top of page
 • Qendra e Shëndetit

Alergjia - Mjetet natyrore mund të ndihmojnëGjithnjë e më shumë njerëz reagojnë ndaj ndikimeve të padëmshme mjedisore me një alergji. Polen, pluhuri i shtëpisë, flokët e kafshëve - papritmas gjithçka bëhet kërcënim. Pse eshte ajo? Përgjigja për këtë pyetje mund të gjendet në një sistem imunitar të arratisur. Si del jashtë ekuilibrit ky sistem i rëndësishëm mbrojtës?


Alergjia: sëmundja e re e përhapur

Numri i të prekurve nga alergjitë është dhjetëfishuar në dekadat e fundit. Vetëm në Gjermani, midis 20 dhe 30 milionë njerëz preken nga alergjitë - dhe numri po rritet. Në të gjithë botën, rreth 34 përqind e popullsisë tashmë vuajnë nga një alergji.


Arsyeja për këtë është mënyra jonë aktuale e jetës, e cila ka ndryshuar në mënyrë dramatike gjatë dekadave të fundit. Ne hamë një dietë gjithnjë e më të pashëndetshme, jemi vazhdimisht nën stres, e teprojmë me higjenën tonë personale, jemi të ekspozuar ndaj ndotjes së tepërt, etj. Të gjithë këta faktorë e bëjnë trupin të sëmurë dhe kështu nxisin gjithashtu një rritje të alergjive.


Kështu një substancë e padëmshme bëhet alergjen

Prandaj nuk ka një shkak të vetëm për alergji, sepse disa faktorë zakonisht përfshihen në zhvillimin e sëmundjeve alergjike. Përveç ndikimeve të përmendura më lart, një florë e trazuar e zorrëve, një mukozë e zorrëve me defekt dhe stresi i vazhdueshëm psikologjik gjithashtu mund të nxisin zhvillimin e alergjive.


Të gjithë këta faktorë krejtësisht të ndryshëm kanë një gjë të përbashkët: Ato e mposhtin sistemin imunitar aq shumë sa që me kalimin e kohës fillon të reagojë krejtësisht në mënyrë të papërshtatshme. Në këtë situatë, qelizat imune nuk sulmojnë më vetëm bakteret, viruset, kërpudhat dhe dëmtuesit e tjerë, por papritmas luftojnë edhe substanca të padëmshme si poleni, pluhuri, qimet e kafshëve, etj.


Antitrupat dhe qelizat e kujtesës punojnë krah për krah

Sulmi aktual ndaj këtyre alergeneve, të njohur edhe si antigjene, të cilët sistemi imunitar i quan vetvetja, do të ishte ende pa problem nëse nuk do të rezultonte në dëmtim të shëndetit dhe një reaksion alergjik jashtëzakonisht të pakëndshëm për të prekurit. Sidoqoftë, këto efekte nuk ndodhin deri në kontaktin e dytë me alergjenin.


Para së gjithash, qelizat e bardha të gjakut të specializuara, limfocitet B, duhet të formojnë antitrupa, të njohur edhe si imunoglobulina, që përputhen me alergjenin. Antitrupat janë zinxhirë proteinikë në formë Y që lidhen me alergjenin përkatës dhe e shënojnë atë si një substancë të huaj që duhet luftuar në të ardhmen.


Kështu që alergjeni i ri njihet si i tillë në kontaktin e dytë, sistemi imunitar prodhon njëkohësisht të ashtuquajturat qeliza të kujtesës - një nëngrup i limfociteve T. Këto kanë për detyrë të memorizojnë strukturën sipërfaqësore të alergjenit.


Nëse patogjeni depërton përsëri në trup, qelizat e kujtesës menjëherë paralajmërojnë sistemin imunitar ndaj ndërhyrës, ku menjëherë formohen antitrupa të përshtatshëm, të cilët përfundimisht luftojnë alergjenin.


Imunoglobulinat shkaktojnë reaksion alergjik

Ekzistojnë imunoglobulina të ndryshme, por në lidhje me alergjitë, imunoglobulina E (IgE) është veçanërisht e rëndësishme. Shtë përgjegjës për zhvillimin e një alergjie të tipit 1, e cila prek shumicën e atyre që vuajnë nga alergjitë. Këto përfshijnë alergji që shkaktohen nga poleni, qimet e kafshëve, marimangat e pluhurit të shtëpisë ose insektet.


Në kohët e hershme, dhe ende sot në vendet me standarde të ulëta të higjienës, IgE shërbeu për të shmangur parazitët si krimbat dhe ishte, ose është, thelbësore për mbijetesën. Në kombet tona të industrializuara, megjithatë, IgE kryesisht luan një rol në alergjitë e lartpërmendura.


Të sëmurët nga alergjitë kanë një sasi të shtuar patologjikisht të këtyre antitrupave në gjakun e tyre dhe kur bien në kontakt me një alergjen për herë të dytë, ata bëhen jashtëzakonisht aktivë.


Alergjia lind pas kontaktit të dytë

Nëse një alergjen hyn në trupin e një personi që tani është alergjik për herë të dytë, antitrupat IgE kapin alergjenin dhe formojnë atë që njihet si një kompleks antitrup-antigjen me të. Një molekulë IgE mund të njohë vetëm një alergjen specifik në të njëjtën kohë. A reagon z. B. në polenin e thuprës, ai nuk kujdeset për polenin e barit.


Kompleksi antitrup-antigjen normalisht nuk do të shkaktonte një reaksion alergjik nëse nuk vendoset në qeliza të veçanta imune, të ashtuquajturat qeliza direkte. Këto qeliza prodhojnë dhe ruajnë substanca që shkaktojnë inflamacion, veçanërisht histaminë. Dhe sapo komplekset antitrup-antigjen bashkohen me qelizat mast, ata e kuptojnë këtë si nxitjen përfundimtare për të lëshuar histaminën menjëherë.


Mastocitet janë të vendosura në mukozën (konjuktiva, mukoza e hundës, mukoza bronkiale, mukoza e zorrëve) dhe në lëkurë. Prandaj, pikërisht në këto rajone mund të shihen reaksionet tipike alergjike.


Ka skuqje dhe ënjtje të lëkurës dhe / ose mukozave. Në të njëjtën kohë, shfaqet kruajtje e rëndë, e cila gjithashtu mund të ndihet si një ndjesi djegieje në mukozën.


Nëse mukozat preken, ato prodhojnë menjëherë sekrecione, duke bërë që sytë të fillojnë të lotojnë, hunda të rrjedhë ose të krijohet një teshtimë e vazhdueshme. Nëse ka goditur bronket, ato ngushtohen dhe bëhen mukoze. Ethet e sanëve, kosheret dhe sulmet e astmës shkaktohen në këtë mënyrë.


Shkaktarët tipikë të alergjive të tipit 1

Në parim, dikush mund të reagojë alergjikisht ndaj pothuajse të gjithë stimujve. Sidoqoftë, fillimisht do të kufizohemi në paraqitjen e alergjive të tipit 1, domethënë ato alergji që prekin shumicën dërrmuese të të sëmurëve nga alergjitë.


Alergjia ndaj polenit

Alergjia ndaj polenit është padyshim një nga llojet më të zakonshme të alergjive. Mbi të gjitha, bimët që janë pjalmues të erës dhe për këtë arsye lëshojnë sasi të mëdha poleni në mjedis shkaktojnë një alergji ndaj polenit. Pema e barit, barit dhe barit i përkasin këtij gjini.


 • Pjalmi i pemës: Më agresivët janë poleni i thuprës (koha kryesore e lulëzimit prill) dhe lajthia e hershme e lulëzimit (shkurt) dhe alderi (mars). Ato shkaktojnë simptoma në 40% të njerëzve alergjikë ndaj polenit.

 • Pjalmi i barit dhe thekrës: Rreth 80% e atyre që vuajnë nga ethet e sanë reagojnë ndaj polenit të barit (periudha kryesore e lulëzimit qershor, korrik).

 • Pjalmi bimor: Fluturojnë në fund të verës. Alergjenët më të rëndësishëm janë mugwort (koha kryesore e lulëzimit gusht) dhe ragweed veçanërisht agresive (ragweed, mugwort ragweed) që emigruan tek ne nga SHBA, e cila zgjat sezonin e polenit deri në shtator për shkak të lulëzimit të vonë.


Alergjia kryq

Ngjashmëria e proteinave në polenin që shkakton alergji me ato proteina në ushqime të caktuara është përgjegjëse për faktin se ushqimet gjithashtu mund të jenë të patolerueshme për ata që vuajnë nga alergjia ndaj polenit. Në këtë rast, dikush flet për një alergji ushqimore të lidhur me polenin, e njohur edhe si alergji kryq.


Shpesh një e ashtuquajtur sindromë e alergjisë orale ndodh me alergji të kryqëzuar, e cila manifestohet si ndjesi shpimi gjilpërash dhe kruajtje deri në ënjtje të buzëve dhe mukozave të gojës dhe fytit. Ankesat gastrointestinale, reagimet e lëkurës ose problemet e qarkullimit të gjakut gjithashtu mund të ndodhin më rrallë.


 • Personat që vuajnë nga kjo alergji, mollët, pjeshkët, qershitë, kivi, frutat e pasionit, arrat (veçanërisht lajthitë!), Bajamet, karotat dhe domatet mund të jenë intolerante.

 • Të sëmurët nga alergjitë e barit dhe thekrës Këta njerëz mund të reagojnë edhe ndaj drithërave, bizeleve, fasuleve, thjerrëzave, sojës dhe kikirikëve.

 • Mugwort njerëzit alergjikë Shumë barëra dhe erëza mund të jenë problematike për ta. Këta të sëmurë nga alergjitë reagojnë veçanërisht shpesh ndaj rigonit, borzilokut, tarragonit, arrëmyshkut, piperit të bardhë, paprikës dhe kamomilit. Por selino, karrota, kopër dhe domate gjithashtu mund të shkaktojnë reagime.


Alergji nga marimangat e pluhurit të shtëpisë

Dy marimangat më të rëndësishme të pluhurit të shtëpisë kanë emra kaq të shquar si Dermatophagoides pteronyssinus dhe Dermatophagoides farinae. Këto janë arachnids të vogla që janë të padukshme për syrin e lirë. Edhe pse ato mund të gjenden në çdo apartament, ato janë vetëm një problem për ata që vuajnë nga alergjitë.


Marimangat e pluhurit të shtëpisë veçanërisht duan të kolonizojnë dyshekët dhe shtratin, mobiljet e veshur me susta dhe qilimat. Ata e duan atë të ngrohtë dhe të lagësht dhe ushqehen me thekon të lëkurës së njeriut - kjo është arsyeja pse shtrati është vendi i tyre i preferuar për të qëndruar.


Një i sëmurë nga alergjitë e marimangave nuk reagon ndaj marimangave të pluhurit të shtëpisë, por ndaj jashtëqitjes së marimangës. Dhe rrotullohet nëpër apartament gjatë sezonit të ngrohjes në muajt e dimrit. Prandaj, koha e dimrit është veçanërisht problematike për personat që vuajnë nga alergjitë nga marimangat e pluhurit të shtëpisë.


Sytë e përlotur ose kruajtës, hunda e lëngshme, teshtitja dhe kollitja janë simptoma të alergjisë nga marimangat e pluhurit të shtëpisë. Nëse alergjia vazhdon për një periudhë më të gjatë kohore, mund të çojë në ankesa kronike të mukozës së hundës, të cilat shoqërohen me një hundë të bllokuar përgjithmonë. Në raste të rënda, astma alergjike bronkiale mund të zhvillohet.


Alergji ndaj flokëve të kafshëve

Shkaktari i alergjisë ndaj flokëve të kafshëve nuk është flokët ose pendët e kafshëve, por përbërës që përmbajnë proteina që janë në lëkurë, në pështymë ose në urinën e kafshëve. Proteinat ngjiten në flokët ose pendët e kafshëve dhe pastaj gjejnë rrugën e tyre në qilima, tapiceri, veshje dhe natyrisht në ajër. Nëse një i sëmurë nga alergjia më në fund i thith, ndodh një reagim tipik alergjik.


Simptomat e para janë shpesh sy të skuqur, rrufë, teshtima ose urtikari. Kontakti i vazhdueshëm me kafshën mund të ngushtojë rrugët e frymëmarrjes. Kjo mund të rezultojë në sulme të gulçimit ose sulme të rënda të astmës.


Në parim, të gjitha kafshët me gëzof dhe pendë mund të shkaktojnë alergji. Një alergjen veçanërisht kokëfortë, megjithatë, janë qimet e maceve, të cilave shumë të prekur nga alergjitë reagojnë me ankesa të rënda.


Flokët e maceve karakterizohen nga vetia e tij veçanërisht e mirë lundruese. Ato sillen në zona përndryshe pa mace nga rrobat e pronarëve të maceve dhe për këtë arsye janë pothuajse të kudogjendura.


Alergjitë ndaj zogjve, pëllumbave, derrave gini, minjve, minjve, lepujve ose lloj brejtësve nuk janë gjithashtu të rralla. Alergjitë e flokëve të qenve, nga ana tjetër, janë më pak të zakonshme.


Alergji ndaj helmit të insekteve

Mbi të gjitha, pickimet e bletëve dhe të grerëzave, dhe më rrallë pickimet e brirëve, janë shkaktarë të alergjive. Në Gjermani, pothuajse 20 përqind e të gjithë njerëzve të goditur zhvillojnë reaksione të tepërta të lëkurës që janë më të mëdha se 10 centimetra në diametër. Deri në pesë përqind të popullsisë reagojnë me ankesa shtesë, të tilla si koshere, kruajtje në të gjithë trupin, probleme të qarkullimit të gjakut, nauze ose diarre.


Në raste veçanërisht të rënda, mund të ndodhë një reaksion alergjik kërcënues për jetën i quajtur shok anafilaktik.


Alergjitë ndaj pickimeve të mushkonjave po bëhen gjithnjë e më të zakonshme. Reagimet e rrezikshme ndaj këtyre goditjeve nuk dihen ende, por mund të zhvillohen ënjtje masive, të cilat vetëm pakësohen.


Shoku anafilaktik

Shoku anafilaktik përshkruan reaksionin alergjik maksimal që prek të gjithë trupin dhe mund të jetë fatal pa trajtim.


Shenjat e para të alarmit janë shpesh kruajtje në të gjithë trupin, shqetësim, mpirje të gjuhës dhe fytit dhe ndjesi shpimi gjilpërash në pëllëmbët e duarve dhe shputat e këmbëve. Rrënjët, skuqja dhe / ose ënjtja shfaqen në lëkurë dhe gjithashtu ka dhimbje koke, nauze, të vjella ose diarre.


Për më tepër, rrugët e frymëmarrjes fryhen, duke rezultuar në ankesa të tilla si zhurma e zërit, vështirësi në gëlltitje dhe gulçim. Personi në fjalë panik dhe mund të krijohet një turbullim i vetëdijes deri në dhe pavetëdije. Rrahjet e zemrës rriten me shpejtësi ose ngadalësohen në mënyrë kërcënuese, gjë që mund të çojë në arrest kardiovaskular dhe respirator.


Për këtë arsye, mund të jetë jetike të telefononi mjekun e urgjencës në shenjat e para të shokut alergjik!


Alergjia e tipit 1 prodhon një reagim të menjëhershëm

Antitrupat IgE janë gjithmonë të përfshirë në alergji të tipit 1. Këto bëjnë që qelizat mast të sekretojnë sasi të mëdha të histaminës, e cila nga ana tjetër është përgjegjëse për zhvillimin e reaksionit alergjik.


Alergjia e tipit 1 shkakton një reaksion alergjik shumë të shpejtë dhe shpesh të dhunshëm që ndodh brenda minutave deri në disa orë.


Mundësia për të diagnostikuar një alergji të tipit 1

Simptomat e alergjive të ndryshme të tipit 1 janë shumë të ngjashme. Prandaj, ndonjëherë është e vështirë të përcaktohet se në cilën substancë trupi reagon në të vërtetë. Apo ndoshta ka edhe disa alergene që duhen zbuluar?


Për këtë arsye, një terapist me përvojë duhet së pari të konsultohet për të vendosur një diagnozë specifike. Ai shpesh mund ta emërojë alergjenin pas një historie të hollësishme mjekësore dhe të ashtuquajturit test të shpimit ose, nëse është e nevojshme, një test gjaku.


Në testin e shpimit, alergene të ndryshëm aplikohen në pjesën e brendshme të parakrahëve në formën e pikave. Nëse alergjeni i duhur është përfshirë, lëkura reagon me skuqje, kruajtje ose zhurmë.


Cilat masa holistike pas diagnozës ndihmojnë sistemin tuaj imunitar të zvogëlojë reagimin e tepërt që shkakton alergji dhe pse funksionojnë këto metoda, ne shpjegojmë më poshtë në tekst.


Alergjitë e tipit 4 shfaqen shumë vonë

Në kontrast me reagimin e menjëhershëm me alergjitë e tipit 1, ka edhe reaksione alergjike që janë shumë më të ngadalta. Në këtë rast dikush flet për një reagim të vonë. Nuk shfaqet një deri në disa ditë pas kontaktit me alergjenin dhe shoqërohet me skuqje, kruajtje, flluska dhe / ose lëkurë të qarë.


Këto alergji, të njohura edhe si alergji të tipit 4, përfshijnë alergjinë e kontaktit dhe alergjinë ushqimore. Në kontrast me alergjitë e tipit 1, alergjitë e tipit 4 nuk shkaktohen nga antitrupat IgE dhe histamina gjithashtu nuk është e përfshirë në zhvillimin e reaksionit alergjik. Në vend të kësaj, qelizat e bardha të veçanta të gjakut, të ashtuquajturat limfocite T, janë përgjegjëse për alergjitë e tipit 4.


Kur filloni të kontaktoni me alergjenin e ardhshëm, gjithçka shkon si me një alergji të tipit 1. Por në kontaktin e dytë, aktorët ndryshojnë. Tani limfocitet lëshojnë substanca të veçanta dërguese, të ashtuquajturat limfokina. Limfokinat menjëherë informojnë fagocitet (makrofagët) se substanca e shënuar si e huaj ka depërtuar, ku ata shkatërrojnë alergjenin. Ndodh një reaksion inflamator, si rezultat i të cilit ndodh reaksioni alergjik.


Për shkak të shfaqjes së vonuar të reaksionit alergjik, zbulimi i shkaktarit të alergjisë është shumë më i vështirë me këtë lloj alergjie sesa me reagimin e menjëhershëm.


Alergjia ndaj ushqimit

Alergjitë ushqimore janë më të zakonshme tek fëmijët e vegjël sepse sistemi i tyre imunitar nuk është zhvilluar plotësisht në muajt e parë të jetës. Megjithatë, ato ndodhin edhe tek të rriturit të cilët tashmë janë të prekur nga neurodermatiti, problemet gastrointestinale ose problemet e kyçeve.


Sidoqoftë, një alergji ushqimore nuk duhet ngatërruar me një intolerancë ushqimore, sepse këto janë dy sëmundje të ndryshme me shkaqe të ndryshme. Alergjia shkaktohet nga një reagim i tepërt i sistemit imunitar dhe shkaku i intolerancës është një sistem tretës i shqetësuar.


"Big Six" të shkaktuesve të alergjive:


 • Vezë

 • qumësht

 • soje

 • gluten

 • arra

 • peshqit


Këto ushqime janë veçanërisht të zakonshme në shkaktimin e alergjive. Simptomat e mundshme variojnë nga nauze, diarre dhe kruajtje të rënda deri te gulçimi dhe dështimi i qarkullimit të gjakut me pasoja fatale.


Alergjia e kontaktit

Siç sugjeron edhe emri, alergenet e kontaktit janë substanca që shkaktojnë reaksione kur bien në kontakt me lëkurën. Zakonisht trupi reagon ndaj këtyre alergeneve me ekzemë.


Shkaktarët më të shpeshtë të ekzemës janë:


 • Nikeli: p.sh. në bizhuteri kostumesh, butona xhinse, zinxhirë, shpime, orë, monedha etj.

 • Aromat: p.sh. në kozmetikë, shampo, xhel dushi, parfume, sapunë, buzëkuq, pastrues shtëpiake, etj.

 • Balsami i Perusë (aroma dhe substanca aromatizuese): p.sh. në kozmetikë, ilaçe për përdorim të jashtëm, produkte duhani, si një substancë aromatizuese natyrale në ushqim

 • Kobalti: p.sh. në lidhjet metalike, (bojëra tatuazhi), kozmetikë, çimento

 • Lateks: p.sh. në veshje, doreza, prezervativë etj.

 • Methylisothiazolinone (ruajtës): p.sh. në kozmetikë, shampo, xhel dushi, kremra kundër diellit, lëngje për larje, zbutës të rrobave, etj.

 • Rosin: p.sh. në letër, shami, peceta, letër higjienike, pelena, suva, ngjitës, lustrues, kozmetikë dekorative

 • Dikromat kaliumi: përdoret si një shtesë çimentoje për rrezitje të lëkurës


Mundësia për të diagnostikuar një alergji të tipit 4

Për diagnozën e saktë të një alergjie të tipit 4, një test patch zakonisht kryhet pas një anamneze të detajuar. Në këtë test, alergjenët e mundshëm aplikohen në suva dhe ngjiten në anën e pasme.


Arna pastaj mbeten në lëkurë për rreth 48 orë para se të vlerësohen reagimet. Nëse lëkura ka pasur një reaksion alergjik ndaj një substance, kjo shfaqet në zonën e prekur me një reaksion inflamator.


Cilat masa holistike pas diagnozës përfundimisht ndihmojnë sistemin tuaj imunitar për të zvogëluar reagimin e tepërt që shkakton alergji dhe pse funksionojnë këto metoda, ne shpjegojmë më poshtë në tekst.


Pseudo-alergjia

Një pseudo-alergji nuk është një alergji në kuptimin tradicional. Ndërsa prodhon simptoma që janë konfuze të ngjashme me karakteristikat e një alergjie ushqimore, ato shkaktohen nga një mekanizëm krejtësisht i ndryshëm.


Në rastin e një alergjie të tipit 1, kompleksi antitrup-antigjen bën që qelizat e direkut të lëshojnë histaminë, e cila përfundimisht çon në reaksion alergjik. Në alergjitë ushqimore, limfocitet janë përgjegjës për zhvillimin e reaksionit alergjik. Në të dy rastet, sistemi imunitar është vendimtar për zhvillimin e alergjive.


Në rastin e pseudoallergjisë, nga ana tjetër, sistemi imunitar nuk është i përfshirë fare, sepse në këtë rast vetë alergjeni i bashkëngjitet drejtpërdrejt mastocitit, ku nxiten simptomat tipike alergjike.


Substancat e mëposhtme mund të konsiderohen si alergene:


 • Aditivët e ushqimit, të tilla si ruajtës artificial, ngjyrues, trashës, përforcues të aromës, ëmbëlsues, etj.

 • Mbetjet në ushqim, të tilla si pesticidet (pesticidet)

 • Ilaçe të tilla si ilaçe kundër dhimbjeve, antibiotikë, ilaçe për epilepsi, allopurinol (ilaçe për përdhes), preparate kortizoni, media kontrasti me rreze X, etj.


Për shembull, një studim në shkallë të gjerë në SHBA nga 2006 arriti në përfundimin se njerëzit që janë të ekspozuar ndaj pesticideve që përmbajnë diklorofenol vuajnë nga alergjitë ushqimore me një frekuencë të habitshme.


Shkencëtarët tani gjithashtu shohin një lidhje me rritjen e vazhdueshme të alergjive ushqimore në rritjen e përdorimit të aditivëve në ushqim, të tilla si ruajtësit dhe ngjyruesit.


Opsioni i diagnostikimit të pseudo alergjisë

Meqenëse sistemi imunitar nuk është i përfshirë fare në një pseudo-alergji, diagnoza e tij është jashtëzakonisht e vështirë, sepse metodat klasike të ekzaminimit të tilla si testet e lëkurës dhe gjakut nuk funksionojnë me këtë lloj alergjie të veçantë. Deri më tani, nuk ka teste laboratorike që mund të zbulojnë një pseudo-alergji.


Prandaj, vetëm një anamnezë shumë gjithëpërfshirëse - në lidhje me një dietë rrotulluese - mund të japë informacion. Dieta e rrotullimit është një metodë e provuar për të gjetur ushqimet e papajtueshme individualisht dhe në të njëjtën kohë është një terapi efektive.


Cilat masa holistike pas diagnozës përfundimisht ndihmojnë sistemin tuaj imunitar për të zvogëluar reagimin e tepërt që shkakton alergji dhe pse funksionojnë këto metoda, ne shpjegojmë më poshtë në tekst.


Së pari, ne do të donim t'ju prezantonim me disa nga shkaqet e mundshme të një alergjie.


Alergji trashëgimore

Alergjitë gjithashtu mund të trashëgohen. Për shembull, nëse një i afërm i juaji (babai, nëna, ose motra / vëllai) ka një gjendje alergjike si astma, ethet e sanëve ose alergjitë ushqimore, rreziku juaj i alergjisë është 20 deri në 35 përqind.


Nëse të dy prindërit janë alergjikë, rritet në 40 deri në 60 përqind dhe të dy prindërit kanë të njëjtën sëmundje alergjike (siç është ethet e sanëve), probabiliteti rritet në 60 deri në 80 përqind që edhe ju të zhvilloni këtë alergji.


Por edhe nëse askush në familje nuk është alergjik, ka ende një shans prej 5 deri në 15 përqind që një alergji të zhvillohet gjatë jetës. Kjo tregon se, përveç trashëgimisë, faktorë të tjerë padyshim që luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e alergjive.


Alergji nga higjiena e tepërt

Siç e keni mësuar tashmë, antitrupi IgE është një mbrojtje e dobishme kundër parazitëve. Por çfarë bën sistemi ynë imunitar kur është "i mërzitur" sepse trupi tashmë është bërë pothuajse steril? E drejtë, ajo kërkon "viktima" të tjera, por tani bëhet fjalë për substanca krejtësisht të padëmshme me të cilat sistemi imunitar nuk duhet të luftojë fare.


Për këtë arsye, higjiena e tepërt, si dushi disa herë në ditë, pastrimi i kapakut të tualetit me një sprej higjienik pas çdo seance, përdorimi i pastruesve antibakterialë të shtëpisë, detergjenteve, sapunëve, pecetave dezinfektuese, etj., Është në fakt kundërproduktive.


Fëmijët e vegjël në veçanti kanë nevojë për kontakt me mikroorganizma të ndryshëm në mënyrë që të trajnojnë sistemin e tyre imunitar. Nëse ballafaqoheni vazhdimisht me mikrobe të ndryshme, sistemi juaj imunitar bëhet më tolerant dhe mëson të bëjë dallimin midis baktereve të padëmshme dhe patogjene. Kështu mbron fëmijët nga zhvillimi i alergjisë.


Shkencëtarja kanadeze Meghan B. Azad, nga Instituti Kërkimor i Spitalit të Fëmijëve në Manitoba, ishte në gjendje ta vërtetonte këtë në një studim. Ajo ekzaminoi florën e zorrëve të fëmijëve në vitin e parë të jetës. Hulumtimi i saj zbuloi se kontakti i vazhdueshëm me kafshët shtëpiake ka një efekt pozitiv në zhvillimin e një flore të balancuar të zorrëve tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël.


Kjo do të shpjegonte gjithashtu pse fëmijët që rriten me kafshë shtëpiake kanë më pak gjasa të zhvillojnë alergji.


Alergji nga vaksinimi

Nëse kontakti me mikrobet është i nevojshëm për të trajnuar sistemin imunitar, atëherë vaksinimet në fakt duhet të jenë kundërproduktive.


Me këtë tezë, megjithatë, pediatrit argumentojnë se, pavarësisht nga të gjitha vaksinimet, fëmijët e vegjël shpesh sëmuren me infeksione të ndryshme - veçanërisht ftohjet dhe infeksionet gastrointestinale. Kështu, sistemi imunitar i fëmijëve ka mjaft "mundësi trajnimi". Disa studime kanë konfirmuar gjithashtu mungesën e një lidhjeje midis vaksinimeve dhe incidencës së shtuar të alergjive.


Edhe pse - të paktën nga një këndvështrim mjekësor konvencional - është e diskutueshme nëse vaksinimet nxisin alergji apo jo. Për shembull, studimi gjerman KiGGS nga Instituti Robert Koch sugjeron që fëmijët e pavaksinuar vuajnë nga alergjitë më rrallë.


Studimi KiGGS është një studim afatgjatë që vëzhgon gjendjen shëndetësore të fëmijëve dhe adoleshentëve që jetojnë në Gjermani dhe i shoqëron ata në moshën madhore.


Pavarësisht nga opinioni juaj ose tjetri, fakti është se çdo vaksinim vë një tendosje të madhe në sistemin imunitar. Dhe nëse sistemi imunitar tashmë është dobësuar në kohën e vaksinimit, është shumë e mundur që të ketë një mbingarkesë dhe kështu një reagim të tepërt të mbrojtjeve të trupit. Për këtë arsye, vaksinimi gjithashtu mund të nxisë alergjitë.


Seksioni cezarian rrit ndjeshëm rrezikun e alergjive

Një masë parandaluese e alergjisë tashmë ndodh gjatë lindjes përmes kontaktit të parë me bakteret e zorrëve që promovojnë shëndetin. Foshnjat që lindin në mënyrë vaginale, domethënë kalojnë nëpër kanalin e lindjes së nënës 2, marrin baktere mbrojtëse nga flora vaginale e nënës. Këto vendosen në zorrët e foshnjës dhe veprojnë si një "vaksinim oral" me baktere "të mira".


Foshnjat zhvillojnë një sistem imunitar të fortë. Prandaj, ata vuajnë nga alergjitë dukshëm më rrallë. Ky "vaksinim oral" natyral mungon tek të gjithë ata fëmijë që kanë lindur me operacion cezarian. Si rezultat, ata kanë pesë herë më shumë gjasa të vuajnë nga alergjitë sesa fëmijët e lindur normalisht. Ky ishte rezultati i një studimi nga Henry Ford Health System.

Ushqimi i shpejtë nxit zhvillimin e alergjive


Pavarësisht nëse është për shkak të grurit që përmban gluten, përmbajtjes së lartë të kripës, e cila rrit në mënyrë të matshme numrin e qelizave imune agresive dhe inflamatore në gjak, apo aditivëve të shumtë në produktet e ushqimit të shpejtë është ende e paqartë.


Sidoqoftë, fakti është se kur merren së bashku, këta faktorë vënë një barrë të jashtëzakonshme në sistemin imunitar. Dhe ju e keni ditur prej kohësh se një sistem imunitar i mbingarkuar tenton të fillojë më shumë procese alergjike.


Studimet shkencore, siç është studimi ISAAC i vitit 2013, ndërkohë dëshmojnë gjithashtu lidhjen midis konsumimit të ushqimit të shpejtë dhe zhvillimit të alergjive. Në veçanti, rreziku i zhvillimit të astmës, etheve të bari ose ekzemës së lëkurës u rrit ndjeshëm.


Antibiotikët rrisin rrezikun e alergjive

Një florë e shëndetshme e zorrëve, në të cilën bakteret patogjene dhe promovuese të shëndetit janë në ekuilibër, është jashtëzakonisht e rëndësishme për një sistem imunitar të fortë, si dhe për ruajtjen e një barriere të paprekur të zorrëve.


Ky ekuilibër është dëmtuar masivisht, veçanërisht kur merrni antibiotikë, sepse efekti i këtyre ilaçeve nuk drejtohet vetëm kundër patogjenëve, por edhe kundër baktereve të dobishme të zorrëve.


Prandaj, trajtimi me antibiotikë shoqërohet me një sulm masiv në florën e zorrëve, i cili përfundimisht çon në një dysbacteria të fortë. Disbakteriet tregojnë se marrëdhënia midis baktereve të mira dhe patogjene ka ndryshuar patologjikisht. Dhe pasojat shëndetësore të këtij ndryshimi janë serioze, sepse sistemi imunitar i vendosur në zorrë është plotësisht i varur nga gjendja e shëndetit të florës së zorrëve.


Një përkeqësim themelor në mjedisin e zorrëve do të çojë në mënyrë të pashmangshme në një sistem imunitar të dobësuar ndjeshëm. Kuptohet, një mbrojtje e dobët mbingarkohet shpejt me përballimin e detyrave të saj të ndryshme. Në këtë situatë, sistemi imunitar tenton të reagojë tepër, gjë që përfundimisht rezulton në një veprim alergjik inflamator.


Prandaj nuk është më për t'u habitur që antibiotikët nxisin zhvillimin e astmës dhe alergjive. Antibiotikët kanë një efekt veçanërisht dëmtues nëse merren në fëmijërinë e hershme, nëse merren për një periudhë të gjatë kohore ose nëse përshkruhen trajtime të përsëritura.


Sepse edhe një trajtim i vetëm me antibiotikë ndikon në florën e zorrëve aq seriozisht saqë është ende e shqetësuar edhe 6 muaj pas ndërprerjes së mjekimit, siç dokumentoi një studim në Universitetin Stanford (Kaliforni) në vitin 2008.


Zorra rrjedhëse (Leaky Gut -Syndroms) si shkak i një alergjie

Mukoza jonë e zorrëve ka për detyrë të përcjellë lëndë ushqyese dhe substanca vitale në gjak në mënyrë që ato të arrijnë çdo qelizë të trupit përmes kësaj rruge. Sidoqoftë, membrana mukoze ka përshkueshmëri të kufizuar, kështu që copat e tretura jo të plota të ushqimit, mikrobet si bakteret, viruset, kërpudhat ose ndotës të tjerë nuk mund të futen në gjak pa pengesa.


Por kjo është pikërisht ajo që ndodh kur mukoza dëmtohet ose funksioni i saj ndikohet nga faktorë të tjerë. Rezultati është i ashtuquajturi sindromi i zorrëve të rrjedhshme - në anglisht "holey or leaky intestine".


Në një zorrë të shëndetshme, hapësirat midis qelizave individuale të mukozës sigurohen nga të ashtuquajturat kryqëzime të ngushta. Kjo është një pengesë që i ngjan një vule. Normalisht hapet vetëm kur lëndët ushqyese dhe substancat vitale që janë thyer tashmë duhet të kanalizohen në gjak.


Substanca lajmëtare e trupit, zonulin, e cila lirohet nga qelizat e zorrëve, është përgjegjëse për hapjen e rregulluar të kanaleve të lidhjeve të ngushta. Tani ka faktorë të ndryshëm që shkaktojnë që qelizat e zorrëve të lëshojnë zonulin. Nxitësit më të rrezikshëm, megjithatë, janë bakteret patogjene dhe gliadina - një përbërës i glutenit në grurë.


Ky ishte rezultati i një studimi të vitit 2011 që u zhvillua në Universitetin e Maryland, Shkolla e Mjekësisë.


Të dy bakteret dhe gliadina stimulojnë qelizat e zorrëve, të cilat më pas nxiten të aktivizojnë menjëherë substancën e dërguar zonulin, e cila hap pengesën e kryqëzimeve të ngushta. Tani sigurisht që proteinat e huaja dhe substancat e tjera të dëmshme gjithashtu mund të futen në gjak pa pengesa.


Ndërkohë, kanalet e lidhjeve të ngushta kanë një problem krejtësisht të ndryshëm, pasi ato fjalë për fjalë lodhen për shkak të faktit se flokët e tyre hapen shumë shpesh. Kjo është e krahasueshme me një brez gome, i cili gjithashtu zgjerohet gjithnjë e më shumë kur mbingarkohet, ndërsa në të njëjtën kohë shfaqen çarje të vogla në shfaqjen e gomës.


Dhe kryqëzimet e ngushta tani kanë gjithashtu hapje kaq të vogla. Ato janë bërë të rrjedhshme, gjë që vulos zhvillimin e sindromës së zorrëve të rrjedhshme.


Për shkak të depërtimit të shtuar të ndotësve të ndryshëm, sistemi imunitar tani duhet të prodhojë vazhdimisht antitrupa të përshtatshëm. Kjo çon në një rritje të reaksioneve alergjike që shkaktojnë procese inflamatore në mukozën e zorrëve. Këto nga ana tjetër intensifikojnë sindromën e zorrëve të rrjedhshme, kështu që zhvillohet një rreth i vërtetë vicioz.


Drithërat dhe qumështi shkaktojnë probleme për mukzën e zorrëve

Siç e dini tashmë, proteina e glutenit të grurit gliadin është një faktor shumë i rëndësishëm në zhvillimin e sindromës së zorrëve të rrjedhshme.Por kudo që përmbahen gliadinat ka gjithmonë glutenina, sepse së bashku ato formojnë përzierjen e proteinave gluten.


Si rezultat, llojet e tjera të drithërave që përmbajnë gluten, të tilla si thekra, tërshëra, elbi, jeshile ose të shkruara, gjithashtu përmbajnë gliadinë, e cila mund të dëmtojë mukozën e zorrëve. Konsumimi i tepërt i drithërave që përmbajnë gluten në përgjithësi mund të çojë në zhvillimin e sindromës së zorrëve të rrjedhshme.


Konsumimi i qumështit të lopës gjithashtu mund të jetë një problem për mukozën e zorrëve. Ky qumësht përbëhet nga rreth 80 për qind proteina. Në këtë rast, megjithatë, bëhet fjalë për proteina ekzogjene që sistemi imunitar i klasifikon si alergjen dhe e lufton atë. Kështu, ashtu si gluteni, qumështi i lopës mund të shkaktojë procese inflamatore dhe të kontribuojë ndjeshëm në zhvillimin e sindromës së zorrëve që rrjedhin.


Diagnoza e mundshme e sindromës së zorrëve të rrjedhshme

Përshkueshmëria e mukozës së zorrëve mund të matet duke përdorur një serum gjaku ose test të jashtëqitjes. Meqenëse zonulin mund të rrisë përshkueshmërinë e nyjeve të ngushta dhe kështu edhe atë të qelizave të mukozës së zorrëve, një përqindje shumë e lartë e zonulinës në serum ose në jashtëqitje tregon një sindromë të zorrëve të rrjedhshme.


Alergjitë dhe psikika janë të ndërlidhura

Në rast alergjie, jo vetëm ndikimet fizike, faktorët ushqyes dhe mjedisorë luajnë një rol, sepse shpirti ynë gjithashtu ka një fuqi shumë të rëndësishme dhe për këtë arsye për të mos u nënvlerësuar në këtë kontekst.


Simptomat e një alergjie ndikojnë në jetën tonë mendore ashtu siç, në drejtim të kundërt, stresi mendor reflektohet në strukturën tonë fizike. Prandaj, gjithmonë ekziston një ndërveprim në të dy drejtimet, të cilin dy shembujt e mëposhtëm e ilustrojnë.


 1. Stresi dhe stresi mendor mund të shkaktojnë ose intensifikojnë ankesat alergjike. Për shembull, stresi i vazhdueshëm psikologjik mund të shkaktojë një alergji ose mund të përkeqësojë alergjitë ekzistuese.

 2. Nga ana tjetër, simptomat alergjike, të tilla si kruajtja e vazhdueshme në ekzemë ose sulmet e frikshme të frymëmarrjes në astmë, shkaktojnë stres të madh psikologjik, i cili ka një ndikim negativ në cilësinë e jetës në tërësi, domethënë në të dy nivelet.


Alergjia si një mjet komunikimi për shpirtin

Ndërsa i sëmuri nga ethet e sanë është "ngopur" fjalë për fjalë, diçka ose dikush padyshim që po i merr frymën astmatikut. Meqenëse ka gjithmonë pak simbolikë pas çdo sëmundjeje alergjike, kuptimi më i thellë i alergjisë duhet të vihet në dyshim. Pyetjet e mëposhtme mund t'ju ndihmojnë të kuptoni çështjen e vërtetë pas simptomave sipërfaqësore:


 • Pse po reagoj ndaj këtij shkaktari të veçantë?

 • Pse marr pikërisht këto lloj ankesash?

 • Pse ankesat lindin pikërisht në këtë pikë në kohë / në këtë situatë?

 • Cilat ndryshime kërkojnë ose pothuajse "detyrojnë" ankesat e mia?


Pyetja: "Çfarë dëshiron të më thotë sëmundja ime?" është natyrisht jo vetëm e rëndësishme për ata që vuajnë nga alergjitë, sepse pa përjashtim çdo sëmundje përmban informacion nga zona mendore.


Një hyrje shumë e mirë për rëndësinë e sëmundjeve alergjike mund të gjendet në artikullin e Rüdiger Dahlke Sëmundja si pasqyrë - "Agresioni si një mundësi".


Trajtimi i alergjisë në naturopati ose mjekësi konvencionale

Terapistët naturopatikë gjithmonë e konsiderojnë qenien njerëzore në tërësinë e tij kur trajtojnë një pacient. Prandaj ju merrni parasysh si gjendjen e tij fizike ashtu edhe atë mendore, sepse nëse vëmendja tërhiqet në të dyja zonat, pothuajse çdo sëmundje mund të shërohet.


Mjekët konvencionalë, nga ana tjetër, zakonisht e kufizojnë terapinë e tyre në simptoma dhe përpiqen t'i lehtësojnë ato. Nëse shkaku i simptomave nuk vihet në dyshim, simptomat mund të përmbahen vetëm në mënyrën më të mirë të mundshme. Sidoqoftë, gatishmëria e përgjithshme e trupit për të vuajtur nga alergjitë mbetet gjithmonë.


Si mjekimi konvencional trajton alergjitë

Në shumë raste, mjekët do të përshkruajnë ilaçe, të tilla si antihistamines, për të "kapur" histaminën e lëshuar në një reaksion alergjik, duke zvogëluar kështu simptomat.


Fatkeqësisht, disa nga këto barna gjithashtu mund të kalojnë barrierën gjak-tru dhe të arrijnë qelizat nervore në tru. Atje ata kanë një efekt lagështues dhe përgjumës. Antihistaminet e tjera mund të shkaktojnë dhimbje koke, probleme gastrointestinale ose funksion të dëmtuar të mëlçisë.


Disa të sëmurë nga alergjitë në përgjithësi nuk i përgjigjen në mënyrë adekuate antihistamines, kështu që në këto raste përdoret kortizoni, i cili mund të ketë efekte anësore jashtëzakonisht të pakëndshme. Këto përfshijnë, për shembull, humbjen e muskujve dhe kockave, rritjen e presionit të gjakut, rritjen e niveleve të sheqerit në gjak, etj., Për të përmendur vetëm disa nga pasojat e mundshme.


A këshillohet desensitizimi në rast të një alergjie?

Në rastin e helmit të insekteve, polenit, alergjisë ndaj qimeve të kafshëve ose marimangave, shpesh kryhet një desensitizim (imunoterapi specifike). Me këtë terapi, i sëmuri alergjik vihet vazhdimisht në kontakt me alergjenët e tij. Shumica e shkaktarëve të alergjisë injektohen nën lëkurë, por ato gjithashtu mund të merren me gojë në formën e pikave ose tabletave.


Doza e administruar është fillimisht shumë e ulët dhe rritet vazhdimisht gjatë rrjedhës së trajtimit. Terapia është projektuar si një terapi afatgjatë që shtrihet gjatë disa viteve.


Të sëmurët nga alergjia ndaj polenit kanë gjithashtu mundësinë për të kryer terapi afatshkurtër gjatë një periudhe prej 4 deri në 8 javë para fillimit të sezonit të polenit. Ky trajtim jashtëzakonisht i shkurtuar mund të lehtësojë përkohësisht simptomat, por alergjia si e tillë vazhdon.


Në rast të alergjisë ndaj helmit të insekteve, trajtimi duhet të fillohet nën mbikëqyrjen spitalore, pasi ekziston rreziku i një reaksioni të rëndë alergjik. Në çdo rast, terapia kryhet në intervale të rregullta për rreth tre vjet.


Desensitizimi është po aq i papërshtatshëm për njerëzit me një sistem imunitar të dobësuar sa është për ata që vuajnë nga sëmundje të rënda si astma e rëndë, sëmundjet e zemrës, kanceri, etj. Kjo terapi gjithashtu nuk rekomandohet për gratë shtatzëna.


Meqenëse pothuajse çdo alergji shoqërohet me një sistem imunitar të dobësuar, pyetja lind në këtë pikë: Kush mund të jetë i dobishëm për desensitizimin?


Por edhe nëse nuk i bëjmë vetes këtë pyetje, metodat konvencionale të trajtimit mjekësor për alergjitë në parim mund të çojnë vetëm në zbutjen e simptomave. Një terapi thjesht simptomatike, pa marrë parasysh shkakun aktual, sigurisht që nuk mund të neutralizojë ndjeshmërinë e trupit ndaj alergjive.


Shkaktarët alergjik me pak fjalë

Siç e dini tani, faktorë të ndryshëm mund të luajnë një rol në shkaktimin e një reaksioni alergjik. Prandaj, para se të përshkruajmë masat tona natyrore të trajtimit të alergjisë, ne do të donim t'ju kujtonim ata shkaktarë të alergjisë kundër të cilëve mund të ndërmerrni veprime jashtëzakonisht efektive:


 • Një dietë që rrit alergjitë (ushqimi i shpejtë, drithërat që përmbajnë gluten, produktet e qumështit, etj.)

 • Nëse sistemi imunitar është i mbingarkuar nga aditivët e ushqimit, pesticidet, etj.

 • Flora e zorrëve e ndryshuar patologjikisht (antibiotikë, dysbacteria)

 • Sindroma e zorrëve të rrjedhshme - Leaky-Gut-Syndrom (zonulin, nyjet e ngushta, inflamacion i rreshtimit të zorrëve)


Nëse e dini se në cilën substancë jeni alergjik, kjo natyrisht duhet të shmanget rreptësisht në fillim. Kjo është e lehtë për tu bërë, për shembull, në rastin e alergjive ndaj ushqimit ose ilaçeve ose alergjive të kontaktit. Dhe madje edhe me pluhurin e shtëpisë ose alergjitë e flokëve të kafshëve, është e mundur të shmangni alergjenin sa më shumë që të jetë e mundur.


Ata që vuajnë nga alergjia ndaj polenit, nga ana tjetër, e kanë të vështirë të shpëtojnë nga alergjeni i tyre. Prandaj, si person i prekur, duhet të përdorni ndihma shtesë për të përmbajtur simptomat paralelisht me rekomandimet tona, të tilla si preparate homeopatike ose spagirike, kripëra Schüssler, etj.


Masat për trajtimin natyral të alergjive

Tani fillojmë me prezantimin e masave tona, të cilat synojnë të rivendosin florën e zorrëve në gjendjen e saj origjinale të shëndetshme, të rigjenerojnë mukozën e zorrëve dhe të forcojnë në mënyrë optimale sistemin imunitar në mënyrë që të gjitha kushtet të hiqen nga zhvillimi i reaksioneve alergjike.


Minimizoni ndotjen tuaj

Në përgjithësi është e këshillueshme që ndotja nga ushqimi, uji i pijshëm, veshjet, orenditë e shtëpisë (mobilje, qilima) të mbahet sa më i ulët përmes një përzgjedhjeje të vetëdijshme. Mos pini duhan dhe gjithashtu përpiquni të shmangni ekspozimin ndaj tymit të dorës së dytë.


Shmangni në mënyrë të vazhdueshme aromat e panevojshme, p.sh. në parfume, spërkatje dhome, gurë tualeti, etj. Gjithashtu, mos përdorni asnjë agjent agresiv pastrimi, veçanërisht jo në formë llak, pasi këto mund të rrisin jashtëzakonisht rrezikun e astmës.


Nëse i kushtoni vëmendje përbërësve të produkteve të kujdesit tuaj personal dhe pastruesve të shtëpisë, do të habiteni se sa aroma sintetike dhe substanca kimike agresive i është ekspozuar sistemi ynë imunitar në baza ditore.


Detoksifikoni trupin tuaj

Metalet e rënda, të tilla si plumbi nga gazrat e shkarkimit, merkuri dhe paladiumi nga mbushjet e dhëmbëve, si dhe toksina të tjera të shumta mjedisore, të cilat vështirë se mund t'i shmangim, rëndojnë kryesisht organet tona më të rëndësishme të detoksifikimit, mëlçinë dhe veshkat.


Për shkak të ngarkesës në rritje të toksinave, ata nuk janë më në gjendje të neutralizojnë dhe nxjerrin në mënyrë adekuate toksinat. Kështu ata qëndrojnë në trup, ku sistemi imunitar sfidohet jashtëzakonisht dhe mbingarkohet gjithnjë e më shumë - me të gjitha pasojat që rezultojnë.


Prandaj, ju duhet t'i jepni trupit tuaj mbështetjen më të mirë të mundshme në evakuimin e helmit. Dhe kjo është shumë më e lehtë nga sa mund ta imagjinoni, sepse masat që ne rekomandojmë janë të thjeshta për tu kryer dhe mund të integrohen lehtësisht në jetën e përditshme. Në të njëjtën kohë, ato janë jashtëzakonisht efektive dhe u shërbejnë organeve tuaja të kullimit dhe sistemit tuaj imunitar në masë të barabartë.


Algat, detoksifikuesi i gjelbër

Plotësoni dietën tuaj me mikroalgat parahistorike Chlorella dhe Spirulina. Ata kanë aftësinë të lidhin metale të rënda dhe toksina të tjera në mënyrë që ato të mund të ekskretohen lehtësisht përmes zorrëve.


Përveç kësaj, të dy llojet e algave përmbajnë shumë "substanca energjetike" vitalizuese si vitamina, minerale, aminoacide dhe acide yndyrore esenciale. Kështu, ju jo vetëm "lehtësoni" organet e kullimit dhe sistemin imunitar, por gjithashtu i jepni trupit tuaj lëndët ushqyese dhe substancat vitale që i duhen për të forcuar dhe rigjeneruar organet dhe sistemet e tij.


Një studim i Fakultetit të Universitetit të Mjekësisë, në Eskisehir - Turqi, nga viti 2008, ishte në gjendje të provonte efektin pozitiv të algave spirulina në sistemin imunitar. Këtu, gëlltitja e algave çoi në një zbutje të konsiderueshme të simptomave të etheve të tyre në subjektet e testimit.


Perimet jeshile detoksifikojnë gjithashtu

Ashtu si algat jeshile, të gjitha bimët jeshile përmbajnë klorofil, i cili në përgjithësi promovon eliminimin e toksinave. Pavarësisht nëse zgjidhni spinaq, chard zviceran, marule qengji apo raketë - trupi juaj gjithmonë do t'ju falënderojë për të. Prandaj, perimet jeshile duhet të jenë në menunë tuaj sa më shpesh të jetë e mundur në të ardhmen.


Sigurisht që jo vetëm që mund t’i gatuani perimet ose t’i përgatisni si sallatë, por edhe t’i shijoni në një smoothie të shijshme jeshile.


Duke përzier intensivisht perimet me gjethe jeshile në gojëmjaltë, të gjitha lëndët ushqyese dhe substancat vitale në bimë ndahen në mënyrë optimale në mënyrë që ato të jenë të disponueshme për trupin veçanërisht shpejt. Kjo i kthen perimet jeshile në një pije energjike të llojit më natyral dhe të koncentruar.


Nëse nuk keni perime jeshile të freskëta në dorë, ju rekomandojmë të përdorni pije të veçanta bari të bëra nga bari i elbit ose bari i grurit. Ato janë gjithashtu jashtëzakonisht efektive, shumë të pasura me substanca vitale dhe gjithashtu përgatiten në asnjë kohë: Vendosni pluhur bari në gotë, shtoni ujë, përzieni.


Përdorimi i bimëve speciale, të cilat janë vërtetuar në naturopati për shekuj, gjithashtu mund të stimulojë jashtëzakonisht aktivitetin e detoksifikimit të trupit tuaj. Këto barëra përfshijnë, për shembull, luleradhiqe, hithër, koriandër dhe gjembaç qumështi.


Detoksifikimi përmes mukozës së gojës: tërheqja e vajit

Tërheqja e vajit është një metodë tradicionale e detoksifikimit nga mjekësia Ayurvedic. Është shumë e lehtë për tu bërë, e lirë dhe jashtëzakonisht efektive.


Për ta bërë këtë, merrni një lugë gjelle vaj organik me presion të ftohtë (p.sh. susam ose vaj luledielli) në gojën tuaj në mëngjes pasi ngriheni dhe tërhiqeni atë mbrapa dhe me radhë midis dhëmbëve tuaj për 10 deri në 15 minuta. (ne munges kohe 4 minuta)


Pastaj pështyni vajin e shkumëzuar dhe të hollë, shpëlajeni gojën disa herë me ujë dhe lani dhëmbët tërësisht. Përsëriteni këtë proces në mbrëmje para gjumit.


Mbështesni mëlçinë tuaj

Mëlçia është organi ynë më i rëndësishëm i detoksifikimit, kështu që duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë asaj në të gjitha masat e detoksifikimit.


Substancat e hidhura, të tilla si lëngu i freskët i bimëve nga rrënja e luleradhiqes dhe artiçoka, janë vërtetuar se janë shumë efektive për lehtësimin dhe aktivizimin e mëlçisë. Për të stimuluar rigjenerimin e qelizave të mëlçisë dhe për t'i bërë ato më rezistente ndaj toksinave, rekomandohet një përgatitje e gjembaçit të qumështit.


Ju mund të zbuloni se çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje kur zgjidhni produktet e duhura në artikullin Pastrimi holistik i mëlçisë.


Kurkuma për mëlçinë dhe traktin respirator

Kurkuma është një erëz që është një nga ushqimet më efektive për ruajtjen ose rivendosjen e një mëlçie të shëndetshme. Falë kurkuminit që përmban, shafrani i Indisë mbron mëlçinë nga toksinat dhe nxit rigjenerimin e saj. Në të njëjtën kohë, ai ka një efekt anti-inflamator, kap radikalet e lira dhe kështu mbron nga stresi oksidativ. Si rezultat, ajo ka një efekt shtesë anti-alergjik dhe anti-astmatik.


Mund ta përdorni shafran i Indisë bujarisht si erëz, por ka biodisponibilitet të dobët, kështu që ka kuptim të merrni shafran i Indisë në formë kapsule. Piperina (një ekstrakt nga speci i zi) shtohet në kapsula, gjë që përmirëson disponueshmërinë bio të shafranit të Indisë me rreth 2000 përqind (!).


Rregulloni zorrët tuaja

Pa një zorrë të shëndetshme, ju nuk mund të trajtoni alergjinë tuaj, sepse nëse zorra juaj nuk është e shëndetshme, as sistemi juaj imunitar nuk mund të forcohet në mënyrë adekuate. Trupit i mungojnë lëndët ushqyese të rëndësishme dhe substancat vitale, pasi një zorrë e sëmurë nuk mund t'i përdorë më ato plotësisht. Dhe ndotësit dhe mbeturinat as nuk mund të lënë një zorrë të sëmurë mjaft shpejt dhe as plotësisht.


Sistemi imunitar në veçanti vuan nga efektet e një zorre të sëmurë. Prandaj, masa e parë dhe më e rëndësishme për të rivendosur shëndetin e zorrëve duhet të jetë regjimi i pastrimit të zorrës së trashë.


Pastrimi i zorrës së trashë çliron zorrët nga shtresat e mukusit, mbetjet e vjetra të jashtëqitjes dhe depozitat e tjera të dëmshme dhe kështu krijon një mjedis në të cilin sistemi imunitar mund të rigjenerohet. Bakteret nxitëse të shëndetit më në fund ndihen mirë përsëri në një zorrë të pastër, në mënyrë që të shumohen në përputhje me rrethanat dhe në këtë mënyrë të kundërveprojnë ndaj dysbaktereve ekzistuese.


Hapi 1: Së pari, pastroni zorrët

Për të pastruar zorrën, keni nevojë nga njëra anë një preparat që mund të lirojë depozitat në muret e zorrëve dhe nga ana tjetër që lidh mbetjet e lëshuara në mënyrë që ato të ekskretohen në jashtëqitje sa më shpejt të jetë e mundur. Lëvorjet e psiliumit dhe bentoniti janë ndër përgatitjet më efektive të këtij lloji.


Psyllium (lëvozhgat e psyllium të bluar imët) mund të lidhë sasi të mëdha të lëngshme, duke u dhënë atyre një aftësi të fortë ënjtjeje. Me volumin e tyre të shtuar, ata fjalë për fjalë "fshijnë" muret e zorrëve të mbeturinave dhe toksinave ndërsa kalojnë nëpër sistemin tretës.


Bentoniti është një tokë minerale me origjinë vullkanike që ka një kapacitet të madh lidhës. Ai thith depozitat, toksinat dhe metalet e rënda të liruara nga psyllium, kështu që këto më në fund mund të ekskretohen përmes zorrëve.


Një masë tjetër efektive për ata që vuajnë nga alergjia mund të jetë një klizmë e zorrëve.


Ndërtoni florën e zorrëve

Ekzistojnë mundësi të ndryshme për nxitjen e rritjes së baktereve të dobishme të zorrëve, të tilla si laktobacilet dhe bifidobakteret, dhe për ribalancimin e florës së zorrëve. Kështu që ju mund të thithni bakteret "e mira" të zorrëve nga njëra anë me ushqime të fermentuara me acid laktik siç është lakra turshi. Sidoqoftë, kjo funksionon vetëm nëse e konsumoni barin të papërpunuar.


Nga ana tjetër, ju gjithashtu mund të merrni bakteret e zorrëve në formën e përgatitjeve probiotike. Ato përmbajnë mikroorganizma të qëndrueshëm në kapsula dhe janë gjithashtu në dispozicion si koncentrate të lëngshme.


Në kontrast me probiotikun, një prebiotik nuk përmban asnjë bakterie të gjallë. Në vend të kësaj, ato sigurojnë "ushqimin" për bakteret e shëndetshme të zorrëve, në mënyrë që ato të shumohen shpejt. Një prebiotik i tillë është p.sh. inulina.


Kombinimi i një probiotiku, i cili përmban të gjitha laktobacilet dhe bifidobakteret, me një prebiotik siç është inulina siguron mbështetje të shkëlqyeshme për ndërtimin e florës së zorrëve sa më shpejt të jetë e mundur.


Probiotikët janë vërtetuar se janë shumë efektivë në parandalimin e alergjive

Shumë studime shkencore vërtetojnë efektet pozitive të probiotikëve në sëmundjet alergjike. Përgatitjet probiotike tashmë tregojnë një efekt të shkëlqyeshëm parandalues ​​gjatë shtatzënisë dhe foshnjërisë.


Një studim finlandez i botuar në 2013 zbuloi se prebiotikët dhe probiotikët janë përgatitje veçanërisht të përshtatshme për parandalimin e neurodermatitit ose alergjive ushqimore. Lloji bakterial për të cilin ka prova më bindëse të efektivitetit është bakteri i acidit laktik Lactobacillus rhamnosus.


Nëse dëshironi të merrni një përgatitje bakteriale për të ndërtuar florën e zorrëve, duhet të siguroheni që ky lloj të përfshihet.


Probiotikët si terapi alergjike e së ardhmes?

"Probiotics Task Force of ILSI Europe" porositi një përmbledhje në shkallë të gjerë në të cilën u renditën të gjitha sukseset e regjistruara terapeutike që mund të arriheshin duke përdorur bakteret probiotike në neurodermatitin dhe rinitin alergjik.


Si rezultat, autorët e studimit pohuan se "shtamet bakteriale probiotike të zgjedhura në mënyrë specifike për sëmundje të caktuara alergjike mund të bëhen në të ardhmen një armë efikase në luftën kundër alergjive".


Deacidifikoni trupin tuaj me një dietë alkaline

Çdo alergji shoqërohet gjithmonë me acidifikim të tepërt të trupit. Prandaj, as detoksifikimi dhe as pastrimi i zorrës së trashë me ndërtimin e mëvonshëm të florës së zorrëve nuk mund të jenë të suksesshme në planin afatgjatë nëse trupi është akoma tepër acid. Shumë faktorë janë të përfshirë në acidifikimin e trupit, por një dietë jo e shëndetshme është sigurisht një nga fajtorët kryesorë.


Dieta jonë moderne, e cila është e pasur me karbohidrate nga sheqeri dhe mielli i bardhë, ka një proporcion të lartë të proteinave shtazore nga sallami, mishi dhe qumështi (produkte) dhe gjithashtu përmban shumë produkte të gatshme, e çon trupin drejt hiperaciditetit.


Prandaj, duhet ta bëni dietën tuaj tepër alkaline në të ardhmen. Por mos u shqetësoni! Në këtë rast nuk keni nevojë të shqetësoheni për humbjen e shijes ose dhimbjet e urisë. Ne te kunderten! Do të ndiheni më rehat sesa keni bërë për një kohë të gjatë. Dhe kjo tezë bazohet në faktet e mëposhtme:


Një dietë e tepërt alkaline


 • furnizon trupin tuaj me të gjitha lëndët ushqyese dhe substancat vitale

 • lejon që inflamacioni kronik i shkaktuar nga alergjitë të zbehet

 • promovon zhvillimin e një flore të shëndetshme të zorrëve dhe shtyp mikrobet e padëshiruara,

 • forcon sistemin tuaj imunitar dhe e kthen atë në një gjendje të rregullt.


Siç mund ta shihni, mund të jeni mirë me një dietë të tepërt alkaline.


Në mënyrë që të keni një pasqyrë të vogël në dietën tuaj të ardhshme, mund të informoheni paraprakisht në udhëzuesin tonë gjithëpërfshirës për ushqimin e tepërt bazë.


Hiqni burimet tuaja të inflamacionit

Në sëmundjet alergjike, zona e lëkurës dhe mukozës që kanë rënë në kontakt me histaminën, ndër të tjera, preken nga inflamacioni. Dhe sindroma e zorrëve të rrjedhshme shoqërohet gjithashtu me procese inflamatore. Prandaj, mbështetja, siç janë antioksidantët anti-inflamator ose bimët e përshtatshme, është jashtëzakonisht e dobishme.


Antioksidantët pengojnë proceset inflamatore

Antioksidantët, të njohur edhe si pastrues radikalë, janë molekulat e vetme në gjendje të neutralizojnë radikalet e lira inflamatore dhe kështu t’i bëjnë ato të padëmshme. Ju tashmë e dini se sa e rëndësishme është kjo pronë për njerëzit që kanë tendencë të vuajnë nga alergjitë.


Një furnizim i koncentruar i antioksidantëve shumë efektiv lehtëson sistemin tuaj imunitar jashtëzakonisht dhe në të njëjtën kohë i jep indit tuaj mundësinë të rigjenerohet sa më shpejt që të jetë e mundur.


Prandaj, më poshtë ju prezantojmë me antioksidantë jashtëzakonisht efektivë me mbështetjen e të cilëve mund të "shuani" njollat ​​inflamatore në trupin tuaj.


OPC (proantocianidinat oligomerike)

OPC numërohen në substancat bimore dytësore dhe janë z. B. të përfshira në farat dhe lëkurën e rrushit blu. Në formë të koncentruar, si një shtesë dietike, OPC ka një efekt antioksidues që është rreth 20 herë më i fortë se vitamina C.


Astaxanthin - Super Antioksidant

Astaxanthin është antioksidanti më i fuqishëm i njohur deri më sot. Prandaj, ai mbështet trupin jashtëzakonisht në mënyrë efektive në luftën e tij kundër burimeve kronike të inflamacionit.


Squfuri organik - MSM

Edhe pse ky përbërës squfuri nuk është një nga antioksidantët, MSM ende ka një efekt anti-inflamator. Sidoqoftë, kjo nuk bazohet në neutralizimin e radikalëve të lirë inflamatorë, por në faktin se substanca të caktuara inflamatore, të ashtuquajturat citokina pro-inflamatore, pengojnë aktivitetin e tyre.


Por squfuri organik mund të bëjë shumë më tepër për shëndetin tuaj. Njerëzit të cilët ishin prekur nga alergjia e tipit 1 dhe ata që vuanin nga alergjia ushqimore raportojnë se disa ditë pas marrjes së kapsulave MSM u shfaq një përmirësim serioz në simptomat e tyre alergjike.


Kjo sigurisht nuk është për t'u habitur, sepse MSM është e përfshirë në procese të panumërta të trupit. Për shembull, përmirëson funksionin e zorrëve, siguron një mjedis të shëndetshëm të zorrëve, mbështet trupin në detoksifikim, etj. Kështu, MSM është një ndihmë e domosdoshme për mëlçinë, si dhe zorrën dhe sistemin imunitar.


Dhe kjo është vetëm një mostër e vogël e asaj që MSM mund të bëjë në përgjithësi.


Anti-inflamatorë bimorë

Shumë barëra janë rritur kundër alergjive, por ju lutemi merrni parasysh: Përdorimi i bimëve të caktuara anti-inflamatore ose antioksidantëve të fortë mund të jetë vetëm pjesërisht i suksesshëm në trajtimin e një alergjie.


Në mënyrë që të arrini një rezultat vërtet bindës dhe të qëndrueshëm, duhet t'i integroni këto rekomandime në një koncept holistik nëse është e mundur. Masat më të rëndësishme të këtij koncepti janë dieta e tepërt bazë dhe pastrimi i zorrëve me ndërtimin e mëvonshëm të florës së zorrëve.


Por tani ne së pari do t'ju prezantojmë me barnat anti-inflamatore bimore.


Vaji i farës së zezë

Vaji i farës së zezë është provuar të jetë shumë efektiv në trajtimin e sëmundjeve alergjike, pasi ka efekte anti-inflamatore dhe antioksiduese. Forcon sistemin imunitar, relakson muskujt bronkial në astmën alergjike dhe i reziston baktereve, viruseve dhe kërpudhave.


Pestwurz kundër etheve të sanëve

Butterbur është dëshmuar në studime të ndryshme (mund të gjeni një përmbledhje në këtë kontribut të konferencës, për shembull: Fitoterapia racionale në praktikën ENT) që të jetë efektive në trajtimin e ankesave alergjike të traktit respirator, siç është ethet e sanëve. Ekstrakti i Butterbur ishte po aq efektiv sa antihistaminet konvencionale, por pa efektet e tyre anësore.


Shënim: Ju lutemi mos përdorni gjalpin si çaj, pasi rrënja përmban alkaloide pirrolizidine, të cilat dëmtojnë mëlçinë. Këto alkaloide janë hequr nga kapsulat nga farmacia.

Bimë të tjera mjekësore të dobishme


Bimët mjekësore të mëposhtme janë provuar të jenë të dobishme në trajtimin e sëmundjeve alergjike:


 • Lulja indiane (Adhatoda vasica): Ka efekte anti-alergjike dhe anti-inflamatore, relakson bronket, e provuar kundër etheve të kashtës dhe kollës alergjike (p.sh. në përgatitjet homeopatike nga farmacia).

 • Eyebright (Euphrasia officinalis): Heq ethet e sanëve dhe konjuktivitin alergjik. Pini një filxhan çaj për sytë 3 herë në ditë.

 • Hyssop (Hyssopus offcinalis): Hyssop është gjithashtu efektiv kundër etheve të sanëve. Pini një filxhan çaj hisopi 3 herë në ditë, por jo gjatë shtatzënisë!

 • Hithra (Urtica urens): Mund të lehtësojë shumë ankesa alergjike akute. Nëse është e nevojshme, pini një filxhan çaj me gjethe hithre.


Kripë natyrale kundër etheve të sanëve

Tani ndoshta do të jeni në mëdyshje, sepse në çfarë mënyrash kripa mund të jetë e dobishme për ethet e sanëve? Përgjigjja është: duke e shpëlarë hundën me ujë të kripur çdo ditë, në mënyrë që poleni fjalë për fjalë të "lahet". Këtu kemi një recetë për ju për ta bërë shëllirë të lehtë.


Ose shtoni 9 gram kripë natyrale në një litër ujë të zier dhe mbushni tretësirën e kripës në një tenxhere për shpëlarje të hundës ose një larës hundësh (nga farmacia).


Mësohuni të relaksoheni

Trupi dhe shpirti nuk mund të ndahen nga njëri -tjetri. Kjo mund të shihet edhe në faktin se trupi reagon qartë ndaj stresit psikologjik. Si një person alergjik, ju e dini që simptomat alergjike përkeqësohen në faza stresuese.


Për këtë arsye, çdo i sëmurë nga alergjia këshillohet të mësojë një teknikë relaksimi. Sidoqoftë, është thelbësore për suksesin e kësaj mase që kjo teknikë të përdoret rregullisht.


Ju keni zgjedhjen midis stërvitjes autogjene, relaksimit progresiv të muskujve sipas Jacobson, jogës, meditimit dhe metodave të ngjashme. Me kaq shumë për të zgjedhur, me siguri do të gjeni një metodë relaksimi që ju përshtatet.


Ju mund të merrni një përmbledhje të mirë në artikullin Terapitë e relaksimit.


Masat holistike për alergjitë


Në mënyrë që t'i jepni lamtumirë alergjisë tuaj përgjithmonë, së pari duhet ta ktheni trupin tuaj në ekuilibër. Për këtë është e nevojshme që të optimizoni dietën tuaj, të pastroni zorrët dhe të balanconi florën e zorrëve, të detoksifikoni trupin tuaj dhe të përmbani fokuset ekzistuese të inflamacionit. Prandaj rekomandimet tona janë:


1. Ushqehuni me nje ushqim te pasur alkalin. Me këtë dietë, ju furnizoni trupin tuaj me lëndë ushqyese të shumta të vlefshme dhe substanca vitale nga të cilat varet rivendosja e ekuilibrit të tij. Përveç kësaj, kjo dietë kontribuon në deacidifikimin e trupit, lehtëson zorrët dhe ka një efekt anti-inflamator.


2. Kryeni një pastrim të zorrës së trashë e ndjekur nga ndërtimi i florës së zorrëve. Kjo masë çon në një mjedis të shëndetshëm të zorrëve, kundërvepron me sindromën e zorrëve të rrjedhshme, detoksifikon trupin, çlodh mëlçinë, forcon sistemin imunitar dhe rrit absorbimin e lëndëve ushqyese dhe substanca jetike pa masë.


3. Merrni antioksidantë dhe preparate që mbështesin mëlçinë në mënyrë të rregullt.Ata mundësojnë që proceset inflamatore të qetësohen, rigjenerimin e mukozave të dëmtuara dhe lehtësimin, dhe kështu forcimin e mëlçisë dhe sistemit imunitar.


4. Mësoni të relaksoheni Mos i nënvlerësoni efektet e një metode relaksimi që është e drejtë për ju, sepse ajo gjithashtu ka një efekt tërësor pozitiv nga i cili trupi juaj dhe shpirti juaj mund të përfitojnë.


Siç mund ta shihni, përpjekja e kërkuar për ta ndaluar trupin tuaj është shumë më pak nga sa mund ta kishit menduar. Prandaj asgjë nuk duhet t’ju ​​ndalojë që të kundërshtoni në mënyrë aktive alergjinë tuaj.


Pra, filloni menjëherë me zbatimin e masave holistike, në mënyrë që të gëzoni jetën tuaj pa alergji në të ardhmen.

 

Burimet e artikullit:

 • Allergie – Natürliche Mittel können helfen - Zentrum der Gesundheit

 • Dichlorophenol-containing pesticides and allergies: results from the US National Health and Nutrition Examination Survey 2005-2006 (Dichlorophenolhaltige Pestizide und Allergien: Ergebnisse aus dem Gutachten der US Amerikanischen Gesundheits- und Nahrungsmittelprüfung 2005-2006 )

 • Potential Role of Antioxidant Food Supplements, Preservatives and Colorants in the Pathogenesis of Allergy and Asthma (Potentielle Rolle der antioxidantiv wirkenden Nahrungsergänzungsmittel, Konservierungsmittel und Farbstoffe in der Entstehung von Allergien und Asthma)

 • Infant gut microbiota and the hygiene hypothesis of allergic disease: impact of household pets and siblings on microbiota composition and diversity) ( Darmflora und Hygiene-Hypothese von allergischen Erkrankungen bei Säuglingen: Die Auswirkungen von Haustieren und Geschwistern auf die mikrobiologische Zusammensetzung und Diversität)

 • Babies Born by C-section at Risk of Developing Allergies (Kaiserschnittbabys und das erhöhte Allergierisiko)

 • (Do fast foods cause asthma, rhinoconjunctivitis and eczema? Global findings from the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) Phase Three.), (Verursacht FastFood Asthma, Rhinoconjunctivitis und Ekzeme? Globale Erkenntnisse aus internationalen Studie über Asthma und Allergien in der Kindheit (ISAAC) Phase Drei)

 • Asthma: A Gut Reaction to Antibiotics. Increased risk of childhood asthma from antibiotic use in early life) (Asthma: Darmreaktionen auf Antibiotika. Erhöhtes Asthmarisiko bei Kindern, unter Einsatz von Antibiotika im ersten Lebensjahr)

 • (The pervasive effects of an antibiotic on the human gut microbiota, as revealed by deep 16S rRNA sequencing). (Die weitreichenden Effekte von Antibiotika auf die menschliche Darmflora, die sich durch die 16S rRNA Untersuchung ergaben.)

 • (Zonulin and Its Regulation of Intestinal Barrier Function: The Biological Door to Inflammation, Autoimmunity, and Cancer). (Zonulin und die Regulation der Durchlässigkeit der Darmschleimhaut: Die biologische Tür zu Entzündungen, Autoimmunität und Krebs)

 • (The effects of spirulina on allergic rhinitis) (Der Effekt von Spirulina auf allergische Reaktionen)

 • Probiotics and prebiotics in preventing food allergy and eczema (Pro- und Präbiotika zur Vermeidung von Lebensmittelallergien und Ekzemen)

 • Guidance for substantiating the evidence for beneficial effects of probiotics: prevention and management of allergic diseases by probiotics (Leitfaden zur Begründung der Beweise, für die positiven Wirkungen von Probiotika: Vorbeugung und Behandlung von allergischen Erkrankungen mit Probiotika)

238 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page