top of page
< kthehu

Fuqitë mrekulluese shëruese të rrezeve UV (Pjesa 2)

Fuqitë mrekulluese shëruese të rrezeve UV (Pjesa 2)

Kapitull nga libri "Timeless secrets of health and rejuvenation" të autorit Andreas Moritz


Kohërat kur impulsi i menjëhershëm natyror i një njeriu në ditën e parë me diell të pranverës ishte për të dalë jashtë dhe për ta shijuar atë kanë kaluar shumë. Vetëm shumë të guximshëm ose "të pakujdesshëm" që sfidojnë paralajmërimet e zymta mjekësore dhe specialistët e kancerit, të miratuar me gjithë zemër nga industria e kremrave të diellit, shkojnë në diellin "e rrezikshëm". Nëse nuk janë të mbuluar kokë e këmbë me faktorin diell 60, ata luajnë bixhoz me jetën e tyre, ose kështu bëhen të besojnë nga ata që u shërbejnë interesave të tyre të veshur. Për fat të mirë, kjo pikëpamje ka filluar të shkatërrohet në mungesë të qartë të provave shkencore që rrezet e diellit shkaktojnë sëmundje. Ajo që po zbulohet në vend të kësaj është se mungesa e ekspozimit në diell është një nga faktorët më të mëdhenj të rrezikut të sëmundjes.


Fatkeqësisht, është pjesa ultraviolet e rrezeve të diellit që eleminohet më lehtë nga dritaret, shtëpitë, syzet, syzet e diellit, locionet e diellit dhe veshjet. Para se të zbuloheshin ilaçe antibiotike në vitet 1930 - penicilina që ka qenë e para - fuqia shëruese e rrezeve të diellit ishte interesi i favorizuar i komunitetit mjekësor, të paktën në Evropë. Terapia e dritës së diellit, e quajtur helioterapi, me të vërtetë konsiderohej të ishte trajtimi më i suksesshëm për sëmundjet infektive nga fundi i shekullit të 19-të deri në mes të shekullit të 20-të.


Studimet zbuluan se ekspozimi i pacientëve ndaj sasive të kontrolluara të rrezeve të diellit uli në mënyrë dramatike presionin e lartë të gjakut (deri në 40 mm Hg rënie), ul kolesterolin në qarkullimin e gjakut, ul anormalisht sheqerna të larta të gjakut në mesin e diabetikëve dhe rritjen e numrit të qelizave të bardha të gjakut që na duhen për të ndihmuar në rezistencën ndaj sëmundjeve. Pacientët që vuajnë nga përdhes, artriti reumatoid, koliti, arterioskleroza, anemia, cistiti, ekzema, aknet, psoriaza, herpesi, lupusi, shiatiku, problemet e veshkave, astma, si dhe inflamacionet, të gjithë kanë treguar se përfitojnë shumë nga rrezet shëruese të dielli.


Mjeku dhe autori mjekësor, Dr. Auguste Rollier, i cili ishte helioterapisti më i famshëm i kohës së tij, në kulmin e tij kishte 36 klinika me mbi 1000 shtretër në Leysin, Zvicër. Klinikat e tij ndodheshin 5,000 metra mbi nivelin e detit. Lartësia e lartë lejonte që pacientët e tij të kapnin shumë më shumë dritë UV sesa ishte e mundur në nivelet më të ulëta të atmosferës. Dr. Rollier përdori rrezet UV të rrezeve të diellit për të trajtuar sëmundje të tilla si tuberkulozi (TB), rakitizmi, lisë, lupus vulgaris (tuberkulozi i lëkurës) dhe plagët. Ai ndoqi gjurmët e mjekut danez Dr. Niels Finsen, i cili u dha një Çmim Nobel në 1903 për trajtimin e tij të TB duke përdorur dritën ultraviolet. Rollier zbuloi se rrezet e diellit herët në mëngjes, së bashku me një dietë ushqyese, prodhuan efektet më të mira.


Shërimet e mrekullueshme të plota të tuberkulozit dhe sëmundjeve të tjera u bënë kryefjala në atë kohë. Ajo që befasoi më shumë komunitetin mjekësor ishte fakti që rrezet shëruese të diellit mbetën të paefektshme nëse pacientët mbanin syze dielli. Deri në vitin 1933, kishte mbi 165 sëmundje të ndryshme që qartë përfitonin nga rrezet e diellit. Por me vdekjen e Rollier në 1954, dhe fuqinë në rritje të industrisë farmaceutike, helioterapia ra në përdorim. Në vitet 1960, ilaçet mrekulli të bëra nga njeriu kishin zëvendësuar magjepsjen e ilaçit me fuqitë shëruese të diellit dhe publiku po bombardohej gjithnjë e më shumë me paralajmërime rreth banjës së diellit dhe rreziqeve të kancerit të lëkurës.


Sot, dielli konsiderohet të jetë fajtori kryesor për shkaktimin e kancerit të lëkurës, kataraktave të caktuara që çojnë në verbëri dhe plakje. Vetëm ata që marrin "rrezik" për t'u ekspozuar ndaj rrezeve të diellit zbulojnë se dielli i bën ata të ndihen më mirë, me kusht që të mos përdorin kremëra dielli ose të djegin lëkurën e tyre. Rrezet UV në rrezet e diellit në të vërtetë stimulojnë gjëndrën tiroide për të rritur prodhimin e hormoneve, e cila nga ana tjetër rrit shkallën bazë metabolike të trupit. Kjo ndihmon si në humbjen e peshës ashtu edhe në zhvillimin e muskujve të përmirësuar. Kafshët e fermës shëndoshen shumë më shpejt kur mbahen në ambiente të mbyllura, e po kështu bëjnë edhe njerëzit që qëndrojnë larg diellit. Pra, nëse doni të humbni peshë ose të rrisni tonin e muskujve, ekspozojeni trupin tuaj në diell rregullisht.


Përdorimi i antibiotikëve, i cili praktikisht ka zëvendësuar helioterapinë, ka sjellë vitet e fundit në zhvillimin e llojeve të baktereve rezistente ndaj ilaçeve, të cilat sfidojnë çdo trajtim tjetër përveç përdorimit të ekuilibruar të diellit, ujit, ajrit dhe ushqimit. Prerja ose zvogëlimi i konsiderueshëm i ndonjë prej këtyre katër përbërësve thelbësorë të jetës rezulton në sëmundje.


Çdo person që humbet rrezet e diellit bëhet i dobët dhe vuan nga problemet mendore dhe fizike si rezultat. Energjia e tij jetësore zvogëlohet në kohën e duhur, gjë që reflektohet në cilësinë e jetës. Popullsitë në vendet e Evropës Veriore si Norvegjia dhe Finlanda, të cilat përjetojnë muaj errësirë ​​çdo vit, kanë një incidencë më të lartë nervozizmi, lodhje, sëmundjeje, pagjumësie, depresioni, alkoolizmi dhe vetëvrasjeje sesa ato që jetojnë në pjesët me diell të botës. Edhe nivelet e tyre të kancerit të lëkurës janë më të larta. Për shembull, incidenca e melanomës (kanceri i lëkurës) në ishujt Orkney dhe Shetland, në veri të Skocisë, është 10 herë më e madhe se e ishujve mesdhetarë.


Drita UV dihet që aktivizon një hormon të rëndësishëm të lëkurës të quajtur solitrol. Solitroli ndikon në sistemin tonë imunitar dhe shumë nga qendrat rregullatore të trupit tonë, dhe, së bashku me hormonin pineal melatonin, shkakton ndryshime të humorit dhe ritmeve biologjike të përditshme. Hemoglobina në qelizat tona të kuqe të gjakut kërkon dritë ultraviolet (UV) për t’u lidhur me oksigjenin e nevojshëm për të gjitha funksionet qelizore. Mungesa e dritës së diellit mund të konsiderohet bashkëpërgjegjëse për pothuajse çdo lloj sëmundjeje, përfshirë kancerin e lëkurës dhe format e tjera të kancerit. Ndërsa do të zbuloni, mund të jetë shumë e dëmshme për shëndetin tuaj të humbni rrezet e diellit.


Të gjithë artikuj rreth diellit:

Dielli - Burimi i jetës në Tokë (Pjesa 1) - kliko këtu!

Fuqitë mrekulluese shëruese të rrezeve UV (Pjesa 2) - kliko këtu!

A mundet rrezatimi UV të parandalojë dhe kurojë kancerin e lëkurës? (Pjesa 3) - kliko këtu!

Sa më shumë UV, aq më pak kancer (Pjesa 4) - kliko këtu!

Tani edhe mjekët dhe shkencëtarët thonë: "Nuk është e vërtetë!" (Pjesa 5) - kliko këtu!


Burimet e artikullit:

  • Timeless-Secrets-of-Health-Rejuvenation - Andreas Moritz


bottom of page