top of page
  • Qendra e Shëndetit

Çaji gjelbërt - Një çaj për jetën

Aktualisiert: 6. Apr. 2022


Për më shumë se 30 vjet, studiuesit perëndimorë kanë ditur se shfaqja e kancerit të fortë është shumë më pak në vendet ku popullatat konsumojnë sasi të mëdha të çajit jeshil. Kulturat që janë të pajisura me një traditë të gjatë të çajit kanë shumë për të kontribuar në shëndetin individual dhe global. Sidoqoftë, kjo vlen vetëm për çajin jeshil. Çaji i zi i zakonshëm, aktualisht shumë i popullarizuar pothuajse kudo, nuk ka të bëjë shumë me çajin e vërtetë. Çaji i vërtetë rrjedh nga bima e çajit Thea sinensis ose Thea asoncica, për të mos u ngatërruar me çajra barishte si mente, kamomil ose kopër.


Të dy çajrat e zinj dhe të gjelbër vijnë nga e njëjta bimë çaji, por metodat e tyre të përpunimit janë të ndryshme. Thyerja e gjetheve të bimëve dhe ekspozimi i tyre në oksigjenin e ajrit prodhon çaj të zi. Procesi natyral i fermentimit shkatërron përbërësit më të rëndësishëm biologjikë të çajit - taninet. Në të kundërt, gjatë prodhimit të çajit jeshil, gjethet stabilizohen përmes ekspozimit ndaj nxehtësisë së lagësht dhe të thatë. Kjo eliminon enzimat që prodhojnë fermentim dhe mbron lëndët ushqyese.


Për shkak të fermentimit, çaji i zi merr cilësi të ngjashme me ilaçet. Meqenëse taninet dhe lëndët ushqyese të tjera të rëndësishme nuk janë më të pranishme në çaj, kafeina e tij shfaqet në formë të lirë dhe të palidhur. Efekti stimulues i kafeinës së lëshuar shpejt shkakton efektin krijues të çajit të zi. Ajo shkakton një "përgjigje luftimi ose ikje" në trup. Meqenëse trupi e trajton kafeinën e gëlltitur si një toksinë nervore, gjëndrat mbiveshkore reagojnë natyrshëm duke sekretuar antidotin adrenalin. Kjo përgjigje mbrojtëse nga trupi ka një efekt stimulues dhe gjallërues. Sidoqoftë, sapo efektet e kafeinës dhe adrenalinës fillojnë të zvogëlohen, trupi fillon të ndihet i lodhur dhe përfundon i rraskapitur.


Çaji jeshil funksionon në një mënyrë tjetër. Sasitë e mëdha të taninave në çajin jeshil sigurojnë që kafeina të merret në tru vetëm në sasi të vogla dhe të dozuara mirë, gjë që në të vërtetë harmonizon energjitë në trup. Ndryshe nga çaji i zi, versioni origjinal dhe jeshil i çajit e bën përdorimin e energjisë të trupit më efikas. Kjo ndihmon konsumatorin e çajit jeshil të përmirësojë vitalitetin dhe qëndrueshmërinë e tij pa pasur nevojë të përjetojë efektin "lart e poshtë" aq shpesh shoqëruar me konsumimin e çajit të zi.


Vlera e taninës është studiuar për shekuj në të gjithë botën. Përveç aftësisë së tij për të lidhur kafeinën, ai gjithashtu ka veti shëruese. Çaji jeshil është veçanërisht i dobishëm për çrregullimet e zorrëve dhe presionin e lartë të gjakut. Është treguar se është 20 herë më efektive në ngadalësimin e procesit të plakjes sesa vitamina E. Studimet kanë treguar se niveli i suksesit të çajit jeshil në reduktimin e oksidantëve në trup (konsiderohet përgjegjës për plakjen) është 74% krahasuar me 4% me vitaminë E. Përmbajtja e vitaminës C në çajin jeshil është katër herë më e lartë se në lëngun e limonit dhe përmban më shumë vitamina B se çdo bimë tjetër e njohur. Kjo e bën çajin jeshil të dobishëm për kushtet e lëkurës së fytyrës siç janë rosacea/aknet. Përveç pirjes së çajit jeshil, mund ta aplikoni direkt në lëkurë para gjumit dhe pasi të keni larë fytyrën në mëngjes.


Meqenëse çaji jeshil është shumë alkalik, ai natyrisht ndihmon në luftimin e hiperaciditetit. Njerëzit që pinë çaj jeshil vuajnë më pak nga arterioskleroza. Gjithashtu mban gjakun të hollë dhe parandalon sëmundjet koronare të zemrës, sulmet në zemër dhe goditjet në tru. Për më tepër, studiuesit nga Universiteti i Osakës, Japoni, kanë qenë në gjendje të vërtetojnë se çaji jeshil vret mikrobet përgjegjës për kolerën dhe prishjen e dhëmbëve; gjithashtu shkatërron mikrobet e salmonelës para se të kenë mundësinë të hyjnë në stomak. Një substancë e quajtur "EGCG" është gjetur se ngadalëson rritjen e tumorit. Spitali Botikin në Moskë raportoi se çaji jeshil është më efektiv kundër infeksionit sesa antibiotikët, pa prodhuar ndonjë efekt anësor të dëmshëm.

Çaji jeshil ka mbi 100 përbërës që janë gjetur të dobishëm për një sërë kushtesh;


Ai:


• Pengon mutacionet qelizore që çojnë në kancer

• Redukton yndyrnat në gjak

• Balancon nivelet e kolesterolit në gjak

• Parandalon presionin e lartë të gjakut

• Rrit efikasitetin e zemrës

• Përmirëson funksionet e trurit

• Rrit metabolizmin

• Përmirëson shikimin

• Mbështet sekretimin e pështymës

• Rrit rritjen e flokëve

• Redukton yndyrën dhe peshën e trupit

• Stimulon tretjen

• Ndihmon në pastrimin e pengesave të traktit urinar


Në një studim që testoi veprimin parandalues ​​të çajit jeshil, një ekip studiuesish nga Departamenti i Mjekësisë Parandaluese në Universitetin e Kalifornisë Jugore (USC) zbuluan se çaji jeshil parandalonte kancerin e gjirit tek gratë me 30% nëse konsumonin rreth ½ filxhan në ditë. Nëse ata pinin më shumë se kaq, rreziku i tyre për të zhvilluar kancer të gjirit u zvogëlua më tej. Gratë që pinin rregullisht çaj të zi, nga ana tjetër, nuk panë një ulje të rrezikut të tyre nga kanceri i gjirit. Lajmi i mirë është se ky studim zbuloi se nuk keni nevojë të pini kova plot me çaj jeshil për të përfituar prej tij.


Çaji më i mirë jeshil vjen nga zona Shizuoka në Japoni; rritet organikisht dhe nuk ka aditivë. Njerëzit që jetojnë në këtë zonë kanë një shkallë shumë më të ulët të kancerit sesa ata që jetojnë në zona të tjera të Japonisë. Një markë e besueshme është Sencha e shitur nga Kurimoto Trading Co, Japoni. Me mbi 130 përbërës është më i pasuri nga të gjitha çajrat e gjelbër. Markat e tjera janë Ocha ose Bancha; duhet të jeni në gjendje të gjeni të paktën njërën prej tyre në një dyqan ushqimesh të shëndetshme.


Përgatitja e duhur

Efektiviteti i çajit jeshil varet nga mënyra se si e përgatitni atë. Merrni 1½ lugë çaji jeshil për dy gota çaj. Ndërsa e vloni ujin, vendoseni çajin në një tenxhere dhe derdhni ujin mbi çaj kur flluskat të zhduken. Pas jo më shumë se 35-45 sekonda derdhni çajin përmes një sitë në një çajnik, përndryshe çaji humbet efektivitetin e tij. Ju mund të përdorni të njëjtat gjethe për herë të dytë duke aplikuar të njëjtën procedurë.

A ka diçka toksike në çajin jeshil?

Disa uebfaqe në internet pohojnë se çaji është shumë i lartë në përmbajtje fluori. Fluori në çaj supozohet të jetë shumë më i lartë se niveli maksimal i ndotësve (MCL) i përcaktuar për fluorin në ujin e pijshëm. Një sit tjetër e konfirmon atë informacion, duke shtuar se filxhani tipik i çajit tejkalon një miligram fluor, i cili është shumë më tepër se sasia e rekomanduar për ujin e pijshëm të fluorizuar. Në një sit tjetër thotë se fluori dhe përbërjet e tij në ushqim janë krejtësisht të ndryshme nga fluori i natriumit i prodhuar kimikisht. Aty thuhet se sapo një element të nxirret nga toka dhe të përfshihet në jetën e bimëve, vetitë e tij ndryshojnë shumë. Po, fluori gjendet në çaj dhe gjithashtu në qumështin e nënës. Kjo vlen edhe për zonat ku nuk ka fluor në ujin e pijshëm ose ajrin. Bimë të shumta përmbajnë komponime fluori ose fluori të natyrshme. Versioni i tmerrshëm i fluorit që i shtohet ujit të pijshëm në shumë pjesë të botës është helmi nga i cili duhet të mbrohemi. Siç thotë John R. Lee MD, "Fluori, i cili dikur ishte shpallur si një trajtim për osteoporozën, është, në fakt, toksik për qelizat e kockave."


Nëse fluori natyror në çajin jeshil do të ishte toksik nga distanca, nuk do të kishte treguar se kishte një gamë kaq të gjerë efektesh parandaluese dhe shëruese. Sistemi imunitar i trupit do të reagonte në mënyrë reaktive ndaj tij dhe do të dobësohej në proces, megjithatë e kundërta është e vërtetë. Çaji jeshil pengon mutacionet qelizore, stimulon tretjen dhe përmirëson funksionet e trurit. Fluori sintetik shkakton përgjigje të kundërta.


Fluori - ose fluori - që gjendet natyrshëm në çaj dhe ushqime të tjera është aq i paqëndrueshëm saqë shumica e tij avullohet në procesin e ngrohjes. Fluori natriumi sintetik që i shtohet ujit, nga ana tjetër, mbetet i qëndrueshëm kur nxehet. Pra, fluori natriumi në filxhanin tuaj të çajit është shqetësim shumë më i madh sesa fluori natyror në vetë çajin. Marrja e tepërt e fluorit mund të çojë në hipertiroidizëm. Nëse jeni diagnostikuar me këtë çrregullim duhet të konsultoheni me një mjek të Ayurveda -s, Mjekësisë Kineze ose një ND (mjek i mjekësisë naturopatike) i cili është i ditur për ushqimin dhe efektet e tij në gjëndrat endokrine të trupit.


Lexo Poashtu:


 

Burimet e artikullit:

  • Timeless Secrets of Health and Rejuvenation - Andreas Moritz

87 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page