top of page
  • Qendra e Shëndetit

Vetë-shërimi përmes fuqisë së mendimit


Vetë-shërimi përmes fuqisë së mendimeve është i mundur! Sepse mendimet dhe aftësitë mendore të një personi mund të arrijnë shumë më tepër sesa mendon. Po, në thelb shumë përpjekje të tjera kurorëzohen me sukses vetëm kur personi është plot besim dhe në këtë mënyrë mobilizon fuqitë e tij vetë-shëruese. Jo më kot thuhet: Besimi lëviz malet. Dhe kështu qëndrimi i një personi mund t'i shërojë ata - edhe nga sëmundjet më të këqija. Por nuk është aspak e lehtë të ndryshosh qëndrimin tënd personal dhe mendimet e tua. Ne raportojmë për njerëzit që ia kanë dalë - kryesisht në situata ekstreme!


Aktivizoni fuqitë vetë-shëruese - kur mendimet shërojnë

Idetë i paraprijnë çdo shpikjeje. Mendimet krijojnë materie në këtë mënyrë. Dhe mendimet gjithashtu mund të ndikojnë në trupin në të njëjtën mënyrë - në drejtim negativ, por edhe pozitiv, domethënë, ta sëmurin ose ta shërojnë atë. Kjo është arsyeja pse ka gjithmonë histori për vetë-shërimin vetëm përmes aftësive mendore dhe për fuqinë shëruese të mendimeve. Ne po ju prezantojmë sot disa prej tyre.


Ju mund të habiteni kur e gjeni këtë temë tek ne. Zakonisht, ne priremi të raportojmë për dietën e duhur dhe masat naturopatike, ose për ato gjëra që është më mirë të shmangni kur shëndeti juaj është i rëndësishëm për ju.


Por ne gjithashtu theksojmë në mënyrë të përsëritur aspektet mendore të çdo sëmundjeje dhe se shpirti është gjithmonë pjesë e të qenit i shëndetshëm dhe pjesë e procesit holistik të shërimit. Sepse është ajo që mund të aktivizojë fuqitë vetë-shëruese në një mënyrë shumë të veçantë.


Fatkeqësisht, kjo shpesh shkon keq - dhe nuk është e pazakontë që ne të shohim se si njerëzit bëjnë gjithçka në mënyrë perfekte: dietën, një program sportiv, suplementet e duhura ushqimore, masazhet, kurat e detoksifikimit, tetë orë gjumë të matura saktësisht dhe asgjë tjetër veçse. kozmetika më e mirë natyrale. Vetëm një gjë harrohet dhe thjesht shtyhet mënjanë: Jeta juaj e brendshme e brendshme dhe konstrukti i mendimit që keni ndërtuar dhe në të cilin besoni.


Kur fatkeqësia shtypet

Por çfarë dobie ka të marrësh parasysh të gjitha detajet e jashtme kur në realitet njeriu është i pakënaqur? I pakënaqur sepse nuk shkon mirë me partnerin, i pakënaqur sepse nuk vlerësohesh, sepse ndihesh i shfrytëzuar, i mërzitur ose i ngacmuar në punë dhe në fakt do të bënte diçka krejtësisht ndryshe, me pak fjalë: sepse nuk e jeton vërtet jetën tënde. , për të cilën është bërë në të vërtetë.


Shpesh ndodh edhe që ju as që e vini re se sa të pakënaqur jeni në të vërtetë. Sepse me ndihmën e shumë shpërqendrimit (TV, internet, konsum, punë, drogë apo shpërqendrime të tjera) çdo gjë që nuk përshtatet shtypet me sukses. Përndryshe do t'ju duhet të përballeni me ankesat në jetën tuaj dhe - çfarë është më e keqja - të ndryshoni diçka. Por kjo është e papërshtatshme. Është më mirë të mbajmë fatkeqësinë që tashmë e njohim aq mirë sesa të nisemi në një udhëtim drejt së resë dhe së panjohurës. Mund të përfundojë duke u përkeqësuar ...


Në një moment shpirti është ngopur dhe i thotë trupit:


"Ju bëni diçka, ai / ajo nuk më dëgjon!"

Dhe trupi bën diçka. Ai sëmuret - për t'i zgjuar njerëzit.


Sigurisht, nuk është VETËM shpirti i pakënaqur dhe kushtet e pafavorshme të jetesës që çojnë në sëmundje dhe dobësojnë fuqitë vetëshëruese. Zakonisht disa faktorë luajnë një rol, duke përfshirë dietën dhe mënyrën e përgjithshme të jetesës. Por shpirti është GJITHMONË i përfshirë dhe shumë shpesh është shpirti ai që e pengon njeriun të shërohet sërish – për sa kohë që nuk ndryshon.


Kur sëmundja njihet si mundësi

Por disa njerëz e përdorin sëmundjen si një mundësi. Ju vendosni të bëni disa gjëra ndryshe tani e tutje. "Jo më me mua!" - thonë ata. "Tani po jetoj ashtu siç kam dashur gjithmonë - edhe nëse janë vetëm disa javë!"


Shpesh është vdekja e afërt ajo që parashikohet nga mjekët dhe që tani çon në këtë përmbysje të jetës. Vetëm tani e kuptojmë se nuk kemi më kohë për të humbur. Tani ose kurre! Vetëm përballë vdekjes gjejmë guximin për të ndryshuar diçka. Pasojat janë shpesh dërrmuese - si në rastin e gjyshes së Lidias, e cila u diagnostikua me kancer shumë vite më parë - ajo ishte rreth 60 vjeç. Së shpejti kanceri u përhap në të gjithë trupin dhe asaj iu dhanë tre deri në gjashtë muaj jetë.


Tani me vdekjen e saj të afërt në mendje, gjyshja e Lidias mori guximin të ngrihej kundër burrit të saj dhe të mos lejonte më që të shtypej prej tij. Ai ka qenë gjithmonë një njeri shumë i rreptë që i pëlqen të kontrollojë të gjithë. Për shembull, ai e kishte ndaluar gruan e tij të bënte muzikë. Ajo gjithashtu nuk u lejua të kërcente.


Por tani ajo i tha se ai mezi donte t'i tregonte një gruaje që po vdiste se çfarë të bënte dhe çfarë jo. Ata donin t'i prisnin edhe këmbën, e cila ishte prekur shumë keq nga kanceri. Por ajo u tha mjekëve të saj se donte të mbante këmbën e saj në kohën e shkurtër që i kishte mbetur.


Ajo doli nga klinika dhe drejt e në dyqanin më të afërt të elektronikës, ku bleu një CD player dhe të gjitha CD-të e Elvis Presley-t që mundi të gjente. Ajo e donte shumë Elvisin. Ajo shkoi në shtëpi dhe bëri atë që nuk e kishin lejuar ta bënte për dekada: kërceu, kërceu dhe kërceu.


Ajo po bënte përsëri muzikë edhe vetë - diçka që nuk e lejohej ta bënte për një kohë të gjatë. Për ta bërë këtë, ajo shkoi në shtëpinë e të moshuarve dhe u luajti banorëve këngët e Elvisit në piano.


Dita ditës, gjyshja e Lidias po bëhej gjithnjë e më e mirë. Kaluan tre muaj. Ajo nuk vdiq. Në vend të kësaj, ajo kërceu dhe i binte pianos. Kaluan edhe gjashtë muaj pa vdekur. Po, në realitet ajo jetoi edhe njëzet vjet të tjera, mbijetoi më shumë se të gjithë gjyshërit e tjerë të Lydia dhe më në fund vdiq në gjumë nga arresti kardiak. Kanceri kishte shkuar në remision. Ai nuk kishte parë më asnjë arsye për të qëndruar me gjyshen e Lidias. Ajo e kishte zgjidhur problemin e saj dhe kishte bërë atë për të cilën ishte krijuar: për muzikën, kërcimin dhe gëzimin e jetës.


Dhe kjo ishte pikërisht ajo që i kishte zgjuar fuqitë e saj vetë-shëruese, të cilat arritën diçka që askush nuk do ta kishte menduar ndonjëherë.


Kur besimi lëviz malet

Nuk është vetëm një ndryshim i vonuar i kushteve të jetesës që ka një ndikim të madh në proceset e trupit dhe fuqinë e fuqive vetë-shëruese. Gjithashtu besimi juaj. Sepse kjo mund - siç e kemi ditur të gjithë prej kohësh - të lëvizë malet.


Dr. Bernie Siegel - specialist në terapitë plotësuese të kancerit - ka shumë histori për të treguar për fuqinë e besimit. Një pacient vuante nga tumoret që kishin arritur tashmë madhësinë e pjeprit të vogël. Ai pritej të vdiste çdo ditë. Më pas ai mësoi se klinika ku ndodhej ishte gati të fillonte një provë klinike të një ilaçi të ri kundër kancerit. Sapo dëgjoi për këtë, ai ishte i fiksuar pas idesë se ky ilaç mund ta ndihmonte edhe atë. Ai ishte absolutisht i bindur se kjo ishte droga që ishte bërë për të dhe që mund t'i shpëtonte jetën.


Por ilaçi në fakt ishte i përshtatshëm vetëm për kancerin në fazën e hershme. Por burri i shtyu mjekët aq fort për t'i dhënë ilaçin e ri kundër kancerit, saqë ata më në fund ia dhanë. Ata menduan se ai ndoshta do të vdiste gjithsesi gjatë fundjavës... Kështu të premten ai mori injeksionin që kishte dëshiruar. Të hënën ai ishte ende gjallë - dhe argëtim gërryes! Mjekët e ekzaminuan dhe mbetën plotësisht të hutuar sepse tumoret ishin shkrirë si bora në sobë. Askush nuk mund ta shpjegonte mrekullinë.


Gjithçka shkoi mirë për javë të tëra. Më pas, megjithatë, ish-pacienti lexoi një raport në gazetë se vetë ilaçi në të cilin ai kishte besuar aq fort ishte për fat të keq pothuajse aspak efektiv kundër kancerit. Brenda një kohe të shkurtër tumoret e tij u kthyen. Ai u shfaq i pashpresë në zyrën e mjekut të tij. Ai e dinte për atë shërim të mrekullueshëm spontan dhe reagoi me praninë e mendjes.


Ai i tha pacientit të tij të trishtuar se raporti i gazetës kishte të bënte me një version më të vjetër të ilaçit. Por ai e dinte që pacienti kishte marrë një version të ri dhe shumë efektiv dhe nëse donte, mund ta injektonte përsëri. Dhe siç dëshironte pacienti! Megjithatë, mjeku nuk e kishte as ilaçin në praktikën e tij dhe për këtë arsye i injektoi burrit asgjë tjetër përveç zgjidhjes fiziologjike të kripur. Përsëri tumoret u zhdukën ...


Edhe nëse kjo histori tingëllon shumë ekstreme dhe incidente të tilla sigurisht që nuk janë të zakonshme, tregon se sa e fortë mund të jetë fuqia e besimit dhe se është vërtet e aftë të lëvizë tumoret, ndoshta jo malet.


Diçka të ngjashme tregon edhe Deepak Chopra, mjek internist dhe autor i librave të shumtë shpirtërorë. Një burrë nuk ka bërë kontroll shëndetësor për 25 vjet. Më pas iu desh ta bënte sepse donte të bënte sigurimin e jetës dhe raporti mjekësor ishte një nga dokumentet e kërkuara.


Fatkeqësisht, një njollë e madhe e errët u zbulua në njërën nga mushkëritë e tij: Kanceri i mushkërive i paoperueshëm, ishte diagnoza shkatërruese. Disa muaj më vonë, burri vdiq - siç profetizuan mjekët. Deepak Chopra më pas gjeti një rreze X në dosjen e të ndjerit që ishte tashmë 25 vjeç. Dhe çfarë pa në të? E njëjta njollë e zezë në mushkëri.


Pra, burri kishte jetuar mrekullisht me mushkëritë e tij të supozuara të paoperueshme për të paktën 25 vjet - thjesht sepse ai nuk e dinte se çfarë po shihej në rreze X. Pra, në fund nuk ishte një sëmundje, por një diagnozë që e vrau. Për një diagnozë në të cilën ai besonte fort, në vërtetësinë e së cilës nuk dyshonte, e cila u bë kështu realiteti i tij dhe përfundimisht i solli vdekjen.


Kur është e mundur të kthesh të keqen në të mirë

Në dy shembujt e fundit, pacientët nuk duket se kanë bërë një zgjedhje të vetëdijshme për të besuar në këtë apo atë. Ata thjesht e besuan atë - me vendosmëri dhe këmbëngulje. Megjithatë, besimi dhe mendimet e veta mund të ndikohen në mënyrë shumë aktive, domethënë kur dikush i shikon mendimet dhe qëndrimet e tij me vetëdije të madhe dhe më pas është në gjendje t'i kthejë ato 180 gradë - si pacienti për të cilin Peter dhe Helen Evans raportojnë, bashkë- themeluesit e OneCenter (një organizatë që i ndihmon njerëzit të zgjerojnë potencialin e tyre shpirtëror).


Një burrë u diagnostikua me kancer terminal pas përfundimit të 13 operacioneve të kancerit. Tani ai vuante nga dhimbjet e vazhdueshme dhe nuk dinte më çfarë të bënte, sepse kishte provuar shumë alternativa pa sukses. Më në fund ai filloi të meditonte në mënyrë që të paktën të njihej pak më mirë para se të vdiste.


Në meditim të thellë ai papritmas njohu thelbin e jetës. Krejt papritur ai ishte entuziast për dhimbjen - dhe kërkonte gjithnjë e më shumë dhe më shumë prej saj. Ai arriti të kthente 180 gradë pikëpamjet dhe besimet e tij për dhimbjen.


Ai e shndërroi diçka që më parë e konsideronte të tmerrshme, që e mallkonte dhe që e dëshironte me gjithë qenien e tij tani e tutje, papritur në diçka të mrekullueshme dhe të bukur - në diçka që nuk ngopej. Në atë moment, fuqitë e tij vetë-shëruese shpërthyen dhe sot ky njeri është pa kancer.


Kur dashuria shëron

Një histori tjetër është ajo e Ginny Walden, një notare profesioniste e cila u diagnostikua me kancer të gjirit të fazës III të avancuar në moshën pesëdhjetëvjeçare. Faza III mund të tejkalohet vetëm nga Faza IV. Kjo e fundit tashmë tregon metastaza, ndërsa faza III prek "vetëm" gjoksin dhe nyjet limfatike ngjitur.


Ginny - me një prirje gazmore - nuk e la diagnozën të prishë humorin e saj dhe priste terapinë që po afrohej me një qëndrim shumë pozitiv. Mjeku i saj i kishte thënë se ajo do të kishte një operacion plus tre muaj kimioterapi (në një dozë më të lartë se normalja), një transplantim të qelizave staminale dhe rrezatim me 6000 rad.


Xhini filloi të lutej dhe filloi terapinë me akupunkturë para operacionit. Terapistja e saj e akupunkturës i tregoi gjithashtu një metodë të caktuar relaksimi për të ulur nivelin e stresit - të cilën ajo e bënte për një orë në ditë. Ajo gjithashtu ndryshoi dietën e saj dhe filloi të praktikonte një dietë makrobiotike të veçantë për pacientët me kancer gjiri (Michio Kushi, Dieta për Parandalimin e Kancerit). Që tani e tutje ajo nuk hante më produkte qumështi, nuk hante më mish të kuq, jo më yndyrna shtazore dhe jo më sheqer.


Më pas ajo bëri një operacion. Kirurgu nuk besonte në një operacion të plotë, pasi qelizat e kancerit do të mbeteshin gjithmonë në trup dhe për këtë arsye hiqnin vetëm tumoret - një në madhësinë e një portokalli.


Kur beteja kundër kancerit kërcënon të të pushtojë

Ginny kërkoi alternativa për të shmangur përfundimisht kimioterapinë, rrezatimin dhe terapinë me qeliza burimore. Megjithatë, ajo nuk gjeti asgjë që e bindte ose në të cilën mund të kishte besuar fort. Kështu që ajo ra dakord me Chemo & Co.


Ajo i kaloi shumë mirë tre muajt e kimioterapisë - për habinë e infermierëve, nuk kishte diarre, as të përziera, kishte oreks të mirë dhe vlerat e gjakut i mbetën normale. Ajo besonte se akupunktura dhe terapia e saj për reduktimin e stresit ishin përgjegjëse për këtë efekt pozitiv.


Pas një pushimi të shkurtër filloi terapia me qeliza staminale. Ndërkohë ajo regjistroi një kasetë me vetëm një këngë në të: "Don`t Worry Be Happy" nga Bobby McFerrin dhe e dëgjonte pa pushim për të mbajtur humorin e saj.


Transplantimi i qelizave staminale është një procedurë shumë rigoroze dhe e rrezikshme. Gjaku u mor fillimisht nga Ginny për të marrë më vonë qeliza burimore prej tij dhe më pas u ngri. Më pas asaj iu dha kimioterapia me dozë të lartë - mbi tetë orë në dy ditë.


Shpresohet se kjo do të shkatërrojë të gjitha qelizat e kancerit. Megjithatë, duke qenë se të gjitha qelizat e gjakut dhe të gjitha qelizat e mukozës së zorrëve vriten gjithashtu me këtë masë, qelizat staminale nga gjaku i ngrirë më vonë futen në trup në mënyrë që prej tyre të formohen përsëri qeliza të reja gjaku. "Një plan i mrekullueshëm," thotë Xhini, "por shumë vdesin gjatë procesit."


Ginny gjithashtu u bë tmerrësisht e përzier, asaj i ra të fikët dy herë, nuk mund të hante më dhe mori gjakderdhje të pafund nga hundët dhe gjakderdhje të zorrëve. "Por unë qesha gjatë gjithë kohës. Ishte kaq e çuditshme dhe aq përtej përvojës sime të mëparshme si një person i shëndetshëm sa nuk mund të identifikohesha me atë që po ndodhte."


Në ditën e nëntë pas kimioterapisë, Ginny zhvilloi një ethe sepse numri i qelizave të bardha të gjakut ishte shumë i ulët (nën 50). Ajo nuk kishte asnjë sistem imunitar dhe ndonjë mikrob, sado i vogël qoftë, mund ta kishte vrarë. Kështu ajo u transferua në repartin e izolimit të klinikës.


Mjekët i thanë të qëndronte këtu për 1.5 deri në 2 muaj. Sepse kjo është sa kohë do të duhej derisa të krijohej përsëri një sistem imunitar që funksionon në mënyrë të arsyeshme.


Natyrisht, Ginny nuk lejohej të kishte vizitorë, pasi çdokush do të kishte sjellë baktere ose mikrobe të tjera në repartin e izolimit dhe kështu do të rrezikonte jetën e Xhinit. Kështu që ajo ishte vetëm gjatë gjithë kohës.


Kur ndodh një mrekulli

Një mbrëmje në orën 22:00, gjithçka ishte e qetë, ajo hyri në banjën e vogël. Ajo u pa në pasqyrë dhe pa diçka që dukej jashtëzakonisht si Tweety, kanarinë e filmit vizatimor. “Më kishin rënë të gjithë flokët për herë të dytë, peshoja 12 kilogramë shumë pak, isha i zbehtë si fantazmë dhe sytë e mi ishin vendosur në gropa të errëta të thella. Në atë moment ndodhi një mrekulli!


E pashë veten kur isha dy muajshe. Nëna ime nuk ishte në gjendje të më donte pa kushte. Ajo më trajtonte keq dhe shpesh më hidhte poshtë në vend që të më shtrinte me dashuri në shtrat.


Çfarë ndodh me frikën e një fëmije të tillë? Ku po shkon frika? A qëndron në qelitë e vogëlushit? Dhe të qëndrojë atje derisa një ditë të vijë dikush që t'i japë dashurinë për të cilën ka aq shumë nevojë? Besoj se ky ishte shkaku i vërtetë i sëmundjes sime. Sepse askush nuk do të më donte më ashtu siç duhet të më kishte dashur një nënë. Po, një prej tyre! Vetja ime Dhe kështu në atë moment i dhashë vetes gjithë dashurinë që Xhini i vogël kishte dëshiruar dikur. Papritur ndjeva një dhembshuri kaq të thellë për trupin tim të rrahur. Lotët më rrodhën në faqe ndërsa shtrihesha në vaskë dhe lahesha me shumë butësi dhe dashuri, ashtu siç lahet një nënë fëmijën e saj. E përkëdhela lëkurën me sfungjerin e ngrohtë të banjës me kaq shumë dashuri dhe dhembshuri. Çdo prekje ishte plot gëzim të gjallë dhe jepte energji të re jete.


Më pas u ndjeva më e lehtë dhe shumë e lumtur. Shkova në shtrat dhe i thashë universit:


"E di se do ta kaloj këtë, dhe kur ta kaloj atë, do t'i ndihmoj të tjerët të përmirësohen. Ka kaq shumë njerëz që vuajnë nga terapia e kancerit. Unë dua t'i ndihmoj ata. Ky është kuptimi i jetës sime dhe ai do të bëhet realitet!"

Në mëngjes u zgjova energjik dhe i lumtur. Kam kërcyer rreth dhomës së vogël dhe këndova "Don`t Worry Be Happy". Si çdo mëngjes, infermierja erdhi për të marrë gjakun tim. Menjëherë pas kësaj, një mjek u shfaq për të krahasuar vlerat e reja me ato të djeshme. Ai hodhi duart në qiell dhe thirri "ÇFARË?". Të gjitha motrat nxituan dhe e dëgjuan: "Dje vlera e qelizave të bardha të gjakut ishte 600, sot është 13.000. Si mund të jetë?" Kurrë më parë nuk keni parë një zhvillim kaq të shpejtë. Të nesërmen ishin 22,000 dhe më dërguan në shtëpi.


Në vend të 1.5 deri në 2 muajve të profetizuar, unë isha në repart vetëm për 4 ditë.


Kur vetë-shërimi ndodh përmes mendimit dhe fuqisë mendore

Çfarë na tregojnë të gjitha këto histori? Ata tregojnë se shërimi mund të ndodhë në mënyra të ndryshme, se secili vendos vetë se si duhet të duket rruga e tij personale dhe tregojnë se fuqitë e vetë-shërimit aktivizohen veçanërisht dhe se shërimi ndodh veçanërisht kur

  • kur njerëzit besojnë me vendosmëri

  • kur njerëzit ndryshojnë qëndrimin e tyre, mendimet e tyre, pikëpamjet e tyre dhe, si rezultat, jetën e tyre

  • kur njerëzit japin dashuri - për të tjerët ose për veten e tyre.


Pra, ata tregojnë se forca mendore mund të shërohet dhe është një komponent i rëndësishëm i çdo terapie - qoftë holistike apo jo. Ju mund ta përdorni këtë fuqi mendore për veten tuaj në çdo kohë. Për këtë nuk keni nevojë për ndihmën apo miratimin e mjekut tuaj. Ju as nuk duhet të flisni për të. Është e rëndësishme vetëm të dini për këtë fuqi. Sepse është në secilin prej nesh dhe thjesht pret të jetë e nevojshme!


Mund të gjeni më shumë dëshmi mbi vetë-shërimin këtu:

  • Kanceri i gjirit: një raport i përvojës së vetë-shërimit

  • Vetë-shërimi i leucemisë limfocitare kronike

  • Vetë-shërimi nga limfoma Hodgkin

  • Raport eksperience: Me lëng karrote kundër kancerit

Nëse edhe ju keni përjetuar vetë-shërim

Natyrisht, vetë-shërimi (ose në rastin e sëmundjeve të përsëritura edhe ngecje / liri e përhershme nga rikthimet) është i mundur jo vetëm me kancerin, por më shumë me shumë sëmundje që shpesh quhen të pashërueshme, p.sh. B. reumatizma, osteoartriti, sëmundjet inflamatore të zorrëve, Hashimoto, COPD, astma, zorrë e irrituar, dhimbje shpine, dhimbje kronike dhe shumë ankesa të tjera. Nëse ndiqni lidhjet e mëparshme, do të arrini në raportin përkatës të vetë-shërimit.


Nëse edhe ju keni përjetuar vetë-shërim, do të ishim shumë të lumtur nëse na dërgoni raportin tuaj në mënyrë që ta publikojmë në faqen tonë dhe t'u japim kurajo dhe besim shumë njerëzve të tjerë.

 

Burimet e artikullit:

235 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page