top of page
 • Qendra e Shëndetit

Abhyanga - Masazha Ayurveda me vaj

Aktualisiert: 28. Okt. 2021Masazhi Abhyanga ose vaji është kryesisht një pjesë e rutinës së përditshme Ayurveda.

Thuhet se ndihmon në parandalimin e akumulimit të toksinave fiziologjike (AMA) dhe promovon lëvizshmërinë në muskujt, indet dhe nyjet. Pasi të jetë në lëkurë, vaji absorbohet shpejt përmes shtresave të ndryshme të lëkurës dhe indit lidhës dhe yndyror nën të. Vaji lidhet me të gjitha toksinat, veçanërisht ato që janë të tretshme në yndyrë. Brenda disa minutash pas masazhit të lëkurës, vaji nxirret përmes lëkurës së bashku me toksinat.


Tekstet klasike Ayurvedic tregojnë se masazhet e përditshme me vaj nxisin butësinë dhe shkëlqimin e lëkurës si dhe rininë. Lëkura është një prodhues kryesor i hormoneve endokrine dhe është i lidhur me çdo pjesë të trupit nga mijëra nerva të lëkurës. Masazhi i përditshëm me vaj mund të balancojë dy sistemet mbizotëruese të trupit - sistemin nervor dhe sistemin endokrin.


Masazha e thatë e trupit para masazhit me vaj

Rekomandohet të bëni një masazha trupore me furçë të thatë për të gjithë trupin çdo ditë.

Masazhojeni të gjithë trupin shpejt me një furçë të thatë të trupit të bërë nga shpohet natyrore ose me një sfungjer të mirë natyral. Kjo nxit qarkullimin e gjakut, forcon dhe rinon lëkurën dhe ndihmon me kullimin limfatik. Larja e lëkurës gjithashtu hap poret dhe rrit efektivitetin e masazhit me vaj që kryhet më pas. Filloni me ekstremitetet dhe masazhoni gjithmonë drejt zemrës.

Furça për masazhën e thatë trupore


Abhyanga apo Masazha me vaj: Masazhoni veten me vaj susami ose kokosi, luledielli ose vaj ulliri (të parafinuar, të disponueshëm në dyqanet e ushqimeve të shëndetshme). Abhyanga është e dobishme në filtrimin e toksinave dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Përfundoni masazhin me një banjë ose dush të ngrohtë (ndiqni udhëzimet për masazhin me vaj). Vaji i susamit depërton në të gjitha shtresat e lëkurës veçanërisht shpejt, lidh dhe heq toksinat e llojeve të ndryshme (përfshirë acidet yndyrore të dëmshme) dhe ndihmon në çlirimin e enëve të gjakut nga pllaka dhe mbeturinat qelizore. Kjo ndihmon trupin të parandalojë dhe të kthejë ngurtësimin e arterieve. Abhyanga gjithashtu stimulon prodhimin e hormoneve të rritjes dhe përmirëson imunitetin pasi pothuajse një e treta e sistemit imunitar është në lëkurë. Kryeni masazhin aq shpesh sa është e mundur dhe jo stresuese për ju. Disa e bëjnë atë çdo ditë. (Më shumë detaje rreth Abhyanga mund të gjenden më poshtë).


Më poshtë janë udhëzimet për t'ju ndihmuar të mësoni masazh Ayurvedic të bërë vetë me vaj.

 • Nëse nuk ju rekomandohet një vaj specifik, ju duhet të preferoni vajin e presionit të ftohtë (të quajtur edhe shtrydhës ekspilues) dhe vajin e susamit të rafinuar (jo të bërë nga fara të pjekura). Nëse vëreni acarim të lëkurës, edhe pse vaji i susamit është i përshtatshëm për të gjitha llojet e trupit (për përdorim të jashtëm), mund të provoni vaj ulliri ose vaj kokosi si alternativë. Për të pastruar vajin e masazhit, ndihmojeni duke e ngrohur në rreth 100 gradë Celsius. Shtoni një pikë ujë në vaj në fillim dhe kur uji të fillojë të spërkasë do të dini që temperatura e saktë është arritur. Ju ose mund të përgatitni të gjithë përmbajtjen e shishes menjëherë ose sipas kërkesës.

 • Para fillimit të masazhit, vaji duhet të jetë ose saktësisht ose pak mbi temperaturën e trupit, veçanërisht në dimër. Kur lani flokët më pas, filloni me një masazh të kokës. Vendosni një sasi të vogël vaji në majat e gishtërinjve dhe pëllëmbët dhe filloni të masazhoni lëkurën e kokës fuqishëm. Meqenëse koka dhe këmbët konsiderohen pjesët më të rëndësishme të trupit për tu theksuar në Abhyanga, kaloni më shumë kohë në kokë dhe këmbë sesa në pjesë të tjera të trupit.

 • Pas masazhit të kokës, përdorni duart për të përhapur butësisht vaj në fytyrën tuaj dhe pjesët e jashtme të veshëve tuaj.

 • Masazhoni pjesën e përparme të qafës, si dhe pjesën e sipërme të shpinës.

 • Ju gjithashtu mund të aplikoni një sasi të vogël vaji në të gjithë trupin tuaj dhe të masazhoni trupin tuaj.

 • Tjetra, masazhoni krahët. Ju do të masazhoni siç duhet kur masazhoni kockat e gjata për së gjati (mbrapa dhe me radhë) dhe lëvizjet që udhëtojnë nyjet. Masazhoni edhe duart dhe gishtat.

 • Tani përhapeni vajin në gjoks dhe stomak. Ju duhet të masazhoni zonën mbi zemrën tuaj me lëvizje shumë të buta, rrethore. Përsëritni këto lëvizje rrethore përgjatë "modelit të zorrëve", në drejtim të akrepave të orës nga zona e poshtme e djathtë e barkut në zonën e poshtme të majtë të barkut.

 • Masazhoni shpinën dhe shpinë. Disa zona janë më të vështira për t'u arritur, kështu që ju duhet të kërkoni ndihmë nga partneri juaj.

 • Masazhoni këmbët. Ashtu si me krahët, gjithmonë masazhoni kockat e gjata përgjatë gjymtyrëve dhe nyjet në lëvizje rrethore.

 • Së fundi, masazhoni shputat e këmbëve tuaja. Meqenëse të gjitha pikat e refleksit të trupit janë në këmbë, duhet t'i lejoni vetes kohë të mjaftueshme për të masazhuar këmbët.

Në mënyrë ideale, ju duhet të investoni 5 deri në 10 minuta në masazh, nëse është e mundur çdo mëngjes. Nëse nuk ka kohë të mjaftueshme për një masazh të plotë të trupit, merrni parasysh të bëni një mini-masazh 1 deri në 2 minuta të kokës dhe këmbëve.


Pas masazhit, bëni një dush ose vaskë. Përdorni sapun vetëm në zonën gjenitale dhe nën sqetull. Duke pastruar zonën tuaj gjenitale dhe sqetullat me sapun, një film i hollë vaji do të mbetet në lëkurën tuaj. Ky film vaji ka një efekt shumë të dobishëm në shtrëngimin e lëkurës dhe i mban muskujt e trupit të ngrohtë gjatë gjithë ditës. Nëse përdorni aksidentalisht shumë vaj, mund të përdorni një sapun të bërë nga substanca natyrore për ta pastruar atë. Vaji i susamit, në veçanti, ka një efekt dezinfektues që largon mikrobet e dëmshme.


Dy videot e mëposhtme tregojnë shumë mirë se si mund të kryhet një vetëmasazha Ayurveda:

Lexo poashtu:

 

Burimet e artikullit:

 • Timeless-Secrets-of-Health-Rejuvenation - Andreas Moritz

 • Video vetëmasazha Ayurveda marre nga qendra Ayurveda - Yoga Vidya

66 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page