top of page
  • Qendra e Shëndetit

Vajrat esencialë - zbuloni efektin dhe përdorimin e tyre.


Vajrat esencialë përfaqësojnë një alternativë të shkëlqyeshme ndaj aromave artificiale shumë të diskutueshme që përdoren sot në shumicën e parfumeve, freskuesve të ajrit dhe kozmetikës së ndryshme. Përveç kësaj, ato mund të përdoren si kura shtëpiake për sëmundje të ndryshme dhe për këtë arsye nuk duhet të mungojnë në asnjë kabinet ilaçesh shtëpiake.


Çfarå janë vajrat esenciale?

Vajrat esencialë nxirren nga pjesë të ndryshme të bimëve. Këto mund të jenë lule, gjethe, por edhe lëvore, rrënjë ose rrëshirë. Rastësisht, ato nuk janë vajra të zakonshëm dhe për këtë arsye nuk lënë njolla të shëmtuara me yndyrë. Termi "thelbësor" do të thotë se është diçka e paprekshme, një vaj shumë i paqëndrueshëm - në krahasim me vajrat yndyrorë të zakonshëm.


Vajrat esencialë janë aromat e bimëve - të kapura në formë të lëngshme. Ky lëng tretet në një çast sapo vaji esencial bie në kontakt me ajrin. Vaji është zhdukur, duke e lënë aromën pas – vetëm për një kohë të shkurtër – para se edhe ai të zhduket në eter. Prandaj, gjithmonë mbyllni shishet me vajra esencialë me shumë kujdes.


Vajrat esencialë përmbajnë forcën jetësore të bashkuar të të gjithë bimës. Ato kanë një efekt të drejtpërdrejtë në tru dhe kështu mund të ndikojnë pozitivisht në proceset fizike dhe psikologjike në trupin e njeriut. Vajrat esencialë janë të gjithanshëm. Ato nuk janë të përshtatshme vetëm për llambën e aromës, por edhe për vajra masazhi relaksues, banja aromatike me bimë dhe lule, kompresa shëruese, inhalacione dhe shumë më tepër.


Si prodhohen vajrat esenciale?

Shumica e vajrave esencialë nxirren duke përdorur distilim me avull. Fatkeqësisht, ky proces krijon temperatura deri në 70 gradë, që do të thotë se aromat shumë të paqëndrueshme humbasin dhe cilësia e vajrave vuan.


Presioni i ftohtë është - në krahasim me distilimin - një metodë shumë e butë prodhimi, pasi nuk përdoret nxehtësi. Sot, megjithatë, vetëm disa bimë janë të shtypura në të ftohtë, p.sh. B. lëvozhgat e agrumeve për nxjerrjen e vajit të limonit, gëlqeres ose portokallit.


Për pjesët shumë të ndjeshme të bimëve, të tilla. B. lule, as distilimi dhe as presimi nuk është i përshtatshëm. Në raste të tilla, aromat nxirren duke përdorur një tretës kimik. Vajrat e përftuar në këtë mënyrë quhen absolute (zakonisht kjo është ajo që shkruhet në shishe në mënyrë që absolutet të mund të identifikohen lehtësisht). Edhe pse tretësi hiqet nga vajrat esencialë në fund të procesit të prodhimit, mbetjet zakonisht mbeten në vaj. Kjo është arsyeja pse aromaterapistët nuk përdorin absolute.


Me nxjerrjen e dioksidit të karbonit - një proces më i ri - mund të përftohen vajra esencialë me cilësi shumë të lartë. Për shkak të temperaturës shumë të ulët të prodhimit prej vetëm 20 deri në 25 gradë, aromat shumë të paqëndrueshme dhe veçanërisht të vlefshme janë ruajtur.


Si i dalloni vajrat esencialë të cilësisë së mirë?

Kur blini vajra esencialë, duhet të siguroheni që ato të jenë 100 për qind vajra esencialë të pastër. Cilësia e vajrave esenciale nuk rregullohet me ligj. Nëse etiketa nuk tregon qartë cilësinë 100 për qind të pastër, vaji është holluar dhe ndoshta më pas është aromatizuar me aroma sintetike. Natyrisht, vajra të tillë nuk kanë efektin e pritur. Etiketa gjithashtu duhet të japë informacion për cilësinë e bimëve të përdorura.


Vajrat esencialë të cilësisë së mirë merren nga bimë që janë ose të mbledhura në natyrë ose të certifikuara organike. Bimët e rritura në një mjedis të shëndetshëm (d.m.th. pa pesticide, herbicide dhe plehra artificiale) janë bimë të forta dhe të shëndetshme. Dhe vetëm bimë të tilla të përsosura mund të kalojnë energjinë e tyre të jetës tek njerëzit në formën e vajrave esencialë shërues.


Sigurisht, vajrat esencialë të cilësisë së lartë kanë një çmim. Megjithatë, kjo vihet në perspektivë sepse kërkohen vetëm disa pika të këtij vaji.


Sa kohë janë përdorur vajrat esencialë?

Që nga kohërat e lashta, njerëzit kanë ditur për vetitë shëruese të vajrave esencialë. Egjiptianët e lashtë e lidhnin pastërtinë, hyjninë dhe fuqinë me aromat e bimëve aromatike mjekësore. Për të qenë pranë perëndive, faraonët në veçanti parfumoheshin me esencat më të çmuara, të cilat i kishin sjellë në pallatet e tyre me karvanë devesh nga Lindja e Largët.


Ndërkohë, shumë nga mundësitë tradicionale të shërimit dhe aplikimit janë konfirmuar në studimet moderne. Për shembull, efekti i vajrave esenciale në nivelet e hormoneve dhe shëndetin e membranës qelizore njihet shkencërisht. Është vërtetuar gjithashtu prej kohësh se vajrat esencialë mund të pengojnë rritjen dhe riprodhimin e baktereve.


A janë të mundshme vajrat esenciale tek foshnjat dhe fëmijët?

Përpara se të përdorni vajra esencialë, merrni njohuritë që ju nevojiten nga librat përkatës. Vajrat esencialë nuk duhet të përdoren tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël për shkak të efekteve të tyre intensive. Livando, kamomili romak ose trëndafili janë vajra të butë që – në doza të vogla – mund të përdoren tek fëmijët.


Nga ana tjetër, vajrat e fortë, si ato të eukaliptit apo pemës së çajit, nuk duhet të hyjnë kurrë në zonën e fytyrës së fëmijëve të vegjël. Gjithashtu për përdorim me fëmijët më të rritur dhe të rriturit, vajrat esencialë janë gjithmonë të holluar dhe nuk përdoren kurrë të pastër. Përmbajuni gjithmonë dozës së rekomanduar, pasi shumë vaj esencial mund të irritojë lëkurën dhe mukozën ose të rrisë presionin e gjakut.


Vajrat esencialë në trajtimin homeopatik?

Nëse jeni nën trajtim homeopatik, shmangni vajrat esencialë si kamomili, kamfori, mente dhe trumzë. Disa vajra esencialë janë gjithashtu tabu gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji. Këto përfshijnë p.sh. B. I shijshëm, kopër, kamfor, rozmarinë, kanellë dhe dru kedri.


Cilat aplikacione të mundshme ekzistojnë?

Rezultojnë vajra esencialë - të përzier me vajra bazë të cilësisë së lartë si p.sh. B. vaj jojoba, vaj bajame, vaj susami ose vaj avokado - vajra të shëndetshëm dhe krejtësisht natyralë të trupit ose masazhit. Ne kemi shpjeguar se si të bëni vetë vajra masazhi dhe shumë receta për to në linkun e mësipërm.


Në varësi të dozës së vajrave esencialë, një vaj i tillë mund të shërbejë edhe si parfum. Nëse shtoni vajra esencialë në disa alkool, merrni spërkatje të efektshme të dhomës që mund t'i merrni frymë me një ndjenjë të mirë. Për kompresat që mund të vendosen në nyje që dhembin ose në muskuj të tendosur, shtoni vajra esencialë në ujë (ujë i nxehtë për kompresat e nxehta dhe ujë i ftohtë për kompresat e ftohta), zhytni kompresat dhe aplikojeni në zonat e duhura.


Vajrat esencialë mund të përdoren veçanërisht me sukses për problemet e lëkurës, të tilla si lythat e furçës (1), nishanet, rosacea (2) ose aknet. Për më shumë informacion mbi kujdesin e lëkurës me vajra esencialë, të cilët kanë veti të shkëlqyera kundër plakjes, si dhe shumë receta për kujdesin e lëkurës me vajra esencialë, shihni lidhjen e mëparshme.


Disa probleme nga të cilat vuajnë shpesh gratë shtatzëna mund të zgjidhen me formula të buta të vajrave esencialë, p.sh. B. Variçet, strijat, hemorroidet dhe fisurat anale.


Në veçanti, përdorimi i vajrave esencialë në llambën e aromës lejon trajtimin e disa problemeve emocionale si p.sh. B. ankthi, depresioni, tensioni apo stresi, pa pasur frikë nga efektet anësore të pakëndshme.


Vajra esencialë për ankthin

Një banjë me trëndafil lehtëson ngërçet për gjendjet e ankthit që manifestohen në palpitacione, tension, pagjumësi dhe shqetësim të brendshëm:


3 pika vaj trëndafili, 2 pika vaj sherebele klari, 2 pika vaj barbarozë dhe 1 pikë vaj mirte përzihen në 3 lugë vaj (yndyrë) kantariona dhe shtohen në ujin e banjës.


Vajra esencialë për veshkat dhe traktin urinar

Vaji i kanellës (i përzier në një vaj bazë) jo vetëm që ndihmon me diabetin (disa pika në vakte) ose dhimbjet e artritit (masazhuar në kyçe), por gjithashtu thuhet se detoksifikon veshkat dhe si një përbërës në një banjë për të ndihmuar kundër infeksionet e traktit urinar. Detajet dhe udhëzimet se si ta bëni vetë vajin e kanellës i gjeni në linkun e mësipërm.


Vajra esencialë për hemorroidet

Vajrat esencialë astringent si myrtle dhe selvi nxisin reduktimin e hemorroideve: 1 pikë vaj myrtle ose vaj selvi hollohet me ujë. Më pas njomni një top pambuku dhe lyeni hemorroidet disa herë në ditë.


Forcimi i sistemit imunitar

Në kohën e rritjes së rrezikut të infeksionit, sistemi imunitar lehtësohet me vajra esencialë dezinfektues, të cilët mund të vrasin me siguri bakteret - në disa raste edhe viruset dhe kërpudhat. Një spërkatje me vajra esencialë antibakterialë është një mënyrë e shkëlqyer për të pastruar ajrin që thithni në dhoma: 5 pika vaj gjilpëre pishe dhe 3 pika vaj limoni hollohen me gjysmë litër uthull dhe vendosen në një shishe spërkatës. (Ajrojini ato tërësisht për disa minuta përpara se t'i spërkatni).


Vajra esencialë kundër morrave

Nëse morrat janë në qarkullim në shkollë ose në kopsht, prodhohet një vaj flokësh kundër morrave me vajra esencialë, ndaj të cilëve asnjë morri nuk është bërë rezistent deri më tani – gjë që nuk mund të thuhet për mjetet konvencionale. Është i përshtatshëm për fëmijët nga mosha katër vjeç:


10 pika vaj peme çaji, 10 pika vaj livando dhe 5 pika vaj geranium përzihen në 50 mililitra vaj bazë, p.sh. B. vaj bajame ose jojoba përzihet dhe masazhohet në flokë dhe skalp. Koka mbulohet me një qese plastike, mbështillet me një peshqir dhe lihet për disa orë ose gjatë natës. Më pas i lani flokët dhe i krihni me një krehër morrash (farmaci). Kjo procedurë përsëritet çdo dy deri në tre ditë për dy javë (mundësisht më gjatë).


Vajrat esenciale lehtësojnë menstruacionet e dhimbshme

Vajrat esencialë relaksues mund të lehtësojnë dhimbje barku. Më së miri funksionojnë në kombinim me nxehtësinë, për shembull në formën e kompresave të nxehta të barkut për dhimbjet menstruale: 2 pika vaj kamomili romak, 1 pikë vaj livande përzihen me pak uthull dhe 0,5 litra ujë të nxehtë. Tani njomni një leckë në lëngun aromatik dhe e vendosni në barkun që ju dhemb (një peshqir sipër, më pas një shishe me ujë të nxehtë dhe në fund një batanije të ngrohtë). Shtrihuni, mbyllni sytë dhe relaksohuni!


Vajra esencialë për simptomat e menopauzës

Për të nxehtit dhe djersitjen, ndër të tjera, Clary Sage, Peppermint, Nana Mint dhe Cypress. Hidhni një pikë vaj nenexhiku në një leckë dhe thithni sapo të vijë një ndezje e nxehtë. Vaji i geraniumit të trëndafilit (vetëm i jashtëm) harmonizon gjendjen dhe vaji i trëndafilit forcon mitrën dhe vezoret.


Vlerësoni të gjitha thesaret aromatike nga mbretëria e bimëve si një dhuratë nga natyra dhe përdorni ato jashtëzakonisht me kursim dhe mirënjohje në zemrën tuaj.


Fusnotat:


(1) Lythat me furçë, si shumica e llojeve të tjera të lythave, shkaktohen nga një virus. Këto janë struktura shumë të vogla që formojnë gishta të vegjël (mezi 1 milimetër të trashë). Lythat e furçave shfaqen kryesisht në zonën midis buzës së poshtme dhe mjekrës, si dhe në qepallat.


(2) Rosacea është një sëmundje e lëkurës e fytyrës e ngjashme me aknet, që zakonisht fillon në dekadën e pestë të jetës me skuqje të njolla, ndonjëherë me luspa dhe pustula inflamatore, më vonë edhe rritje bulboze në hundë, e cila më pas quhet hundë bulboze ose hundë patate. . Shkaku është i panjohur për mjekësinë konvencionale.


SHËNIM I RËNDËSISHËM

Ky artikull është shkruar në bazë të studimeve aktuale (në kohën e publikimit) dhe është rishikuar nga profesionistë mjekësorë, por nuk duhet të përdoret për vetë-diagnostikim ose vetë-trajtim, kështu që nuk zëvendëson një vizitë te mjeku juaj. Prandaj, diskutoni gjithmonë çdo masë (qoftë nga ky apo një artikull tjetër) me mjekun tuaj fillimisht.

 

Burimet e artikullit:

25 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page