrisht të papërpunuara.


A është një dietë ushqimore e papërpunuar 100 për qind e shëndetshme?

Dallimet e mëdha midis formave individuale të ushqimit të papërpunuar tregojnë vetëm se është vështirë të bëhet një deklaratë e përgjithshme në lidhje me vlerën shëndetësore të ushqimit të papërpunuar. Sidoqoftë, meqenëse pothuajse çdo dietë ushqimore e papërpunuar përbëhet automatikisht nga një pjesë shumë e madhe e frutave dhe perimeve, kjo lloj diete siguron gjithashtu më shumë vitamina, substanca bimore dytësore dhe antioksidantë sesa llojet e ushqimit nga sektori i ushqimit të gatuar.


Parakushti për vlerën shëndetësore të ushqimit të ushqimit të papërpunuar është, natyrisht, që ushqimi i papërpunuar tolerohet mirë. Ata që rrallë kanë ngrënë perime të papërpunuara do të kenë më shumë probleme me ndërrimin sesa njerëzit që gjithmonë kanë shijuar të hanë sallata dhe fruta. Shumicën e kohës, megjithatë, ata që zhvillojnë probleme me tretjen pasi konsumojnë perime të papërpunuara, gjithsesi nuk qëndrojnë me këtë formë të ushqyerit.


Shpesh nuk është faji i vetë ushqimit të papërpunuar që nuk mund ta toleroni. Zakonisht hahet shumë shpejt dhe mezi përtypet. Pastaj është e rëndë në stomak dhe shfaqet siklet. Kombinimet e pafavorshme (p.sh. fruta me arra) ose ngrënia vonë në mbrëmje gjithashtu mund të çojë në intolerancë ndaj ushqimit të papërpunuar.


Ashtu si me çdo formë të të ushqyerit, ushqimi i ushqimit të papërpunuar gjithashtu varet nga sa saktësisht zbatohet, sa i balancuar dhe sa i larmishëm dhe si duket pjesa tjetër e stilit të jetës. Për shembull, nëse akoma e kaloni tërë ditën ulur, nuk do të përjetoni përparimin vendimtar të shëndetit me ushqimin e ushqimit të papërpunuar.


Sidoqoftë, ka raporte të shumta të përvojës që tregojnë se ushqimi i ushqimit të papërpunuar mund të mbështesë shumë mirë një koncept holistik në rastin e sëmundjeve. Qoftë kanceri, artriti apo fibromialgjia, shumë sëmundje mund të ndikohen jashtëzakonisht pozitivisht me ndihmën e perimeve të papërpunuara.


Dieta e ushqimit të papërpunuar nga pikëpamja shkencore

Nga pikëpamja shkencore, rezultatet në ushqimin e ushqimit të papërpunuar nuk janë të njëtrajtshme. Dy universitete në veçanti deri më tani janë marrë me këtë temë në mënyrë më të detajuar:

 • Universiteti i Giessen, i cili ka identifikuar më tepër pasojat negative dhe

 • Universiteti finlandez i Kuopio, i cili pretendon se ka përcaktuar kryesisht efekte pozitive, por edhe negative.


Efektet e mundshme pozitive

Efektet pozitive të ushqyerjes me ushqim të papërpunuar mund të përfshijnë sa vijon:

 • Kolesteroli i ulët

 • Rritja e niveleve të vitaminës A dhe karotenoideve në gjak

 • Nivele më të larta të antioksidantëve

 • Lehtësim për simptomat e fibromialgjisë dhe artritit reumatoid


Efektet e mundshme negative

Efektet e mundshme negative të ushqimit të ushqimit të papërpunuar mund të përfshijnë:

 • Nivele të ulëta të omega-3

 • Humbje peshe trupore

 • Parregullsi menstruale ose periudha të humbura

 • Erozionet e dhëmbëve

 • Dendësi e ulët kockore

 • Mungesa e vitaminës B12


Ushqimi i papërpunuar: i shëndetshëm apo i rrezikshëm?

Në shumë studime të kryera mbi ushqimin e ushqimit të papërpunuar, megjithatë, nuk u analizuan ushqimtarë të pastër të papërpunuar, por njerëz që p.sh. jetonin me të paktën 70 përqind të perimeve të papërpunuara. Rezultatet shkencore nuk mund të transferohen domosdoshmërisht në një dietë ushqimore të papërpunuar 100 përqind.


Gjithashtu, lista e mësipërme e efekteve negative nuk do të thotë që secili prej subjekteve të testimit vuante prej tij. Në një studim të Institutit Gjerman për Kërkime Ushqimore në 2005, për shembull, u zbulua në 201 persona (70 deri 100 për qind e të cilëve jetonin me ushqime të papërpunuara) që 38 për qind kishin mungesë të vitaminës B12 dhe 12 për qind treguan shenja të anemisë ( anemi). Duke pasur parasysh shifrat nga popullsia me ushqim normal, megjithatë, është e diskutueshme nëse kjo duhet parë si një disavantazh.


Në një studim zviceran, për shembull, u zbulua se deri në 23 përqind të grave që hanë normal në moshën e lindjes së fëmijës vuajnë nga mungesa e hekurit, e cila mund të çojë në anemi.


Një mangësi e vitaminës B12 gjithashtu vërehet shpesh në popullatën me ushqim normal, siç e kemi shpjeguar tashmë këtu: Eliminoni mungesën e vitaminës B12 dhe gjithashtu mund të korrigjohet shumë lehtë me një shtesë dietike ose madje nuk ndodh nëse merrni masat e duhura parandaluese. E njëjta vlen edhe për mungesën e omega-3.


Ju mund të gjeni një vazhdim të artikullit në tekstin tonë Ushqimi i ushqimit të papërpunuar i shëndetshëm apo i rrezikshëm?

 

Burimet e artikullit:

 • Rohkost – Die wichtigsten Rohkostformen - Zentrum der Gesundheit

 • Koebnick C et al, Long-term consumption of a raw food diet is associated with favorable serum LDL cholesterol and triglycerides but also with elevated plasma homocysteine and low serum HDL cholesterol in humans., The Journal of Nutrition, 2005 Oct;135(10):2372-8

 • Garcia AL et al, Long-term strict raw food diet is associated with favourable plasma beta-carotene and low plasma lycopene concentrations in Germans., The British Journal of Nutrition, 2008 Jun;99(6):1293-300

 • Rauma AL et al, Antioxidant status in long-term adherents to a strict uncooked vegan diet., The American Journal of Clinical Nutrition, 1995 Dec;62(6):1221-7

 • Donaldson MS et al, Fibromyalgia syndrome improved using a mostly raw vegetarian diet: An observational study, BMC Complementary & Alternative Medicine, 2001; 1: 7,

 • Hnninen et al, Antioxidants in vegan diet and rheumatic disorders., Toxicology, 2000 Nov 30;155(1-3):45-53

 • Kaartinen K et al, Vegan diet alleviates fibromyalgia symptoms., Scandinavian Journal of Rheumatology, 2000;29(5):308-13

 • Nenonen MT et al, Uncooked, lactobacilli-rich, vegan food and rheumatoid arthritis, British Journal of Rheumatology,1998 Mar;37(3):274-81,

 • Peltonen R et al, Faecal microbial flora and disease activity in rheumatoid arthritis during a vegan diet., British Journal of Rheumatology, 1997 Jan;36(1):64-8.

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page