top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ëmbëlsirë me oriz me fruta të thata dhe salcë mjedre

Aktualisiert: 1. März 2023

Ëmbëlsira e orizit me frutat e thata dhe erëzat e imta është tashmë një ëmbëlsirë e shijshme. Por salca e mjedrës me fruta të freskëta e bën këtë ëmbëlsirë vërtet të përsosur!Përbërësit për 2 porcione:

 • 75 g oriz rizoto

 • 100 g mjedra, të freskëta

 • 60 g fruta të thata sipas zgjedhjes suaj (p.sh. kajsi, rrush të thatë dhe hurma) - të prera në kube të imëta

 • Lemon limon organik - prej të cilit lëngu + lëvorja

 • 1 portokall organik - prej të cilit lëngu + lëvorja

 • disa gjethe nenexhiku (për zbukurim)

 • 250 ml pije tërshërë

 • 3 lugë shurup jakon apo sheqer kokosi

 • 1 majë pluhur kanelle

 • 1 majë pluhur kardamom

 • 1 majë kripe kristali


Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 35 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Për ëmbëlsirën e orizit, së pari lërini pijen e tërshërës të ziejë në një tigan, pastaj shtoni orizin dhe ziejini në një nivel të ulët për rreth 35 minuta. Nëse pija e tërshërës nuk është e mjaftueshme, mund të shtoni me kujdes pak të nxehtë (!). Kur të përfundojë koha e gatimit, orizi duhet të ketë thithur të gjithë lëngun.


Hapi i 2 -të

Sapo orizi të jetë i butë, shtoni 1 lugë shurup jacon dhe frutat e thata. Nëse shtoni sheqer paraprakisht, orizi nuk do të bëhet i butë sepse sheqeri mbështillet rreth kokrrës si një pallto.


Hapi i 3 -të

Pastaj shtoni kanellë, një majë kripe, kardamom, lëkurë limoni, 2 lugë lëng limoni dhe gjysmën e lëvozhgës së portokallit dhe përziejini gjithçka mirë. Më pas shpëlajini dy kallëpe ose tasa me ujë të ftohtë dhe shtypni orizin në to.


Hapi i 4 -të

Vendosni mjedrat në një enë të gjatë, shtoni 2 lugë shurup jacon, 1 lugë çaji lëng limoni, lëng portokalli dhe lëvozhgën e mbetur të portokallit. Bluajeni me një blender dore dhe pastaj kullojeni salcën përmes një sitë.

Hapi i 5 -të


Vendosini kallëpet ose tasat mbi një pjatë, hiqini me kujdes nga orizi dhe shërbejini me salcën e mjedrës.


Këshillë: Nëse preferoni ta shijoni ëmbëlsirën të ftohtë, mund t’i mbuloni format me një folie dhe t’i vendosni në frigorifer për 1 orë.

Tags:

23 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page