top of page
 • Qendra e Shëndetit

Buka e fuqishme pa gluten - piqeni vetë

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Me këtë recetë do t'ju tregojmë se si mund të piqni bukë të shijshme, pa gluten vetë - pa asnjë miell! Në vend të kësaj, brumi i bukës përbëhet nga shumë kokrra të shijshme, thekon, fara dhe bajame. Prandaj sigurohuni që ta provoni!


Përbërësit për 1 bukë:

 • 130 g fara luledielli

 • 90 g fjollëza tërshërë, të trashë + pa gluten

 • 60 g fara kungulli

 • 40 g fara kërpi, të qëruara

 • 40 g farë liri ari - bluaj

 • 40 g kokrra arre - bluajeni trrash

 • 30 g bajame - bluajeni trrash

 • 30 g fara susami, e bardhë

 • 25 g pluhur lëvore psyllium

 • 25 g fara chia

 • 20 g miell të farës së rrushit

 • 400 ml ujë

 • 20 g vaj kokosi

 • 1 lugë caji sheqer kokosi

 • 10 g kripë kristali

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 1 orë e 30 minuta

 • Koha e pritjes: 3 orë

Hapi i parë

Së pari, shtroni një tavë për bukë (20 cm të gjatë) me një copë të tërë letre për pjekje (letra duhet të dalë përreth).


Hapi i 2 -të

Vendosni të gjithë përbërësit e thatë në një tas dhe përzieni në mënyrë të barabartë. Pastaj shtoni sheqerin e kokosit, vajin e kokosit dhe ujin dhe gatuajeni brumin tërësisht me duart tuaja.


Shënim: Megjithëse brumi bëhet mjaft i fortë për shkak të lidhjes së lëvoreve të psyllium, ai ende mbetet i lëngshëm!


Hapi i 3 -të

Shtypeni brumin në tavën e bukës dhe lyejeni sipërfaqen me duar të lagura. Mbulojeni me letrën e tepërt të pjekjes dhe lëreni të pushojë për të paktën 3 orë (maksimumi 12 orë) në temperaturën e dhomës.


Hapi i 4 -të

Pastaj ngrohni furrën në 170 ° C në nxehtësinë e sipërme / të poshtme; Përgatitni një raft furre të veshur me letër pjekje.


Hapi i 5 -të

Hiqeni letrën e pjekjes e cila gjendet sipër bukës dhe preni të gjithë përrreth me gërshërë. Pastaj piqni bukën në furrë për rreth 40 minuta.


Hapi i 6 -të

Hiqeni tavën e bukës nga furra dhe kthejeni menjëherë bukën në raftin e telit. Hiqeni letrën e pjekjes, vendoseni rrjetën në furrë dhe përfundoni pjekjen e bukës për 25-30 minuta të tjera.


Hapi i 7 -të

Buka e energjisë pa gluten duhet të ftohet plotësisht para konsumimit!

115 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentarios


bottom of page