top of page
  • Qendra e Shëndetit

Çaji gjelbërt për humbje peshe

Aktualisiert: 6. Apr. 2022


Ekstrakti i çajit jeshil me sa duket mund t'ju ndihmojë të humbni peshë - të paktën në eksperimentet fillestare me minj. Në lidhje me stërvitjen e vrapimit, pesha e trupit u zvogëlua me pothuajse 30 për qind pas konsumimit të vazhdueshëm të ekstraktit të çajit jeshil. Përqindja e yndyrës së barkut madje ra me më shumë se 36 për qind. Çuditërisht, ekstrakti funksiononte në këtë mënyrë pavarësisht nga dieta tjetër.


Yndyra në bark është veçanërisht e pashëndetshme

Obeziteti është bërë një sëmundje e përhapur. Në vendet e industrializuara perëndimore, njerëzit jo vetëm që po shëndoshen. Në rritje është edhe obeziteti, pra obeziteti patologjik.


Hulumtimet tregojnë vazhdimisht se njerëzit që janë pak mbipeshë kanë jetëgjatësinë më të lartë. Por kjo varet nga vendi ku ndodhen jastëkët e yndyrës. Në përgjithësi, bëhet një dallim midis llojeve të dardhës dhe mollës.


Me llojin e dardhës, kofshët, vithet dhe ijet janë të forta, por pjesa e sipërme e trupit është mjaft e ngushtë. Lloji i mollës ka jastëkë të yndyrës veçanërisht në bark - dhe kjo nuk është aspak e mirë.


Veçanërisht meshkujt preken nga dhjami i tepërt në bark. Besohet se shkaku është një dietë e pasur me karbohidrate, si dhe mungesa e aminoacideve thelbësore dhe, natyrisht, mungesa e ushtrimeve në kombinim me konsumimin e shpeshtë të alkoolit.


Çaji jeshil kundër dhjamit në bark

Yndyra në bark jo vetëm që rrit oreksin, por gjithashtu rrit nivelin e kolesterolit. Ai gjithashtu prodhon hormone të shumta që janë lidhur me një rrezik në rritje të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare. Mund të ndodhë gjithashtu astma, madje gjasat për të zhvilluar demencë rriten me rritjen e barkut.


Dr. Në vitin 2014, Sudathip Sae-tan dhe kolegët nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë kërkuan një mënyrë për të hequr qafe dhjamin e barkut (1).


Gjatë një periudhe prej gjashtëmbëdhjetë javësh, ata kryen një eksperiment me minj që ishin ushqyer me një dietë të pasur me yndyrë. Disa nga minjtë morën ekstrakt çaji jeshil pa kafeinë, disa bënë stërvitje vrapimi. Kombinimi i të dyja masave u testua në një grup tjetër. Një grupi të katërt iu dha vetëm ushqim me kalori të lartë si kontroll.Ekipi i ëndrrave: çaji jeshil dhe sporti

Shkencëtarët zbuluan se ata minj që konsumuan ekstraktin e çajit jeshil pa kafeinë dhe ushtroheshin rregullisht kishin fituar sasinë më të vogël të yndyrës në bark në fund të studimit.


Ekstrakti i çajit jeshil dhe stërvitja gjithashtu kishin efekte pozitive në yndyrën e barkut individualisht, por në kombinim ato ishin shumë më efektive: minjtë ishin 27 për qind më të lehtë dhe kishin 36.6 për qind më pak yndyrë në bark sesa grupi i kontrollit, të cilët as nuk morën ekstrakt çaji jeshil dhe as vetë. duke lëvizur.


Në rastin e minjve sportivë të çajit jeshil, niveli i sheqerit në gjak ra gjithashtu me 17 për qind, ndërsa metabolizmi i tyre i energjisë u stimulua në të njëjtën kohë. Studiuesit supozojnë se kombinimi i çajit jeshil dhe stërvitjes aktivizon disa komponentë të gjeneve dhe enzima që nxisin ndarjen e yndyrës së barkut.


Kështu vepron çaji jeshil kundër yndyrës së barkut

Japonezët pinë çaj jeshil pothuajse çdo ditë dhe shpesh janë në formë dhe të dobët deri në pleqëri. Një aksident? Por si mund të shkrijë çaji jeshil dhjamin e barkut?


Çaji jeshil ndihmon në zbërthimin e yndyrës së barkut përmes të paktën dy mekanizmave:


Nga njëra anë, çaji jeshil nxit metabolizmin, kështu që edhe më shumë kalori digjen kur jeni duke pushuar – edhe kur asnjë sport nuk është në rendin e ditës.


Nga ana tjetër, ekstrakti i çajit jeshil ul nivelin e sheqerit në gjak, i cili nga ana tjetër rregullon nivelin e insulinës. Meqenëse një nivel i lartë i insulinës pengon ndarjen e yndyrës, vetëm tani - kur niveli i insulinës bie - dhjami i barkut mund të shkrihet.


Ekstrakti i çajit jeshil pengon përthithjen e yndyrës

Një studim nga janari 2020 konfirmoi rezultatet nga ky studim i mëparshëm (2). Përveç kësaj, studiuesit e përfshirë zbuluan dy mekanizma të tjerë veprimi që mund të shpjegojnë pse mund të humbni peshë më mirë me ndihmën e ekstraktit të çajit jeshil.


Me sa duket, ekstrakti i çajit jeshil pengon përthithjen e yndyrës nga zorrët, pasi përmbajtja e proteinave dhe yndyrës në jashtëqitje rritet kur minjve u jepet ekstrakt i çajit jeshil. Ekstrakti i çajit jeshil besohet se frenon enzimat e tretjes, gjë që redukton tretjen jo vetëm të yndyrave, por edhe të proteinave dhe karbohidrateve. Disa nga lëndët ushqyese të absorbuara me ushqim ekskretohen të patretur.


Studimi tregoi se marrja e ekstraktit të çajit jeshil në kombinim me stërvitjen rezultoi vetëm në ruajtjen e një të katërtës së sasisë së yndyrës së vëzhguar në grupin e kontrollit që as nuk mori ekstrakt çaji jeshil dhe as nuk bënte stërvitje (gjithashtu minjtë).


Në minjtë që vetëm ushtroheshin, pra nuk morën asnjë ekstrakt çaji jeshil, u ruajt vetëm gjysma e yndyrës sesa në grupin e kontrollit. Ishte e njëjta gjë me grupin që merrte vetëm ekstrakt çaji jeshil, por nuk merrej me asnjë sport, gjë që është e mahnitshme, sepse sigurisht supozohej se ishte sporti në veçanti ai që kishte një efekt djegës të yndyrës këtu.


Ekstrakti i çajit jeshil krijon mitokondri të reja

Qelizat e subjekteve të testimit që morën ekstrakt të çajit jeshil dhe ushtruan në studimin e mësipërm formuan gjithashtu mitokondri të reja. Mitokondritë janë qendrat e vogla të energjisë në qelizat tona. Atje lëndët ushqyese shndërrohen në energji. Sa më shumë mitokondri të ketë tani, aq më shumë yndyrë mund të digjet.


Për këtë, megjithatë, në fakt ishte e nevojshme të kombinohej ekstrakti i çajit jeshil me stërvitjen, pasi vetëm ekstrakti i çajit jeshil nuk tenton të krijojë mitokondri të reja.


A ka efekte anësore ekstrakti i çajit jeshil?

EFSA (Autoriteti Evropian i Sigurisë Ushqimore) raporton se në disa studime, më pak se 10 përqind e pjesëmarrësve kanë parë vlera të ngritura të mëlçisë kur marrin 800 mg EGCG ose më shumë në ditë për një periudhë më shumë se 4 muaj (3).


Prandaj, kur blini ekstrakt të çajit jeshil, kushtojini vëmendje përmbajtjes së EGCG dhe zgjidhni vetëm produkte që përmbajnë dukshëm më pak se 800 mg EGCG për dozë ditore nëse dëshironi ta merrni përgatitjen për një kohë të gjatë. Pra nuk bëhet fjalë për sasinë e ekstraktit, as për sasinë e polifenoleve apo katekinave. Përmbajtja e EGCG për kapsulë ose dozë ditore duhet të renditet në mënyrë specifike.


Gjithashtu, sigurohuni që të mos ketë aditivë të panevojshëm në produkt dhe që prodhuesi t'u përgjigjet me dëshirë të gjitha pyetjeve tuaja.


Ekstrakti i çajit jeshil gjithashtu përmban sasi të vogla të kafeinës. Nëse nuk e toleroni mirë kafeinën, është më mirë të mos i merrni kapsulat ose të provoni fillimisht një kapsulë të vetme apo edhe gjysmën e përmbajtjes së kapsulës. 

Burimet e artikullit:

  • Grüner Tee zum Abnehmen (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

  • (1) Sudathip Sae-tan et al., Voluntary exercise and green tea enhance the expression of genes related to energy utilization and attenuate metabolic syndrome in high fat fed mice, Molecular Nutrition & Food Research, Mai 2014

  • (2) Weslie Y. Khoo, Benjamin J. Chrisfield, Sudathip Sae-tan, Joshua D. Lambert. Mitigation of nonalcoholic fatty liver disease in high-fat-fed mice by the combination of decaffeinated green tea extract and voluntary exercise. The Journal of Nutritional Biochemistry, 2020; 76: 108262 DOI: 10.1016/j.jnutbio.2019.108262

  • (3) EFSA Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food (ANS), Scientific opinion on the safety of green tea catechins, 14. März 2018, doi: 10.2903/j.efsa.2018.5239


99 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page