top of page
 • Qendra e Shëndetit

Barku i birrës: nga vjen dhe si ta hiqni qafe?


A vjen në të vërtetë barku i birrës nga pirja e birrës? Apo barku i birrës ka shkaqe të tjera? Çfarë mund të bëni për të hequr qafe barkun tuaj të birrës?


Çfarë është barku i birrës?

Një bark birre mund të vërehet kryesisht tek meshkujt, më pak tek femrat. Këto janë akumulime dhjamore në bark që formojnë "barkun e birrës" tipik sferik.


Yndyra nuk varet vetëm në pjesën e përparme të stomakut, por shpërndahet në zgavrën e barkut dhe gjithashtu rrethon organet e brendshme atje, kështu që në fund të fundit mëlçia, zorrët dhe madje edhe zemra mbulohen nga shtresa të trasha yndyre. Dikush flet për të ashtuquajturën yndyrë të brendshme (latinisht viscera = të brendshme), e cila ka efekte jashtëzakonisht negative në shëndet.


Si mund ta di nëse kam një bark birre?

Një bark birre është i lehtë për t'u diagnostikuar. Ju mat perimetrin e belit (= perimetrin e belit). Kjo tregon nëse shumë yndyrë viscerale ruhet në zgavrën e barkut apo jo.


Nëse perimetri i belit është mbi 94 cm tek meshkujt dhe mbi 80 cm tek femrat, atëherë ky është tashmë një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare duke përfshirë goditjen në tru dhe gjithashtu për diabetin e tipit 2.


BMI nuk është i përshtatshëm për përcaktimin e barkut të birrës, pasi nuk tregon saktësisht se ku është grumbulluar pesha e tepërt.


Cilat janë shkaqet e barkut të birrës?

Shkaqet e barkut të birrës janë ato që njihen prej kohësh në lidhje me obezitetin. Sepse barku i birrës nuk është gjë tjetër veçse një peshë e tepërt, e cila zakonisht grumbullohet për arsyet e mëposhtme:


 • Ju hani shumë dhe shumë shpejt

 • ju hani gjënë e gabuar (shumë të lartë në karbohidrate dhe shumë yndyrë në të njëjtën kohë),

 • ju hani në kohën e gabuar (shumë vonë në mbrëmje),

 • njeriu ha shumë shpesh

 • ju pini shumë alkool (që mund të përfshijë birrë),

 • keni shumë stres dhe

 • dikush lëviz shumë pak.


Ushtrimi jo vetëm që do t'ju ndihmojë të humbni peshë, por edhe të reduktoni stresin, që do të thotë se nivelet e hormoneve të stresit ulen. Nga ana tjetër, nivelet e larta të hormoneve të stresit sigurojnë që barku i birrës të rritet pasi ato nxisin ruajtjen e yndyrës në zonën e stomakut.


Ka arsye gjenetike pse pesha e tepërt grumbullohet në stomak, të të gjitha vendeve. Në këtë rast – si shumica e meshkujve – ju i përkisni të ashtuquajturit lloj molle. Me llojin e dardhës - që ka më shumë gjasa të përfshijë femrat - pesha e tepërt shpërndahet në të pasmet, ijet, kofshët dhe stomakun.


A çon pirja e birrës në bark të birrës?

Herë pas here një birrë nuk e bën barkun e birrës për një kohë të gjatë. Megjithatë, nëse pini birrë rregullisht dhe nuk i merrni parasysh kaloritë e saj, mund ta përdorni për të dhjamosur edhe më shumë barkun e birrës ose ta lini të zhvillohet në radhë të parë.


1 gram alkool siguron 7 kcal dhe rrjedhimisht më shumë kalori se 1 gram karbohidrate (4 kcal). Sidoqoftë, një kola normale ka 60 kcal për 100 ml më shumë kalori sesa një birrë alkoolike (40 deri në 55 kcal). Sepse pijet joalkoolike përmbajnë më shumë sheqer se alkooli i birrës.


Sidoqoftë, birra mund të bëjë që barku i birrës të rritet në mënyra të tjera përveç përmbajtjes së saj kalorike:


 • Alkooli stimulon oreksin, në mënyrë që njerëzit të pëlqejnë të hanë përtej oreksit dhe gjithashtu kanë më shumë gjasa të kërkojnë ushqime. Pra, ju hani shumë dhe ushqime me kalori të lartë - të cilat të dyja janë jashtëzakonisht të dobishme për obezitetin.

 • Birra – edhe joalkoolike – përmban edhe substanca të hidhura, të cilat dihet gjithashtu se nxisin oreksin – veçanërisht për ushqimin e bollshëm.


Në një studim (1) nga Instituti Gjerman për Kërkimet e Ushqyerjes Potsdam-Rehbrücke (DIfE) nga shtatori 2009, bazuar në më shumë se 20,000 pjesëmarrës, u zbulua se burrat që pinin më shumë se 1 litër birrë në ditë kishin më shumë gjasa të bëheshin. yndyrë ndër vite Burrat që pinin më pak birrë. Gratë që nuk pinin birrë kishin më shumë gjasa të qëndronin të dobëta sesa gratë që konsumonin shumë pak birrë.


A është i rrezikshëm barku i birrës?

Barku i birrës është jashtëzakonisht i dëmshëm për shëndetin, edhe nëse barku i birrës është i vogël dhe madje keni një BMI normal.


Në vitin 2015, dikush lexoi në revistën Annals of Internal Medicine se një bark birre - qoftë edhe i vogël - është qartësisht më i keq për shëndetin tuaj sesa pesha e tepërt "normale", e cila shpërndahet gjithashtu në ijet dhe këmbët. Një BMI normale nuk ka asnjë përfitim shëndetësor - sipas studimit (2) nga Klinika Mayo në Rochester - nëse mbani një unazë të trashë rreth belit. Një BMI prej 30 e më shumë (por pa bark birre) është edhe më i mirë (që korrespondon me obezitetin e pastër).


Cilat janë pasojat e barkut të birrës?

Ndryshe nga dhjami në këmbë, ijë ose të pasme, dhjami në barkun e birrës është hormonalisht aktiv, që do të thotë se formon hormone. Deri më tani janë gjetur më shumë se 20 hormone që lëshohen në gjak nga dhjami i barkut dhe në këtë mënyrë çojnë në një rrezik të lartë sëmundjesh.


Përveç hormonit seksual femëror estrogjenit, këto hormone përfshijnë z. B. leptin. Leptina normalisht do të frenonte oreksin. Megjithatë, te njerëzit me mbipeshë, ekziston një nivel i përhershëm i lartë i leptinës, kështu që në një moment qelizat nuk reagojnë më ndaj saj. Zhvillohet rezistenca ndaj leptinës dhe ka një ndjenjë të vazhdueshme urie.


Barku i birrës gjithashtu tenton të bëhet rezistent ndaj insulinës. Qelizat nuk i përgjigjen më insulinës dhe niveli i insulinës rritet. Megjithatë, rritja e niveleve të insulinës shkakton gjithashtu rritje të kolesterolit dhe niveleve të yndyrës në gjak, gjë që përsëri çon në sëmundje të mëlçisë dhjamore. Mëlçia e dhjamosur, megjithatë, konsiderohet si një pararendës i diabetit të tipit 2 - dhe nivelet e larta të lipideve në gjak shoqërohen me arteriosklerozë, sulme në zemër dhe goditje në tru.


Yndyra në barkun e birrës gjithashtu çliron substanca inflamatore, të ashtuquajturat citokina. Një nivel në rritje i këtyre substancave të dërguar tani konsiderohet të jetë shkaku i shumicës së sëmundjeve kronike - pavarësisht nëse ato janë probleme të kyçeve, sëmundje autoimune, astma, sulme në zemër apo kancer.


Të ashtuquajturit frenues të aktivizuesit të plazminogenit (PAI) gjithashtu çlirohen gjithnjë e më shumë nga dhjami i barkut. Këto substanca pengojnë vetë organizmin shpërbërjen e mpiksjes së gjakut, duke parandaluar kështu që gjaku të mbetet i lëngshëm. Kjo mund të çojë në bllokimin e enëve të gjakut, tromboza dhe emboli më lehtë.


Në të paktën një studim u zbulua gjithashtu se vëllimi i trurit zvogëlohet ndërsa barku i birrës rritet dhe rreziku i demencës rritet.


Për detaje mbi të gjitha pasojat e mundshme të listuara, shihni informacionin tonë mbi yndyrën e barkut.


Sa kalori ka birra? Sa kalori ka birra joalkoolike?

Një birrë alkoolike përmban midis 40 dhe 55 kcal për 100 ml, afërsisht sa lëngu i mollës. Gjysmë litri birrë siguron nga 200 deri në 275 kcal - sa gjysma e një qeseje (90 g) patate të skuqura çio.


Një birrë pa alkool përmban - në varësi të llojit të birrës - 15 deri në 20 kcal për 100 ml më pak se birra alkoolike, pra rreth 25 deri në 40 kcal, që është ende 125 deri në 200 kcal me gjysmë litër.


Prandaj, birra pa alkool është më e ulët në kalori, por sigurisht jo pa kalori.


A mund të merrni një bark birre nga birra joalkoolike?

Me birrën jo-alkoolike - shih më lart - ju konsumoni më pak kalori. Megjithatë, nëse përdorni birrën pa alkool si pijen tuaj kryesore, ajo shpejt bëhet 800 kcal në ditë me 2 litra, e cila me një kërkesë energjie prej 2800 kcal (p.sh. mësues, 40 vjet, 180 cm dhe 80 kg peshë) do të ishte pothuajse. 30 për qind e kësaj nevoje për energji.


Por nëse hani normalisht, d.m.th. konsumoni 2800 kcal në formë ushqimi dhe gjithashtu pini birrë pa alkool, atëherë birra siguron një tepricë të kalorive, kështu që ju mund të merrni lehtësisht një bark birre edhe me birrë joalkoolike.


Nëse do të pini ujë mineral, do të konsumonit zero kalori.


A mund ta merrni barkun e birrës edhe pa birrë?

Po, ju mund të merrni një bark birre edhe pa birrë. Sepse "barku i birrës" është vetëm termi për një grumbullim sferik të yndyrës në stomak, i cili ndodh në stomak sepse - për arsye gjenetike - yndyra ruhet atje me marrjen e tepërt të energjisë dhe mungesën e stërvitjes në të njëjtën kohë.


Marrja e tepërt e energjisë mund të bëhet edhe nëpërmjet pijeve alkoolike, si p.sh B. birrë, por mund të bëhet edhe nga ushqime dhe pije të tjera, si p.sh. B. ndodhin pije joalkoolike.


A mund të jetë edhe barku i birrës një tumor?

Në raste jashtëzakonisht të rralla, një tumor mund të çojë gjithashtu në një "bark birre". Kështu ndodhi z. B. Kevin Daly (63) nga New Jersey/SHBA, i cili shkoi te mjeku në fund të vitit 2017 sepse nuk besonte më se kishte një bark normal birre. Ai kishte të drejtë - dhe u hoq një tumor malinj prej 13 kilogramësh i quajtur liposarkoma. (3)


Liposarkoma e Hector Hernandez peshonte 35 kilogramë, gjithashtu një amerikan që po trashej gjithnjë e më shumë pa ndërhyrjen e tij. Vetëm kur 47-vjeçari mori një opinion të dytë (mjeku i tij tha se ishte vetëm një bark birre) që tumori u zbulua dhe më në fund u hoq.


Megjithatë, shumë pak njerëz do të kenë “fat” që të mund të heqin qafe barkun e birrës si Kevin Daly apo Hector Hernandez pothuajse brenda natës. Kjo zakonisht kërkon shumë punë.


A nuk mund të hiqni vetëm barkun e birrës?

Yndyra e barkut të birrës mashkullore shtrihet në zgavrën e barkut dhe në përgjithësi nuk mund të hiqet plotësisht me liposuksion (liposuksion). Megjithatë, disa kirurgë plastikë-estetikë tani reklamojnë se mund ta bëni shumë mirë dhe se do ta shfrytëzoni këtë mundësi për të instaluar një gjashtëshe. Sepse, për fat të keq, veçanërisht burrat me bark birre, vështirë se mund të stërviteshin ndonjëherë, pavarësisht sa shpesh shkonin në palestër.


Deklarata si këto mbështesin natyrshëm besimin e shumë njerëzve të prekur se ata nuk mund të bëjnë asgjë për figurën e tyre vetë. Është e vërtetë që vetëm ushtrimet nuk mund të largojnë barkun e birrës. Megjithatë, kjo për faktin se dieta dhe furnizimi me energji gjithashtu duhet të ndryshohen në përputhje me rrethanat, gjë që shpesh "harrohet plotësisht".


Një paketë gjashtëshe e sapo operuar gjithashtu tretet në ajër të hollë nëse nuk ndryshoni dietën tuaj dhe nuk bëni sporte masive më pas. Pra, pse të mos kaloni menjëherë një program gjithëpërfshirës dhe ta arrini qëllimin vetë dhe pa plagë?


Shpenzimet operative prej të paktën 6,000 euro (me vetëm një sasi të vogël të depozitave të yndyrës) janë shumë më mirë të investohen në një trajner personal, veçanërisht pasi ato natyrisht nuk mbulohen nga sigurimet shëndetësore.


Cila dietë funksionon më mirë kundër barkut të birrës?

Për të hequr qafe barkun e birrës, lloji i dietës është i një rëndësie dytësore. Si gjithmonë, forma e përshtatshme individuale e të ushqyerit është ushqimi më i mirë për personin përkatës - pavarësisht nëse është me pak karbohidrate apo thjesht "thjesht" i shëndetshëm, i pasur me substanca jetike dhe tepricë të bazave, për sa kohë që furnizimi me energji është më i ulët se nevoja.


A duhet të agjëroni me ndërprerje me bark birre?

Agjërimi me ndërprerje është shpesh i dobishëm me barkun e birrës, në të cilin - në formën ideale - agjërimi është 16 orë në ditë. Ushqimi bëhet në një afat kohor prej 8 orësh, p.sh. B. midis orës 11 dhe 19:00. Në këtë mënyrë nxitet djegia e yndyrës. Në të njëjtën kohë, shmangni vaktet e vona të mbrëmjes, të cilat ndikojnë negativisht në humbjen e peshës.


Mëngjesi anulohet ose hahet vonë. Mos u shqetësoni, një mëngjes i shijshëm nuk ju shton në peshë – siç quhet ende shpesh. Ne te kunderten. Ne e dimë se një mëngjes i shijshëm nuk ka një ndikim negativ në humbjen e peshës. B. një studim i botuar në British Medical Journal në janar 2019 (4).


Cilat ushtrime ndihmojnë kundër barkut të birrës?

Në thelb nuk ka ushtrime individuale me të cilat mund të stërvitni barkun tuaj të birrës në asnjë kohë. Ushtrimet për muskujt e barkut, të tilla si uljet e zakonshme ose kërcitjet, zakonisht shfaqen në internet.


Një program gjithëpërfshirës gjithëpërfshirës, ​​i cili nuk duhet të përmbajë vetëm stërvitje forcash (për të gjitha grupet e muskujve), por edhe stërvitje kardio të përshtatur individualisht (stërvitje qëndrueshmërie, qoftë vrapim ose rutine, çiklizëm ose trainer në shtëpi, etj.) është shumë më i arsyeshëm se i tillë. një trajnim i njëanshëm. Në fund të fundit, ju nuk dëshironi vetëm të hiqni qafe barkun tuaj të birrës, por dëshironi të bëheni në formë dhe tërheqëse në përgjithësi.


Sa kohë duhet para se të largohet barku i birrës?

Barku juaj i birrës do të zhduket për katër javë! Fjalitë si kjo janë jashtëzakonisht të njohura dhe mund t'i gjeni në rrjet në çdo cep dhe cep. I përgjigjet të vërtetës vetëm nëse barku i birrës është shumë i vogël dhe ju ndiqni vazhdimisht një program të rreptë.


Përndryshe varet nga madhësia e barkut të birrës dhe sa i motivuar jeni për të ndryshuar diçka në mënyrën tuaj aktuale të jetesës. Megjithatë, në gjashtë deri në nëntë muaj, duhet të shihni qartë diçka - por edhe këtu vetëm nëse e keni kuptuar se sa argëtuese mund të jetë një mënyrë jetese dhe një dietë e shëndetshme dhe i përmbaheni vazhdimisht.


Mbani në mend se shpesh mund të duhen shumë muaj për ta detyruar veten të hani një dietë ose stërvitje të re. Sidoqoftë, nëse e kaloni këtë periudhë të thatë, atëherë befas vjen dita kur prisni me padurim sportin dhe nuk dëshironi të jeni më pa të. Dita në të cilën ju pyesni veten se si mund të grumbulloni gjëra të pashëndetshme në veten tuaj për vite me rradhë dhe ta kaloni mbrëmjen pa lëvizur tek trajneri…


Sa kohë duhet nga barku i birrës në një bank me Sixpack?

Kjo pyetje është gjithashtu shumë e njohur në internet. Dhe këtu, natyrisht, varet nga madhësia e barkut të birrës, nga dieta dhe nga programi individual i stërvitjes. Meqenëse barku i birrës zakonisht zhvillohet si rezultat i viteve të të ushqyerit dhe stilit të jetesës së dobët dhe shpesh nuk është e lehtë ta heqësh atë, ndryshimi personal varet nga forca e vullnetit për të ndryshuar diçka në jetë përgjithmonë dhe përgjithmonë.


Kushdo që nuk ka bërë asnjë sport më parë, duhet - me një program të rreptë të ushqyerjes dhe stërvitjes - të presë një vit derisa barku i birrës të kthehet në një paketë gjashtëshe.


Hiqni qafe barkun e birrës - plani i stërvitjes

Një plan ushtrimesh për të hequr qafe barkun tuaj të birrës bëhet më së miri nga një trajner profesionist. Një plan i përgjithshëm trajnimi, nga ana tjetër, mund të jetë shumë kërkues ose shumë kërkues dhe nuk do të çonte në rezultatet dhe qëllimet e dëshiruara.


Megjithatë, në përgjithësi, mund të thuash se këtu zbatohen të njëjtat rregulla stërvitore si për këdo që dëshiron të qëndrojë ose të fitojë në një farë mase: stërvitje forcash tri herë në javë dhe më pas stërvitje të lehta kardio - si në intensitetin e duhur individualisht - dhe si sa më shumë ushtrime të jetë e mundur në jetën e përditshme (Shkallët në vend të ashensorëve, biçikletat në vend të makinave, shëtitjet ose udhëtimet me biçikletë, kopshtari gjatë fundjavave, etj.).


Këshillat tona për humbje peshe të shëndetshme dhe të qëndrueshme, në kombinim me ushtrimet e përmendura, do t'ju ndihmojnë të hiqni qafe shumë mirë barkun e birrës.

 

Burimet e artikullit:

 • Diese Folgen kann ein Bierbauch haben (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • (1) Schütze M et al., Beer consumption and the 'beer belly': scientific basis or common belief? Eur J Clin Nutr, September 2009

 • (2) Shahakyan KR et al. Normal-Weight Central Obesity: Implications for Total and Cardiovascular Mortality, Ann Intern Med 2015

 • (3) Berliner Zeitung, Er glaubte, er hat einen Bierbauch – Ärzte fanden Riesen-Tumor, März 2018

 • (4) Sievert K et al., Effect of breakfast on weight and energy intake: systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials, BMJ 2019;364:l42

192 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page